Stoletje Anthonyja Lawrencea

Anthony Lawrence, ugledni dopisnik BBC z Daljnega vzhoda, je pred dnevi v Hongkongu proslavljal svoj stoti rojstni dan.

Objavljeno
27. avgust 2012 08.57
Posodobljeno
27. avgust 2012 15.00
R. Z.
R. Z.
Če je nekdo preživel skoraj celotno 20. stoletje in ta razburljivi začetek novega tisočletja, njegovo življenje prav gotovo ni bilo povsem običajno. Če pa je v tem času v svoj življenjepis vpisal osem desetletij novinarske kariere, in to večinoma na azijskih tleh, potem lahko upravičeno izjavi, da je bilo preteklih sto let »njegovo stoletje«. Prav s temi besedami je svojo pot opisal Anthony Lawrence, ugledni dopisnik BBC z Daljnega vzhoda, ko je pred dnevi v Hongkongu proslavljal svoj stoti rojstni dan.

Bil je zrel novinar, ko so ga leta 1956, takoj po tem, ko je prišel na oblast Lee Kuan Yew, poslali v Singapur. Vse do danes ga ni zapustil najpomembnejši novinarski instinkt, s katerim si dopisnik v Aziji ohranja življenje. »Ne objavite tega,« je med praznovanjem stoletnice opozoril kolege, zbrane v hongkonškem novinarskem klubu, ko jim je pripovedoval, da je bil oče postkolonialnega Singapurja »težak človek«, ki je ustavil krvavi kaos, a hkrati preprečil, da bi uvedli preveč demokracije. »Spravili me boste v težave!«

Njegovi prvi spomini sežejo v leto 1917, ko je mamo, medtem ko sta stala na železnem mostu nad železniškimi tiri v rodnem Wimbledonu, vprašal, kam gredo vsi ti vojaki, ki vstopajo v vagone, ona pa mu je odgovorila, da so jih poslali na fronto. Šele pozneje je dojel pomen teh besed. Odhajali so v Waterloo.

Novinarsko kariero je začel med dvema svetovnima vojnama po zgledu »grešnega strica« Arthurja, novinarja Daily Maila. Družina je bila zaskrbljena za četrtega od svojih petih otrok. Bali so se, da bo kot vsi novinarji postal »grešni Anthony«.

Mnogi ga upravičeno imenujejo Lawrence Azijski. Od leta 1958 je živel v Hongkongu, od koder je spremljal vietnamsko vojno, Mao Zedongovo politično gibanje in (seveda) tudi nerede v britanski koloniji leta 1967, ko je poskušal kitajski vodja svojo revolucijo razširiti čez mejo. Čeprav se je leta 1972 uradno upokojil, ni nehal poročati o velikih spremembah, ki so se takrat šele začele v tem delu Azije. Preživel je ženo in sina. V novinarskem klubu se še vedno sestaja s kolegico Clair Hollingworth, ki je za Daily Telegraph prva poročala o začetku druge svetovne vojne. Gospa bo oktobra stara 101 leto.