Nemci vohunili v Iraku

Berlin je priznal, da so nemški obveščevalci leta 2003 v Iraku zbirali informacije in jih posredovali svojim ameriškim kolegom.

Objavljeno
13. januar 2006 18.18
Sedež nemške oveščevalne službe BND
Berlin - Nemški obveščevalci so leta 2003 v Iraku zbirali informacije in jih posredovali svojim ameriškim kolegom, so danes sporočili z nemškega zunanjega ministrstva. "Nemška vlada je sprejela odločitev, da bosta dva agenta ostala v Iraku in zbirala informacije. Obstajala je redna izmenjava informacij z ameriško stranjo," je povedal tiskovni predstavnik ministrstva Martin Jäger.

Njegov namestnik Thomas Steg je nadalje pojasnil, da je bil cilj teh aktivnosti preprečiti napade na civiliste in obvarovati življenja. " Agenti nemške obveščevalne službe (BND) so posredovali informacije, da bi preprečili, da bi tarče napadov postale civilne institucije, kot so šole, bolnišnice in veleposlaništva," je pojasnil. " Te informacije smo posredovali prijateljskim državam," je dodal Steg.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je danes najprej zanikal navedbe nemškega dnevnika Sueddeutsche Zeitung in televizije ARD, ki sta v četrtek poročala, da je BND spomladi 2003 dejavno podpirala ameriške enote v Iraku. Takoj zatem pa je potrdil, da so bili agentje BND res v Iraku. Steinmeier je tudi zavrnil očitke, da je Nemčija igrala dvojno vlogo glede vojne v Iraku. "Absurdno je reči, da je vlada uradno nasprotovala vojni v Iraku, prikrito pa jo je podpirala. Ne bom dovolil, da bi ponovno pisali zgodovino," je poudaril.

Prejšnja rdeče-zelena koalicija pod vodstvom nemškega kanclerja Gerharda Schröderja je odločno zavračala sodelovanje v vojaški operaciji proti režimu iraškega predsednika Sadama Huseina. Pri delih sedanje opozicije je novica o domnevnih aktivnostih BND v Iraku že sprožila ogorčenje, liberalci (FDP) pa so se zavzeli za ustanovitev posebne parlamentarne preiskovalne komisije.


Nemški dnevnik Süddeutsche Zeitung in nemška televizijska postaje ARD sta v svojih prispevkih poročala, da naj bi sodelavci BND domnevno pomagali celo pri identifikaciji morebitnih ciljev bombardiranja. BND se je na omenjeno poročanje že odzvala in ta poročila označila za "popačena in neresnična". Neimenovani predstavnik nemške tajne službe za tujino je dejal, da ni BND Američanom nikoli posredovala podatkov ali koordinat za verifikacijo ciljev bombardiranja. " Nikoli. Cilj je bil zaščita življenj," je dejal in dodal, da je BND sporočila koordinate objektov, ki jih sploh ne bi smeli bombardirati. "To se je zgodilo v sodelovanju z drugimi državami, ki niso sodelovale v vojaški operaciji."