Washington - Novoizvoljeni ameriški predsednik Barack Obama, ki bo čez 13 dni prevzel vodenje države, se je skupaj z družino na začetku tedna preselil v prestolnico. V kongresu se je začel pogajati o novih ukrepih za rešitev iz gospodarske krize, ki utegnejo davkoplačevalce stati dodatnih 800 milijard dolarjev, hkrati pa postopoma sestavlja vladno ekipo.
V ponedeljek popoldne Obama z odločitvijo, da bo za novega direktorja obveščevalne službe Cia postavil nekdanjega šefa kabineta predsednika Billa Clintona Leona Panetto, ni presenetil le javnosti in republikanskih nasprotnikov. Zaradi izbora 70-letnega Panette, ki je bil v letih 1977-93 zastopnik Kalifornije v predstavniškem domu kongresa, so bili začudeni tudi Obamovi strankarski kolegi. Na novico, ki jo je izvedela iz medijev, se je ostro odzvala kalifornijska senatorka Dianne Feinstein, ki bo prevzela senatno komisijo za nadzor nad delom obveščevalnih služb. »Moje stališče je vedno bilo, da lahko Cio najbolje vodi obveščevalni profesionalec,« je izjavila senatorka.
Podobnega mnenja je tudi njen strankarski kolega John Rockfeller IV, ki je doslej vodil to komisijo. Najvišji republikanski predstavnik v komisiji Christopher Bond pa je napovedal, da bodo v senatu, ki more Panetto potrditi, zelo natančno preučili njegove obveščevalne izkušnje in kvalifikacije. Panetta sicer velja za sposobnega operativca, nima pa nobenih izkušenj z obveščevalno dejavnostjo. Po mnenju tukajšnjih komentatorjev ga je Obama izbral zato, ker bi rad popravil javno podobo agencije, saj je bil Panetta oster nasprotnik nečloveških zasliševalskih metod, ki jih je Cia uporabljala v tajnih priporih za osumljene teroriste.
Za novega nacionalnega direktorja obveščevalnih dejavnosti, ki nadzira vse vohunske agencije v državi, bo Obama postavil 61-letnega admirala Dennisa Blaira, ki je do upokojitve leta 2002 vodil ameriško pacifiško ladjevje. V mornarici je služboval 34 let, velja za deloholika, med kolegi pa je znan po tem, da je pred leti v japonskem morju poskušal smučati na vodi za rušilcem Cochrane, ki mu je takrat poveljeval. A admirala, ki je nekaj časa delal tudi v Cii in svetu za nacionalno varnost, javnost ne pozna le po prijetnih dogodivščinah. Ko je izbruhnila kriza v Vzhodnem Timorju, so mu kot poveljniku pacifiške flote v zunanjem ministrstvu naročili, naj od indonezijskega generala Viranta zahteva, da razpusti proindonezijske milice. Blair ukazov ni ubogal, temveč je Virantu zagotovil pomoč in ga po pisanju revije Nation celo povabil, naj ga obišče na Havajih. Blair, ki je bil do nedavnega predsednik neprofitnega državnega Inštituta za obrambne analize (IDA), se je pred nekaj leti znašel v središču pozornosti zaradi preiskave o tem, ali je vplival na odločitev inštituta, da podpre triletno pogodbo, ki jo je vojaško letalstvo sklenilo s proizvajalci vohunskega letala F-22 raptor. Admiral je bil eden od direktorjev in lastnikov korporacije EDO, ki je sodelovala pri programu. Čeprav komisija ni odkrila nepravilnosti, je Blair odstopil z direktorskega položaja.
Obtožbe o korupciji so se zgrnile tudi nad 61-letnega guvernerja zvezne države Nova Mehika Billa Richardsona, ki ga je Obama pred kratkim imenoval za kandidata za trgovinskega ministra. Ker je sodišče začelo preiskovati, ali je nekdanji Obamov tekmec na strankarskih predvolitvah za demokratskega predsedniškega kandidata omogočil posle družbi, ki je prispevala za njegovo kampanjo, se je Richardson kandidaturi odrekel. Finančna družba CDR iz Kalifornije je pred petimi leti plačala Richardsonovemu predvolilnemu odboru 100.000 dolarjev.
Iz današnjega Dela