Naval na volišča v DR Kongu

V Demokratični republiki Kongo so prebivalci na referendumu glasovali o predlogu nove ustave. Na dveh voliščih pa je prišlo do takšne gneče, da sta pod nogami umrli dve osebi.

Objavljeno
18. december 2005 20.13
V Kongu odločajo o ustavi
Kinšasa - Na voliščih Demokratične republike Kongo so prebivalci na referendumu glasovali o predlogu nove ustave. Ta prinaša kar nekaj sprememb, predvsem pa bo, če bo sprejeta, omogočila izvedbo prvih splošnih volitev v državi. Volišča na vzhodu države so se, kot načrtovano, odprla uro prej kot na zahodu.

Na volišča je bilo povabljenih okoli 25 milijonov volilnih upravičencev, in sicer prvič po predsedniških volitvah leta 1970, ko je bil edini predsedniški kandidat tedanji predsednik Mobutu Sese Seko. Na enem od volišč na vzhodu države pa je prišlo do tragične nesreče. Po odprtju volišč se je namreč nekaterim državljanom tako hudo mudilo voliti, da je prišlo do pravega stampeda, v katerem sta umrli dve osebi. Prva žrtev je bil 4-mesečni dojenček, ki ga je mati ob vsesplošnem prerivanju izpustila iz rok, ljudje pa so ga pohodili do smrti. Do podobne nesreče je prišlo v mestu Goma, kjer je pod nogami volivcev umrla mlajša ženska.

Volivci so slabo obveščeni

Kaj je zapisano v predlogu nove ustave, zaradi visoke stopnje nepismenosti in po navedbah nekaterih opazovalcev prepoznega in pomanjkljivega predstavljanja vsebine ustave, ve le redko kateri prebivalec te afriške države. Glavni členi ustave določajo petletni mandat parlamentu in predsedniku, predsednik, ki ima lahko le dva mandata, pa določi premiera iz najmočnejše parlamentarne stranke.

Sedanji prehodni vladi Josepha Kabile, sina leta 2001 ubitega tedanjega predsednika Laurenta Kabile, ki je predlog ustave tudi pripravila in ki ji mandat poteče konec junija naslednje leto, mnogi očitajo, da je spisala ustavo po svojih željah. Med najočitnejšimi členi, ki kažejo na to, je tisti, ki določa, da je najnižja dovoljena starost za predsedniškega kandidata 30 let, in ne več 40 let. Sedanji predsednik Kabila je star le 34 let in drugače na prihodnjih volitvah ne bi mogel kandidirati za predsednika.

Opozicija nasprotuje ustavi

Več kot 40 opozicijskih strank je prebivalstvo pozvalo, naj glasujejo proti sprejetju ustave. Prav tako so katolike, ki predstavljajo polovico prebivalstva, k zavrnitvi ustave pozvale katoliške skupine. Rezultati referenduma naj bi bili znani še pred koncem leta, v primeru negativnega odziva, pa bo prehodna vlada ostala na oblasti najmanj do konca mandata, ki se ji izteče 30. junija 2006, volitev predvidenih za marec 2006 pa takrat ne bo. Prehodna vlada bo morala v primeru propada referenduma preoblikovati predlog ustave, organizirati še en referendum in šele nato izvesti predsedniške, parlamentarne in lokalne volitve.