Wellington - Potres 6,3 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je drugo največje mesto Nove Zelandije Christchurch povsem razdejal, je po pisanju Australian za sabo pustil najmanj 75 mrtvih, več kot 300 ljudi pogrešajo. Več tisoč prebivalcev in turistov je noč preživelo v zasilnih prenočiščih v šolah in dvoranah. Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj sporočilo, da nimajo informacij o pogrešanih ali ranjenih Slovencih.
Skoraj povsem porušena je ostala stavba lokalne televizijske postaje CTV v Christchurchu. V njej naj bi bilo še vedno ujetih 100 ljudi, a upanja, da so pod truščem preživeli, je vedno manj. »Stavba je povsem razsuta. Skoraj nemogoče je, da bi v njej našli preživele. Težka odločitev, a ... Sožalje sorodnikom,« je za NZHerald povedal policijski inšpektor Dave Lawry. Reševanje bodo usmerili drugam, kjer upanje še živi. »Tu in tam od ujetega domačina dobimo sms. Takoj se odpravimo na delo. Vodijo nas tudi zvoki, ki prihajajo iz raznih stavb.«
Ponoči uspeli rešiti 48 ljudi
V iskanju je noč po enem najhujših potresov na Novi Zelandiji po letu 1931 (takrat je streslo mesto Napier, pri čemer je umrlo 256 ljudi) preživelo več kot 500 reševalcev, vojakov, policistov in prostovoljcev. Izpod ruševin so uspeli rešiti 48 ljudi. »Dober občutek je, ko rešimo nekoga, ki ima na sebi le eno prasko,« reševanje opisuje policist Russell Gibson. »Veliko pa je takšnih, ki potrebujejo amputacijo.«
Po najtemnejšem dnevu, kot so ga poimenovali tamkajšnji mediji, je policija v nekaterih predelih Christchurcha razglasila policijsko uro, 350.000 prebivalcem, kolikor jih šteje mesto, pa sporočila, naj ne zapuščajo domov, če ti niso povsem porušeni. Avstralska premierka Julia Gillard je za najnujejšo obnovo Novi Zelandiji že namenila 5 milijonov dolarjev pomoči.
Trupla in razdejanje
Smrt in uničenje grozljivih razsežnosti, je mesto na včerajšnjem obisku opisal novozelandski premier John Key. Danes je v državi razglasil izredne razmere. »Trupla na cesti, v avtomobilih in pod ruševinami,« pa je opisoval policist Gibson
V zadnjem letu že drugi potres v Christchurchu je povzročil ogromno gmotno škodo. Ta naj bi po prvih ocenah znašala 8, 6 milijarde dolarjev. Nova Zelandija sicer leži med pacifiško in indijsko-atlantsko tektonsko ploščo, zato jo na leto prizadene več kot 14.000 potresov.