Navdušenje nad napačnimi junaki

Hrvaško so z izdatno podporo osrednjih medijev preplavili »junaki«, ki bi lahko krepko omajali ugled države. Kako bo tuja javnost gledala na Hrvaško v luči primerov Šakić, Ašner, Bušić, Thompson?

Objavljeno
02. avgust 2008 20.12
Rok Kajzer
Rok Kajzer

Zagreb - Hrvaško so v zadnjih tednih, z izdatno podporo osrednjih medijev, predvsem nacionalne televizije (HTV) preplavili »junaki«, ki bi lahko dolgoročno krepko omajali ugled države. Častniki hrvaške vojske, ki jih je haaško tožilstvo obtožilo vojnih zločinov, so za veliko naših sosedov nesporni junaki, kar tuja javnost težko razume, povrhu pa se na dnevni red vračajo tudi druge osebnosti, tokrat iz mračnega obdobja Neodvisne države Hrvaške (NDH). Za zadnji incident so poskrbeli na pogrebu ustaškega poveljnika taborišča Jasenovac Dinka Šakića.

 

Pri predsedniku države Stjepanu Mesiću je tako pred dnevi protestiral Efraim Zuroff,direktor jeruzalemskega Centra Simon Wiesenthal. Ogorčen je zaradi pogreba nekdanjega poveljnika taborišča Jasenovac. To je bilo po Zuroffovem mnenju »brez dvoma eno od najstrašnejših koncentracijskih taborišč v Evropi, v katerem so sistematično pobili številne Srbe, Žide, Rome in antifašistične Hrvate«. Razvpitega Šakića so namreč na Hrvaškem pokopali v njegovi ustaški uniformi, dominikanec pater Vjekoslav Lasić pa je izjavil, da je sodišče, ki ga je obsodilo, obsodilo tudi Hrvaško in njen narod. Lasić ni ostal le pri teh besedah, ampak je dodal, da je Šakić pripadal ustaškemu gibanju, ki je leta 1941 obnovilo hrvaško državo, in da je NDH temelj današnje Hrvaške. Zato mora biti »vsak pošten Hrvat ponosen na Šakićevo ime«. Vse to da je huda žalitev za vse žrtve ustaštva in tudi za vse ozaveščene ljudi po vsem svetu, je sporočil Zuroff, ki je od Mesića zahteval javno obsodbo organizatorjev pogreba in duhovnika, ki je vodil pogreb. Šakića je županijsko sodišče v Zagrebu šele leta 1999, leto dni po tem, ko so ga v Argentini aretirali in ga izročili Hrvaški, obsodilo na najvišjo možno kazen, 20 let zapora. Umrl je 20. julija letos v zaporniški bolnišnici.

 

Na Mesićev odziv ni bilo treba dolgo čakati - sporočil je, da je mnogokrat obsodil ustaške zločine in ta režim označil za zločinskega. Vse pristojne ustanove je pozval, naj storijo vse, da pogreb, ki je bil »brez sramu izkoriščen za rehabilitacijo ustaštva«, ne bi škodoval ugledu države oziroma da ne bi imel škodljivih posledic za del dezorientirane mladine. Predsednik države je imel v mislih mlade, ki se udeležujejo koncertov proustaškega pevca Thompsona. Potem ko ga zaradi razširjanja sovraštva in rasne nestrpnosti ni uspelo ovaditi nekemu zagrebškemu kriminalistu - ki so mu primer odvzeli in ga suspendirali -, so ga kazensko ovadile tri civilnodružbene organizacije (mladi antifašisti, skupnost Srbov in inštitut židovske manjšine). V ovadbi so med drugim zapisali, da je med zagrebškim koncertom uporabljal uradni ustaški pozdrav Za dom pripravljeni in da je spodbujal mlade, ki so na koncertu pozivali k ubijanju Srbov. Po številnih obsodbah koncerta, ki se je zgodil v srcu Hrvaške - v tujini je večinoma prepovedan -, so mu v zadnjem času odpovedali gostoljubje tudi v Istri. Thompson zdaj zahteva še koncert v puljski Areni.

 

Hrvaška se je med letošnjim evropskim nogometnim prvenstvom v Avstriji in Švici veliko ukvarjala še z enim znanim ustaškim zločincem, Milivojem Ašnerjem, ki ga požeško sodišče išče zaradi vojnega zločina zoper civilno prebivalstvo, vendar ga Avstrija - menda zaradi slabega zdravstvenega stanja - noče izročiti. HTV je z njim pred časom celo opravila »ekskluzivni intervju«, brez kakršne koli obsodbe njegovih besed, ta poteza pa v javnosti ni zbudila zgražanja. Oglasili so se le redki posamezniki, med njimi znani publicist Miljenko Jergović, ki je zapisal, da je Ašner zavrnil ponudbe vseh svetovnih medijev, takoj pa sprejel prošnjo HTV, saj je vedel, da »ni druge televizije, katere uredniki bi pogovor objavili brez komentarja, obsodbe in zgražanja«.

 

Redke obsodbe je HTV doživela tudi zaradi prispevka na dan vrnitve emigranta Zvonka Bušića na Hrvaško, potem ko je preživel dolga leta v ameriških zaporih zaradi terorizma, saj je ugrabil civilno letalo (da bi tako opozoril na položaj Hrvatov v SFRJ) in povzročil smrt ameriškega policista. Njegova predčasna izpustitev je v ZDA zbudila začudenje v političnih in policijskih vrstah, pozneje pa še zgražanje, ko so videli, da ga je del Hrvaške pozdravil kot junaka. HTV je Bušića v prispevku med drugim označila za borca za neodvisno Hrvaško in človeka, ki je temu namenil svojo življenjsko pot. Takšno poročanje je nepredstavljivo za moderno evropsko televizijo, so zapisali v največji opozicijski stranki SDP, saj »poveličevanja ljudi, ki so prestajali kazen zaradi terorizma, v narodne heroje ne more dovoliti nobena demokratična država, pa tudi javna televizija ne«.

 

Iz sobotne izdaje Dela