Nas ptičja gripa ogroža ali ne?

ZN so opozorili, da bi se utegnil smrtonosni virus ptičje gripe iz Turčije razširiti tudi v sosednje države. WHO pa meni, da ni razlogov za paniko. Francozi povečujejo zaloge zdravil in cepiv.

Objavljeno
11. januar 2006 20.11
Ptičja gripa brez ptic
Peking - Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo sta se različno odzvali na pojav ptičje gripe v Turčiji. Medtem ko je predstavnik WHO v Ankari ocenil, da v Turčiji zaradi ptičje gripe "ni razloga za paniko", so iz FAO v Rimu sporočili, da obstaja nevarnost, da bi se virus H5N1 razširil po vsej Turčiji in tako ogrozil sosednje države. “Virus bi se lahko širil kljub vsem varnostnim ukrepom,” je dejal visoki predstavnik FAO Juan Lubroth. “Ogromno število ljudi in živali bo izpostavljeno virusu, če se okužena področja ne bodo pravočasno izolirala,” je dejal Lubroth. ZN so sicer v Turčijo že poslali posebno ekipo strokovnjakov, ki bo pregledala trenutno situacijo.

"Najslabša je panika. Ni razlogov za paniko," pa je na novinarski konferenci s turškim ministrom za zdravje Recepom Akdagom v Ankari dejal regionalni direktor WHO za Evropo Marc Danzon. Kot je dodal, ni dokazov, da bi se smrtonosni virus H5N1, ki je v Turčiji ubil 15 ljudi, prenesel s človeka na človeka. Na vprašanje, ali bi morale države svojim državljanom prepovedati ali omejiti potovanje v Turčijo, je Danzon odvrnil, da ni razlogov za tovrstne ukrepe.

Kot so danes sporočili s turškega ministrstva za kmetijstvo, so v državi v zadnjih nekaj dneh pobili skoraj 400.000 domačih ptic. Preventivne ukrepe po navedbah ministrstva izvajajo v 16 od 81 turških provinc.

Z izbruhom ptičje gripe, a zaenkrat še ne pri ljudeh, se spopada tudi Romunija. Na jugovzhodu države so danes vzpostavili karanteno nad vasema Dudesti in Ciresu, kjer so pri perjadi potrdili virus H5N1, so sporočili z romunskega ministrstva za kmetijstvo.

Francija pripravljena na morebitno epidemijo ptičje gripe

Francija bo povečala zaloge zdravil, cepiva in opreme proti gripi, da je morebiten izbruh epidemije ptičje gripe ne bi zalotil nepripravljene. Kot je danes v francoskem parlamentu pojasnil minister za zdravje Xavier Bertrand, bodo zaloge zdravil Tamiflu in Relenza s sedanjih 14 milijonov kompletov leta 2007 povečali na 33 milijonov. Že do konca tega leta pa se bodo opremili z milijardo obraznih mask, ki jih bodo v primeru pojava bolezni razdelili javnosti.

Zaloge zdravil Tamiflu in Relenza bodo zastonj posredovali zdravnikom in bolnišnicam, če se bo virus H5N1 spremenil v obliko, ki se bo prenašala med ljudmi, je pojasnil minister. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) zaenkrat še niso zabeležili primera, ko bi se smrtonosni virus ptičje gripe prenašal s človeka na človeka. Vseh 78 oseb, ki so od leta 2003 umrle za ptičjo gripo, se je z virusom okužilo prek živali.

Cepiva proti ptičji gripi še niso razvili, vendar so francoske oblasti že naročile 40 milijonov odmerkov cepiva, ko ga bodo enkrat razvili."Zadnji dogodki v Turčiji kažejo, da je treba grožnjo vzeti zelo resno," je pojasnil Bertrand.

Nemčija zaostruje ukrepe

Nemški minister za kmetijstvo Horst Seehofer pa je dejal, da bo Nemčija po vsej verjetnosti sprejela varnostni ukrep, po katerem bodo morali vsi lastniki farm s perjadjo živali zapreti za nedoločen čas. Seehofer se bo kasneje srečal s pristojnimi nemškimi uradniki, kjer se bodo dogovorili, sprejetje katerih varnostnih ukrepov proti širjenju ptičje gripe bi bilo v tem trenutku najprimernejše.

Še dva Kitajca umrla za nevarnim virusom

S Kitajske pa poročajo o dveh novih primerih smrti zaradi ptičje gripe pri ljudeh. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je tako doslej na Kitajskem za ptičjo gripo umrlo pet ljudi. Kitajsko ministrstvo za zdravje novih primerov smrti še ni potrdilo.

Zadnja dva primera sta desetletna deklica iz avtonomne pokrajine Guangxi na jugu Kitajske in 35-letni moški iz province Jiangxi na vzhodu države, ki sta decembra lani umrla za posledicami ptičje gripe. Zakaj so kitajske oblasti tako pozno objavile novico o njuni smrti, še ni znano.

V kraju Wudang blizu mesta Guiyang je pri nekem kmetu poginilo 1600 jerebic, pri katerih so odkrili za človeka nevaren virus H5N1, preventivno pa so zaklali 4200 živali.

Po podatkih WHO je doslej zaradi ptičje gripe v svetu umrlo skupno 80 ljudi.