Katmandu - Novoimenovani nepalski premier Girja Prasad Koirala je danes prisegel pred kraljem Gyanendro. Zaprisega je potekala dokaj formalno, saj je Gyanendra na imenovanje premiera pristal po večdnevnih protestih za vrnitev demokracije v državo, Koirala pa je goreč zagovornik zmanjšanja kraljevih absolutističnih pooblastil.
84-letni Koirala, vodja Nepalskega kongresa, ene izmed sedmih opozicijskih strank bi moral zapriseči že v petek, a so zaprisego preložili zaradi njegovega slabega zdravja. Trpel naj bi za bronhitisom. Koirala velja za nekakšnega očeta nepalske demokracije; premier je bil že nekajkrat, opozicijske stranke skupaj z maoisti pa so ga izbrale, da povede državo v novo obdobje parlamentarizma, potem ko je kralj Gyanendra končno popustil pod pritiskom opozicijskih strank.
Nepalski kralj Gyanendra je namreč z razglasitvijo absolutistične vladavine in razpustitvijo parlamenta leta 2002 državo pahnil v globoko politično krizo, ki se je končala z nasilnimi prodemokratičnimi protesti in splošno stavko, na katerih se je opozicija za vrnitev demorkacije celo združila z maoisti, ki pa so zato razglasili premirje. Gyanendra je nato šele v ponedeljek pristal, da bo po treh tednih protestov ponovno vzpostavil parlament v državi.
Zaprisega Koirale je potekala vsega nekaj ur pred sejo parlamenta, ki naj bi še danes izvolil ustavodajno skupščino. Ta naj bi nato sprejela novo ustavo in omejila pristojnosti kralja ali celo ukinila monarhijo.
Nepalski parlament za volitve v ustavodajno skupščino
Po večtedenskih protikraljevih opozicijskih protestih je nepalski parlament danes soglasno podprl načrte za volitve ustavodajne skupščine, ki naj bi nato sprejela novo ustavo. Ob tem je novi nepalski premier Girja Prasad Koirala maoiste pozval k dialogu in prekinitvi nasilja. Premier je mednarodno skupnost zaprosil za pomoč pri obnovi Nepala, ki so ga opustošili deset let trajajoči spopadi z maoisti.
Volitve v ustavodajno skupščino so bile glavna zahteva maoističnih upornikov, ki v Nepalu vodijo že desetletje trajajoč upor, v katerem je umrlo najmanj 12.500 ljudi. Maoisti so se koaliciji sedmih strank pridružili po kraljevem prevzemu oblasti februarja lani. Sekretar stranke Nepalski kongres Ram Sharan Mahat je izjavil, "da bo vlada sedaj razglasila premirje in oblikovala skupino, ki se bo pogajala s skupino maoističnih upornikov".