Nobelova nagrada za mir El Baradeju

Letošnja dobitnika Nobelove nagrade za mir sta Mednarodna agencija za jedrsko energijo in njen generalni direktor Mohamed El Baradej.

Objavljeno
07. oktober 2005 17.40
Mohamed El Baradej
Oslo - Letošnja dobitnika Nobelove nagrade za mir sta Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) in njen generalni direktor Mohamed El Baradej, je danes v Oslu sporočil odbor za podeljevanje nagrade. Kot so pojasnili, sta nagrado dobila za prizadevanja za preprečitev uporabe jedrske energije v vojaške namene.

Zlata medalja, diploma in ček za 1,1 milijona evrov

Odbor je dobitnika izbral med 199 kandidati, nagrado - zlato medaljo, diplomo in ček za 10 milijonov švedskih kron (1,1 milijona evrov) - pa bosta prejela 10. decembra ob obletnici smrti ustanovitelja sklada Alfreda Nobela , švedskega industrialca in izumitelja dinamita.

IAEA in njen generalni direktor si nagrado zaslužita za "prizadevanja za preprečitev uporabe jedrske energije v vojaške namene in zagotovitev, da se jedrska energija v miroljubne namene uporablja na najbolj varen način," je v obrazložitvi zapisal petčlanski odbor.

V času, ko se grožnja jedrskega orožja znova krepi, želi odbor poudariti, da se je treba s to grožnjo soočiti v okviru najširšega možnega mednarodnega sodelovanja. To načelo se najbolj izraža prav v delu IAEA in njenega generalnega direktorja, še piše v obrazložitvi.

EL Baradej in IAEA sta bila ves čas med favoriti za prestižno nagrado, v zadnjih dneh pa se je omenjalo možnost, da bi lahko odbor nagrado podelil žrtvam jedrskega orožja in tistim, ki si prizadevajo za prepoved njegove uporabe.

IAEA pod El Baradejevim vodstvom postala glavna mednarodna institucija za jedrsko razorožitev

IAEA, ki je bila ustanovljena pred 50 leti, njen namen pa je bil širjenje jedrske tehnologije v miroljubne namene, je pod El Baradejevim vodstvom postala glavna mednarodna institucija za jedrsko razorožitev. 63-letni egiptovski diplomat, ki jedrsko agencijo ZN vodi od leta 1997, in IAEA igrata osrednjo vlogo v pogajanjih o jedrskih programih Severne Koreje in Irana.

El Baradej "ponižen in ponosen"


"Sem izjemno ponižen in ponosen," je dejal El Baradej na novinarski konferenci na Dunaju. Novinarji pa so ob prihodu pozdravili z aplavzom in vzkliki.

El Baradej je dejal, da je nagrada priznanje za delo agencije in za pot, ki jo čaka v prihodnosti. "Nagrada me navdaja s ponosom, pa tudi z odgovornostjo," je dejal. El Baradej je nadaljeval, da si bo agencija še naprej prizadevala za nepristranskost. "Še naprej verjamemo, da moramo biti pri svojih dejavnostih nepristranski in pošteni," je dodal.

El Baradej je poudaril da ima IAEA en sam cilj: Zagotoviti svet brez jedrskega orožja in brez jedrskega terorizma. "Jaz sem tu v pomoč miru in razvoju, in to bom delal še naprej," je še dejal letošnji dobitnik Nobelove nagrade za mir, ki so jo bo razdelil z IAEA.

Na sedežu IAEA zelo ponosni

Na sedežu IAEA na Dunaju so ob razglasitvi letošnjih dobitnikov Nobelove nagrade za mir povedali, da so"zelo ponosni". "Smo zelo ponosni na agencijo in izjemno ponosni na našega direktorja El Baradeja," je izjavila tiskovna predstavnica agencija Melissa Fleming.

Lani je Nobelovo nagrado za mir prejela kenijska okoljevarstvenica Wangai Maathai in postala prva Afričanka, ki je prejela to nagrado. Zaslužila si jo je za "prispevek k trajnostnemu razvoju, demokraciji in miru,", saj je "mir na Zemlji odvisen od naše zmožnosti zaščititi naše življenjsko okolje". 64-letna Maathaijeva vodi gibanje Zeleni pas, ki je v Afriki zasadilo več kot 30 milijonov dreves.

Odzivi na podelitev nagrade


Francoski predsednik Jacques Chirac in britanski premier Tony Blair sta ob robu srečanja v Parizu odločitev o Nobelovi nagradi za mir pozdravila. "Vesel sem, da gre nagrada v roke IAEA in El Baradeju, ki že dolgo in tudi v sedanjih težavnih trenutkih odločilno prispevata k iskanju svetovnega miru," je dejal Chirac. Blair pa je dejal, da ta nagrada jasno kaže pomen dela agencije na področju svetovnega miru in varnosti.

Tudi nemški kancler Gerhard Schröder je pozdravil izbiro nagrajencev in jo označil kot "zelo pametno", ob tem pa poudaril delo nagrajencev v Iraku in Iranu. Podobno je menil avstrijski zvezni kancler Wolfgang Schuessel. "Čestitam jim iz vsega srca," je dejal Schuessel in dodal, da to kaže na pomen Dunaja, kjer ima IAEA sedež, kot centra mednarodnega miru in varnosti.

Prav tako je nagrajencem čestital generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis, ki je danes v Strasbourgu dejal, da so si nagrajenci zaslužili to priznanje za svoja prizadevanja za zmanjšanje jedrske grožnje v svetu, so sporočili iz Sveta Evrope.

Skupina francoskih okoljevarstvenikov za opustitev jedrskega orožja Sortir du Nuclear pa je razglasitev nagrade označila za "slabo šalo", ker naj bi bili nagrajenci neuspešni pri preprečevanju neširjenja jedrskega orožja. "Razvoj zadnjih dogodkov v Iranu in Severni Koreji je potrdil očiten neuspeh IAEA."

Evropska komisija je toplo pozdravila podelitev Nobelove nagrade za mir Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) in njenemu generalnemu direktorju Mohamedu El Baradeju. " Agencija in njen direktor opravljata ključno nalogo pri varovanju spoštovanja mednarodno dogovorjenih standardov, dokazujeta pa tudi, da je edini pravi multilateralni pristop," je stališče Bruslja povzela tiskovna predstavnica Pia Ahrenkilde Hansen.

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je sporočil, da je bil vzradoščen ob novici, da sta letošnja dobitnika Nobelove nagrade za mir IAEA in njen generalni direktor. Annan je El Baradeju in uslužbencem agencije čestital za njihov prispevek k svetovnemu miru.

Zadovoljstvo je izrazil tudi nekdanji generalni direktor IAEA Hans Blix, ki je dejal, da Nobelova nagrada "poudarja pomen vloge, ki jo igra IAEA v boju proti razširjanju jedrskega orožja" in "pomeni nadaljnjo krepitev El Baradejevega položaja".

Podpredsednik izraelske vlade Šimon Peres, leta 1995 tudi sam dobitnik Nobelove nagrade za mir, je odločitev, da se nagrada letos podeli El Baradeju, označil za "opozorilo Iranu, saj Iran danes predstavlja največji in najnevarnejši problem".

Predstavnik severnokorejskega zunanjega ministrstva pa je izrazil upanje, da bo podelitev Nobelove nagrade IAEA "prispevala k napredku v razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo".

Za razliko od njega pa je bil do odločitve komisije kritičen Japonec Sendži Jamaguči, ki je bil kot predstavnik preživelih eksploziji atomske bombe v Nagasakiju že večkrat nominiran za Nobelovo nagrado. Komisijo je obtožil, da je IAEA izbrala, ker se ni želela zameriti ZN. Izrazil je tudi mnenje, da bi morala IAEA in El Baradej storiti več, da se ne bi ponovile tragedije iz Hirošime in Nagasakija.

Prav tako nad letošnjima dobitnikoma prestižne nagrade ni preveč navdušena mednarodna okoljevarstvena organizacija Greenpeace, ki je kritična do "dvojne vloge jedrskega policista in zagovornika". "IAEA nadzoruje širjenje jedrskega orožja, hkrati pa je odgovorna za širjenje tehnologije" za izdelavo tega orožja, so sporočili iz Greenpeacea. "Ko bo ta dvojna vloga odpravljena, se bo IAEA lahko osredotočila na grožnjo širjenja jedrske tehnologije v civilne in vojaške namene," meni Greenpeace.

Ruski okoljevarstvenik Aleksej Jablokov pa je dejal, da je "šokiran" ob letošnjem izboru Nobelovih nagrajencev za mir. "IAEA je organizacija, ki je leta 1986 tri mesece po nesreči v Černobilu sporočila: Nič resnega, Černobil se lahko zgodi vsako leto, jedrska energija bo preživela," je izjavil Jablokov. "To je nehumana organizacija in oni ji dajo nagrado, " je dodal.