Slišati je kot prvovrstna teorija zarote, a kaj ni videti tako v ZDA za časa Donalda Trumpa? Kongresni demokrati obtožujejo republikanskega predsednika prisiljevanja Ukrajine v preiskovanje nekdanjega demokratskega podpredsednika Joeja Bidna z zadrževanjem vojaške pomoči, Biden pa je sam priznal zadrževanje še veliko večje pomoči tej državi, dokler niso v Kijevu odpustili državnega tožilca, ki je preiskoval podjetje z njegovim sinom Hunterjem v upravnem odboru. Kdo laže in kdo ima prav? Kdo izvaja večjo nepotizacijo ameriške zunanje politike?
Po Ukrajini se zdaj širijo govorice o morda še resnejših prestopkih na Bližnjem vzhodu. Britanski tednik navaja neimenovane vire demokratskim preiskovalcem Trumpove razrešitve, da je predsednikov zet in višji svetovalec za zunanjo politiko Jared Kushner dal zeleno luč savdskemu prestolonasledniku Mohamedu bin Salmanu za aretacijo Džamala Hašodžija. Pomembnega kritika savdske vladajoče dinastije in kolumnista časopisa Washington Post so oktobra lani ubili v savdskem konzulatu v Istanbulu ter uničili njegovo truplo, še neznani žvižgač pa je menda demokratskim preiskovalcem poročal, da so turške obveščevalne službe prej prestregle pogovor med Kushnerjem in Salmanom. Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je to informacijo domnevno izkoristil za prepričanje predsednika Trumpa v umik ameriških vojakov iz severne Sirije, ki mu je sledil turški napad na tamkajšnje Kurde, do tedaj ameriške zaveznike v boju proti teroristom Islamske države.
Po medijskih poročilih so v Beli hiši govorice že označili za lažni nesmisel.
Trump je pred dobrim tednom dni ukazal napad na terorističnega voditelja Abu Bakra al Bagdadija in z uspešnim obračunom z njim ter več drugimi voditelji Islamske države pridobil zunanjepolitične točke v svetu in domači javnosti. Če držijo informacije virov, ki jih navaja Spectator, pa bo morda celo ta akcija sprožila nova vprašanja. Menda ne gre za istega žvižgača, ki je razkril Trumpov poletni telefonski pogovor z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, ampak za enega od mnogih, ki so se javili kasneje. Menda jih je že sedem.
Savdski prestolonaslednik je prevzel odgovornost za uboj Hašodžija, a le zato, ker se je zgodil pod njegovo vladavino, zanikal je obtožbe, da je umor ukazal sam. Ameriški komentatorji poudarjajo, da Jared Kushner še ni jasno obsodil tega dejanja, kongresni demokrati pa od Bele hiše že zahtevajo podatke o njegovem elektronskem dopisovanju. Tudi pri Spectatorju priznavajo, da gre za govorice, a so tudi prepričani, da si jih bo preiskovalec Trumpove razrešitve Adam Schiff natančno ogledal.