Bagdad/London/London - Iraška prestolnica tudi danes ni ostala brez že običajne količine nasilja. Tri dni po ugrabitvi egiptovskega diplomata so neznanci streljali na vozilo Hasana al Ansarija, odpravnika poslov bahrajnskega veleposlaništva v Iraku, in ga ranili. Lažjo rano so mu oskrbeli in ga odpustili iz bolnišnice. Napad se je zgodil tri dni potem, ko so v Iraku ugrabili egiptovskega diplomata Ihada al Šerifa. Po mnenju opazovalcev želijo uporniki tako arabske države odvrniti od krepitve diplomatskih odnosov z Irakom.
Uporniki so v okoli 14.30 po lokalnem času (12.30 po srednjeevropskem) na križišču v bagdadski četrti Mansur napadli konvoj, v katerem se je vozil Mohamed Junis Kan, pakistanski veleposlanik v Iraku, a ta ni utrpel poškodb. Do napada je prišlo le nekaj ur po napadu na vozilo visokega predstavnika bahrajnskega veleposlaništva.
Nekaj dni pred obiskom iraškega premiera v Iranu – Teheran naj bi obiskal 12. julija - pa je odjeknila eksplozija pred iranskim veleposlaništvom v Bagdadu. Ranjen je bil nek Iračan, poškodovanih pa je bilo tudi več terenskih vozil ameriške vojske. Sicer pa naj bi bil obisk iraškega premier Ibrahima al Džafarija "mejnik " v odnosih med nekdanjima sovražnicama, ki sta bili v vojni med letoma 1980 in 1988.
Neznanci so v iraški prestolnici ubili štiri ženske, zaposlene na bagdadskem letališču, tri pa ranili. Ženske so bile ubite v minibusu, ki jih je peljal na delo.
Na tabor japonskega kontingenta v Samavi na jugu Iraka pa so skrajneži v ponedeljek zvečer izstrelili raketo, pri čemer ni bil nihče ranjen.
V napadih upornikov po 28. aprilu, ko je iraški premier sporočil sestavo nove iraške vlade, v kateri prevladujejo šiiti in Kurdi, je umrlo že več kot 1400 ljudi.
V letu in pol zmanjšanje britanskih sil
Britansko obrambno ministrstvo je izdelalo načrt za občutno zmanjšanje sil v Iraku v prihodnjih 18 mesecih, piše britanski časnik Financial Times. "To bo največja premestitev britanskih oboroženih sil od začetka vojne v Iraku. Prva stopnja zmanjšanja vojaških operacij bo najverjetneje to jesen, ko bodo skrb za varnost v najmanj dveh južnih provincah predali Iračanom," je zapisal Financial Times, ki pa vira ni navedel. Po poročanju časnika je izvajanje načrta odvisno od sposobnosti iraških varnostnih sil, da prevzamejo odgovornost za operacije vzdrževanja miru.
Tiskovni predstavnik ministrstva članka ni želel komentirati in je ponovil uradno stališče, da bodo v Iraku tako dolgo, kolikor jih bo iraška vlada potrebovala.
Britanski vojaki so nameščeni na jugu Iraka, kjer je v večini šiitsko prebivalstvo. Območje je v primerjavi z ostalimi deli države razmeroma mirno. "Visoki britanski predstavniki so prepričani, da bodo štiri jugovzhodne province, ki so pod britanskim poveljstvom, pripravljene za predajo nadzora prej kot tiste, ki so pod ameriškim nadzorom," so še zapisali v Financial Timesu.
Časnik je ob tem dodal, da bo umik iz Iraka sovpadal z načrti za namestitev 3000 britanskih vojakov v Afganistanu do konca leta 2005. "Ta enota bo prevzela poveljstvo enote zveze NATO na jugu Afganistana," je zapisal časnik. "V tej vlogi bodo britanske sile pomagale v boju proti upornikom in proti tihotapljenju drog v regiji," je dodal.
Bush prepričan v uspeh v Iraku
Ameriški predsednik George Bush pa je v ponedeljek v pogovoru za britansko televizijsko postajo ITV dejal, da je jordanski skrajnež Abu Musab al Zarkavi pripotoval v Irak še pred začetkom napada na Irak. Zarkavi, za katerim je razpisana nagrada v vrednosti 25 milijonov dolarjev, naj bi bil odgovoren za več krvavih napadov v Iraku. Ob tem je Bush izrazil prepričanje, da se bo operacija v Iraku končala uspešno. "Menim, da bomo uspeli v Iraku," je med drugim še zatrdil ameriški predsednik.