Nošenje rdeče zvezde je temeljna pravica

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da odločitev madžarskega sodišča, ki je nekdanjega politika preganjalo zaradi nošenja rdeče zvezde, pomeni kršenje pravice do svobode izražanja.

Objavljeno
09. julij 2008 17.47
Tj.L.
Tj.L.

Strasbourg - Evropsko sodišče za človekove pravice kot napačno ocenjuje odločitev madžarskega sodišča, ki je enemu izmed skrajnih levičarskih politikov prepovedala nošenje rdeče zvezde, za številne Madžare bolečega simbola komunističnega sistema, in ga tudi sodno preganjalo.

 

Takratnemu podpredsedniku madžarske Delavske stranke Attili Vajnaiju je policija februarja 2003 ukazala, da odstrani rdečo zvezdo, ki jo je med demonstracijami v Budimpešti nosil pripeto na suknjiču. Madžarski zakoni namreč prepovedujejo razkazovanje simbolov totalitarnih sistemov, tako nacističnih kot tudi komunističnih. Vajnai se je nato odločil pravico poiskati na Evropskem sodišču za človekove pravice.

 

Sodišče v Strasbourgu je odločilo, da kljub temu, da nošenje "takšnega simbola" v žrtvah režima lahko vzbudi nelagodje, pa odločitev madžarskega sodišča pomeni kršenje pravice do svobodnega izražanja. Na Evropskem sodišču so tako v razsodbi zapisali, da čeprav so množične kršitve človekovih pravic, ki jih je zagrešil komunistični režim, diskreditirale simbol rdeče zvezde, pa se je Madžarska v zadnjih 20 letih dokazala kot stabilna demokratična država in da ne obstaja nobena bojazen, da bi katera izmed strank lahko obnovila komunistično diktaturo. Menijo, da je bila razlaga madžarskega sodišča o simbolu rdeče zvezde preveč poenostavljena in ni prepoznala drugih pomenov, povezanih z rdečo zvezdo, kot na primer delavski boj za bolj pravično družbo.