Nova sumljiva smrt v Zagrebu

Osumljence za umor Iva Pukanića in Nika Franjića bodo prepeljali pred preiskovalnega sodnika. V Zagrebu so nedavno policisti našli mrvega neznanca. Policija je že blokirala izhode iz mesta.

Objavljeno
29. oktober 2008 20.37
Ivo Sanader
R. K./Ma.J.
R. K./Ma.J.
Zagreb - Iz Zagreba poročajo o še eni sumljivi smrti moškega. V avtomobilu znamke land rover so namreč našli mrtvega neznanega moškega, policija pa še ni potrdila ali gre za umor ali samomor. Kot poročajo hrvaški mediji, je policija blokirala izhode iz mesta, medtem ko policijski helikopter nadzoruje kraj dogodka. Moškega so našli na parkirišču nogometnega kluba "Posavina". Ta se nahaja v bližini ene izmed glavnih prometnic, ki čez reko Savo povezuje severni in južni del mesta.

 

Motor avtomobila zagrebške registracije je bil prižgan, ko je policija prispela na kraj dogodka. Luči so bile prav tako prižgane, stransko steklo na voznikovi strani pa razbito. Policija je potrdila, da so rane na glavi umrlega posledica uporabe strelnega orožja.

 

Zaenkrat ni jasno, ali je umrli moški na kakršenkoli način povezan s sredinimi aretacijami osumljenih za bombni napad in umor voditeljev hrvaškega tednika Nacional, Iva Pukanića in Nika Franjića.


Srečanje vodij hrvaške in srbske policije

 

Vodji hrvaške in srbske policije Vladimir Faber in Milorad Veljovič sta se danes sešla na območju Slavonskega Broda, je potrdila tamkajšnja policijska uprava. Potrdili so tudi, da hrvaška in srbska policija sodelujeta v preiskavi atentata na Iva Pukanića in Nika Franjića iz zagrebškega tednika Nacional.

Policija ni želela povedati ne kraja niti časa ali kakšno podrobnost več o sestanku, hrvaški mediji pa so poročali, da so bile okrepljene hrvaške policijske enote razporejene ob hrvaškem delu avtoceste Zagreb-Beograd.

Direktor srbske policije Veljović je povedal, da se je danes srečal s hrvaškim kolegom Faberjem glede sodelovanja pri razkrivanju umora predsednika uprave in voditelja marketinga Nacionala Pukanića in Franjića. Potrdil je tudi, da so hrvaški policisti v sredo prijeli dva srbska državljana, Svetozarja Đurovića (54) in Milenka Kuzmanovića (25), ki živita v Beogradu.

Hrvaški mediji so Đurovića opisali kot "desno roko najbolj znanega srbskega kriminalca Sretena Jocića - Joca Amsterdama". Slednjega so tudi prej povezovali kot eno izmed možnih smeri preiskave glede smrtonosnega bombnega napada v Zagrebu.

Hrvaška policija je v sredo v preiskavi eksplozije pred sedežem Nacionala sredi Zagreba, ki se je zgodila minuli četrtek, prijela tudi osem hrvaških državljanov. Vsem je danes podaljšala pripor za še največ dovoljenih 24 ur.

Omenjena državljana Srbije in dva hrvaška državljana, ki so jih hrvaški mediji prepoznali kot bratranca Roberta in Luka Matanića, so posebne enote hrvaške policije prijele na bencinski postaji v Spačvi pri Vinkovcih, kakšnih 60 kilometrov od meje s Srbijo. Kot so poročali hrvaški mediji, so sorodnika Matanić spremljali več dni, za aretacijo pa so se odločili, ko so bili prepričani, da bosta zapustila Hrvaško.


Hrvaška policija v preiskavi aretirala 10 oseb

Hrvaška policija je na današnji izredni tiskovni konferenci potrdila, da so v sredo v preiskavi umora vodilnih ljudi Nacionala, Iva Pukanića in Nika Franjića, prijeli deset oseb. Policija ni želela razkriti identitete aretiranih, ki jih upravičeno sumijo, da so krivi za smrtonosno eksplozijo, ki je minuli četrtek pretresla Hrvaško.

Načelnik urada direktorja policije Krunoslav Borovec je dejal, da je aretacije izvedla posebna enota hrvaške policije, saj so pričakovali upor, glede na to, da gre za osebe iz kriminalnih krogov, ki so jih večkrat obravnavali zaradi kaznivih dejanj. Ni pa odgovoril na vprašanja, ali policija povezuje aretirane tudi z nekaterimi drugimi hudimi zločini, ki so se v zadnjem času zgodili v Zagrebu.

Borovec je pojasnil, da so na območju vukovarsko-sremske županije v sredo popoldan prijeli štiri osebe, medtem ko so ostale prijeli v Zagrebu, potem ko so posebne enote policija vdrle v nekaj stanovanj. Potrdil je, da so pri prijetju treh oseb morali uporabiti silo, ter da sta dve aretirani osebi lažje poškodovani, tako kot dva policista. Poudaril je, da je policija zadovoljna, ker pri aretacijah ni bilo uporabe orožja.

Napovedal je, da bodo danes nadaljevali preiskave stanovanj, vikendov in vozil, ni pa potrdil, da bodo osumljence privedli pred preiskovalnega sodnika. Policija lahko osumljence zadrži največ 48 ur, če v tem času preiskovalni sodnik ne vloži prijave, jih mora policija spustiti na prostost.

"Pričakujem, da bomo našli nove dokaze in dejstva, ki bodo podprli utemeljeni sum, da gre za storilce", je izjavil Borovec. Dodal je, da hrvaški policisti sodelujejo s kolegi iz Srbije in BiH, pomoč pa so ponudili tudi slovenski policisti.

Po nepreverjenih informacijah naj bi danes opoldne iz lepoglavskega zapora v Pulj premestili Hrvoja Petrača. Zapornika so premestili v strogo varovanem konvoju vozil, med prevozom pa so zaprli vse puljske ceste.


Eden izmed osumljencev priznal povezanost z zločinom

Osumljenci za umor predsednika uprave Nacionala Iva Pukanića in vodje trženja Nika Franjića, Robert in Luka Matanić, Amir Mafalani in Slobodan Đurović, so celo noč preživeli na zaslišanju pri kriminalistični policiji, danes pa naj bi jih prepeljali pred preiskovalnega sodnika.

 

Hrvaški mediji poročajo, da je odvetnik Roberta Matanića Zorana Pilipović dejal, da se je njegov varovanec odločil za sodelovanje s hrvaškim uradom za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok), zaradi česar ne bo več njegov odvetnik. Pilipović je še dodal, da je Matanićev obraz "v takem stanju, da ga je komaj prepoznal“.

 

Robert Matanić je po besedah njegovega nekdanjega odvetnika dejal, da ni kriv za Pukanićev umor, da pa je preko spleta nesrečnih okoliščin z njim povezan.

 

Hrvaški mediji še pišejo, da sta se okoli devete ure v garažo sedeža kriminalistične policije pripeljala dva kombija z zatemnjenimi stekli, v katerih so ob spremstvu močnega varovanja pripeljali še nekoga.


"Namesto aspirina je potreben kirurški nož!" (Iz tiskanega Dela)

Nova člana v vladi Iva Sanaderja, notranji Tomislav Karamarko in pravosodni Ivan Šimonović, sta poslancem hrvaškega sabora poročala o ukrepih, ki jih izvajata ali načrtujeta v boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu. Ministra, ki imata podporo tudi v opozicijskih klopeh, sta bila slikovita. Karamarko je dejal, da policija potrebuje resnične spremembe, ne »kozmetične spremembe za dnevnopolitične potrebe«, Šimonović pa, da Hrvaška ne potrebuje Sablje (srbske operacije proti podzemlju) in aspirina, pač pa kirurški nož, ki »reže globoko in precizno«.

 

S policijo danes niso zadovoljni ne državljani ne policisti, je dejal Karamarko, in sicer zato, ker se v njej ni gradilo, pač pa so se pod političnim vplivom menjavali le ljudje. Tako se policija, kakor v socializmu, čuti kot podaljšana roka politike in oblasti, ne pa kot neodvisna ustanova. Vseh teh velikih težav ne bomo odpravili čez noč, je dejal minister, prvi koraki pa so bili že narejeni - obsežne kadrovske spremembe, ki temeljijo zgolj na strokovnosti, spreminja se zakonodaja o policijskih pooblastilih, povečalo se bo število policistov, izboljšala koordinacija med vsemi nadzornimi ustanovami. Policija, je zagotovil minister Karamarko, bo vrnila varnost in spet pridobila zaupanje državljanov.

 

Pravosodni minister Šimonović je med drugim izjavil, da bodo delovali »hitro in resno«, saj je stanje na področju organiziranega kriminala in korupcije res skrb zbujajoče. »Čas je za energičen, brezkompromisen in sistemski obračun,« je dejal minister in dodal, da bodo postopke, povezane s korupcijo in organiziranim kriminalom, na sodiščih obravnavali prednostno. Prav tako bodo morali v štirinajstih dnevih priti na dnevni red sodišč vsi primeri, ki jih je obravnaval posebni tožilski urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu.

 

V uradnem listu sta že objavljena novi sodni in novi zaporniški pravilnik. Po prvem bodo lahko začela delovati posebna sodišča, ki bodo skrbela za sojenje v najtežjih primerih, zaporniški pravilnik pa bo zaostril režim obsojenih za organizirani kriminal, saj bodo mogli z zunanjim svetom komunicirati le s posebnim dovoljenjem. Poleg paketa antimafijske zakonodaje je minister omenil še lažje jemanje mafijskega premoženja; obsojenim bodo lahko odvzeli vse premoženje, ne samo tisto, ki je bila pridobljeno nezakonito. »S tem bomo mafijo udarili tam, kjer jo najbolj boli - po denarnici,« je dejal minister Šimonović. Poslanci so bili zadovoljni s poročilom obeh ministrov, pričakujejo pa, da se bodo napovedani ukrepi tudi zares izvajali.


So aretirali atentatorje na Pukanića?

 

Hrvaška policija je včeraj pozno zvečer javnosti prikazala posnetke z več nadzornih kamer, na katerih je moški z motoristično čelado - prav tisti, ki je ob vozilu Iva Pukanića pustil skuter z eksplozivom, ki je ubil Pukanića in njegovega sodelavca Nika Franjića. Po besedah policije je to človek, ki je sodeloval z atentatorjem, čigar fotorobota so objavili pred dnevi.

 

Skoraj hkrati se je razvedelo, da je policija v obsežni akciji aretirala štiri moške, ki jih sumijo, da so povezani s Pukanićevim ubojem. V bližini srbske meje so policijski specialci ob 17.40 aretirali Roberta in Luko Matanića, ko sta menda hotela prebegniti v Srbijo. V Zagrebu pa so v Draškovićevi ulici, le nekaj sto metrov od prizorišča zločina, prijeli njunega sodelavca Amira Mafalanija in še najmanj eno osebo.

 

Do domnevnih storilcev je policija menda prišla na podlagi številke šasije v eksploziji skoraj popolnoma uničenega skuterja. Nekaj dni so jim menda tajno sledili in jim prisluškovali. Brata Matanić naj bi bila odgovorna za več mafijskih ubojev zunaj hrvaških meja, nazadnje v Bolgariji, kjer pa ju je policija zaradi pomanjkanja dokazov izpustila. Vse povezujejo s srbskim mafijcem Sretenom Jocićem-Amsterdamskim. Čeprav policija, ki je blokirala vse izhode iz Zagreba, informacij ni podrobneje pojasnila, je bil notranji minister Tomislav Karamarko nekoliko bolj konkreten. Za HTV je izjavil, da so na sledi Pukanićevim morilcem.