Hirošima - Župan Hirošime Tadatoši Akiba je danes, ob 61. obletnici ameriškega napada z atomsko bombo, ki je ubila več kot 200.000 ljudi, japonsko vlado pozval, naj prevzame vodilno vlogo v prizadevanjih za uničenje vsega jedrskega orožja. 61 let je minilo od dne, ko je eksplozija atomske bombe povzročila pekel na zemlji, število držav, ki jih je prevzelo zlo in zasužnjilo jedrsko orožje, pa narašča, je opozoril Akiba v govoru v Parku miru v bližini žarišča eksplozije.
V Hirošimi so se danes, tako kot vsako leto, natanko ob 8.15 po lokalnem času, ko so Američani odvrgli bombo na mesto, ob obletnici atomskega napada z minuto molka poklonili žrtvam jedrskih napadov in svetu namenili tradicionalno sporočilo "Nikoli več".
Svet letošnjo obletnico spremlja z zaskrbljenostjo zaradi raketnih poskusov Severne Koreje, zastalih šeststranskih pogajanj s Pjongjangom o njegovem jedrskem programu, zaradi nerešenega iranskega jedrskega vprašanja in stopnjevanja nasilja na Bližnjem vzhodu.
Akiba je zato danes Japonsko, edino državo, ki je bila doslej napadena z atomsko bombo, pozval, naj v šeststranskih pogovorih o severnokorejskem jedrskem vprašanju kot pogajalska partnerica "trdno vztraja pri tem, da države, ki imajo jedrsko orožje, izpolnijo svoje obveznosti in končajo pogajanja, katerih cilj je jedrska razorožitev".
Japonska država naj ostane pacifistična
Akiba je prav tako japonsko vlado pozval, naj spoštuje pacifistično japonsko ustavo, ki prepoveduje uporabo sile v mednarodnih sporih in Japonski preprečuje vzdrževanje vojske v vojne namene Predsednik japonske vlade Džuničiro Koizumi je namreč predlagal ustavne spremembe, ki bi japonski vojski olajšalo obrambno delovanje in sodelovanje v mednarodnih mirovnih misijah.
Koizumi je sicer v govoru ob današnji slovesnosti poudaril, da bodo "upoštevali pacifistično klavzulo v ustavi, ohranili načelo neširjenja jedrskega orožja in prevzeli vodilno vlogo v prizadevanjih za trajen mir po vsem svetu". " Ponovno obljubljam, da bomo še naprej v prvi vrsti v prizadevanjih za odpravo jedrskega orožja in trajen mir," je dejal.
Japonski premier je ob robu slovesnosti tudi dejal, da je "ob vsakem času" pripravljen obiskati šintoistični tempelj Jasakuni. Obiski japonskih politikov v Jasakuniju, ki je posvečen več kot 2,5 milijona žrtvam japonskih vojn, a so med njimi tudi imena vojnih zločincev, sproža burne odzive azijskih sosed, predvsem Kitajske in Južne Koreje.
Koizumi je glede obiska templja dejal, da ne vidi " nikakršne težave v tem, da počasti spomin na žrtve vojne". Japonski premier naj bi Jasakuni obiskal ob obletnici kapitulacije Japonske, ki jo je japonski cesar Hirohito 15. avgusta 1945 objavil po smrtonosnih eksplozijah atomskih bomb nad japonskima mestoma Hirošima in Nagasaki.
Po Hirošimi je atomska bomba 9. avgusta eksplodirala še v Nagasakiju in ubila približno 40.000 ljudi, prav toliko je bilo ranjenih.