Novi časi za himalajsko kraljevino

Po več kot deset let trajajočih bojih med nepalsko vlado in maoističnimi uporniki, so pripadniki obeh strani podpisali mirovni sporazum.

Objavljeno
21. november 2006 20.00
Nepalski premier Girija Prasad Koirala in vodja maoistov Prachanda po podpisu sporazuma
Katmandu - Nepalska vlada in maoistični uporniki so danes v Katmanduju podpisali mirovni sporazum, s katerim naj bi končali več kot deset let trajajoče nasilje v državi, ki je zahtevalo okoli 14.000 življenj. Kot je ob podpisu dejal vodja maoističnih upornikov Prachanda, se s tem končuje več kot deset let državljanske vojne.

Maoisti in sedem nepalskih političnih strank se je več mesecev pogajalo o sklenitvi omenjenega sporazuma, v katerem so 8. oktobra dosegli dogovor o sodelovanju maoistov v začasni vladi. V skladu z dogovorom naj bi skupno začasno vlado oblikovali do 1. decembra, maoisti pa naj bi v njej sodelovali potem, ko bodo predali nadzor nad orožjem in svojimi borci Združenim narodom. V skladu z dogovorom naj bi razpustili sedanji parlament in vzpostavili začasnega, ki bo deloval do izvolitve novega prihodnje leto.

Kralj Gjanendra je pred štirimi leti razpustil parlament, prepovedal stranke, februarja lani pa razglasil tudi absolutno oblast. Prišlo je do upora vseh sedmih političnih strank, v boju za obnovitev demokracije pa so se jim pridružili tudi maoisti. Po 14 mesecih absolutne oblasti je aprila letos prišlo v Nepalu do splošne stavke in množičnih protestov pod pritiskom katerih je kralj popustil.

Po ponovni vzpostavitvi parlamenta so se poslanci hitro strinjali glede izvolitve ustavodajne skupščine, ki bi odločila o prihodnji usodi nepalske monarhije, kar je bila ena ključnih zahtev maoistov. To je tudi omogočilo, da je prišlo do začetka pogajanj.