»Ladja prav gotovo ni v dobrem stanju, toda trenutno v vodi še ni veliko nafte,« je za Al Džaziro povedal novozelandski minister za promet Steven Joyce. Opozoril je, da je veliko bolj zaskrbljujoče, kaj bi se zgodilo, če bi se ladja prelomila in potonila. Kot je dodal, trenutno namreč nič ne kaže, da bo ladja z grebena prišla v enem kosu. »Nisem prepričan, da se bomo izognili okoljski katastrofi,« je še povedal Joyce.
Če se bo ladja prelomila, bo po napovedih okoljevarstvenikov v morje, ki nudi zavetje kitom, delfinom, tjulenjem in pingvinom, izteklo okoli 1700 ton nafte. Okoljski minister Nick Smith je zato že dejal, da bi nesreča lahko postala najhujša okoljska katastrofa na Novi Zelandiji v zadnjih desetletjih.
Tamkajšnje oblasti se sicer že pripravljajo na možnost, da bo naftni madež v prihodnjih dneh dosegel obalo. Razgradilna sredstva, ki so jih razpršili po madežu, so se doslej namreč izkazala za neučinkovita. Kot je pojasnil minister za promet Joyce si tako prizadevajo, da bi iz poškodovane ladje izčrpali nafto, poleg tega pa so pristojne oblasti že vzpostavile dva centra za zaščito živali in na območje, ki mu grozi naftni madež, poslale več ekip, ki bodo zavarovale obale zaliva. Do poznega popoldneva so poleg več mrtvih ptic našli tudi nekaj z nafto prekritih pritlikavih pingvinov in kormoranov, skrbi pa jih tudi kaj bo z mladiči, saj se je nesreča zgodila ravno v sezoni parjenja.
Nič kaj spodbudni niso niti obeti za prihodnje dni. Po napovedih vremenoslovcev se bodo vremenske razmere v zalivu Bay of Plenty na začetku prihodnjega tedna namreč poslabšale, kar bo, če se bo ladja res prelomila, razmere še zaostrilo.