O referendumu prihodnji teden

Palestinski parlament je preložil glasovanje o referendumu o palestinski prihodnosti, ki ga je minulo soboto razpisal predsednik Mahmud Abas, na 20. junij.

Objavljeno
12. junij 2006 23.21
Palestinski parlament
Gaza - Palestinski parlament pod vodstvom gibanja Hamas je danes na izrednem zasedanju preložil glasovanje o predlogu referenduma o palestinski prihodnosti predsednika Mahmuda Abasa na 20. junij in se raje odločil za nadaljevanje dialoga z njim.

Na referendumu o palestinski prihodnosti oziroma vzpostavitvi palestinske države, ki naj bi ga po Abasovih napovedih izpeljali 26. julija, bi Palestinci odločali o predlogu ustanovitve lastne države na območju Zahodnega brega in Gaze, ki so ga pripravili palestinski zaporniki v Izraelu. Če bi ga večina podprla, bi to pomenilo tudi posredno priznanje izraelske države.

Abas je datum referenduma v soboto določil kljub pozivom Hamasovih privržencev, naj palestinsko prebivalstvo referendum bojkotira ter kljub naraščajočim napetostim in nasilju med privrženci gibanj Fatah in Hamas.

Hamas in Fatah za nadaljevanje narodnega dialoga

Palestinci naj bi v začetku julija nadaljevali z medpalestinskim dialogom, s katerim naj bi rešili palestinsko politično krizo, sta na srečanju v Damasku predlagala Faruk Kadumi, voditelj gibanja Fatah palestinskega predsednika Mahmuda Abasa in Haled Mašal, voditelj vodilnega palestinskega gibanja Hamas.

Po besedah Anuarja Abdela Hadija , Kadumijevega predstavnika, naj bi srečanje med voditeljema potekalo v pozitivnem ozračju. Razpravljala sta o razvoju dogodkov na palestinskih območjih in pozvala k ponovnemu zasedanju visokega komiteja, ki je pristojen za vodenje "narodnega dialoga". Visoki komite pod vodstvom predsednika Abasa sestavljajo poleg predstavnikov Fataha in Hamasa več kot deset palestinskih frakcij, številni župani, verski voditelji, akademiki in predstavniki civilne družbe.

Do začetka "narodnega dialoga" je prišlo 25. maja, z njim pa so predstavniki različnih palestinskih skupin poskušali najti izhod iz politične in finančne krize na palestinskih ozemljih, do katere je prišlo po zmagi Hamasa na januarskih parlamentarnih volitvah.

Vlada vsesplošni nemir

Predstavniki palestinskih varnostnih sil so sporočili, da so oboroženi moški na južnem območju Gaze za kratek čas ugrabili predstavnika Hamasa, Salaha al Rantisija. Gre za brata nekdanjega voditelja močne islamistične frakcije, ki ga je ubila izraelska vojska leta 2004. Predstavnik Hamasa je za ugrabitev obtožil člane palestinske varnostne službe pod nadzorom gibanja Fatah.

Palestinske varnostne sile predsednika Abasa so medtem obstreljevale palestinski parlament in poslopja palestinske vlade, s čimer so protestirale proti nasilju nad silami Fataha na območju Gaze s strani gibanja Hamas, v katerem sta življenje izgubila dva človeka, 14 pa je bilo ranjenih.

Protestniki so v napadu razbijali okna parlamenta, v vladnih prostorih pa so uničevali pohištvo, računalnike in dokumente, ter zanetili požar v eni od vladnih stavb. O žrtvah in ranjenih niso poročali.

Izraelska vojska je sporočila, da so davi z območja Gaze na njihovo ozemlje izstrelili 16 raket, ki pa niso povzročile škode. Po poročanju izraelskih medijev je v zadnjih 48 urah Sderot zadelo več deset izstrelkov, pri čemer je bila ranjena ena oseba.

Izraelske sile so v stanju pripravljenosti, da bi preprečile morebitne samomorilske napade. Predsedujoči izraelskemu obrambnemu odboru Cahi Hanegbi je palestinskemu premieru Ismailu Haniji zagrozil z atentatom.

Palestinsko gibanje Hamas je po 18 mesecih enostranskega premirja obnovil napade, potem ko je v petkovem izraelskem napadu na neko plažo na območje Gaze umrlo več civilistov, med njimi ženske in otroci. Sicer so v petek na severu Gaze ubili vsaj 11 ljudi, med njimi sedem civilistov, in ranila do 50 oseb. Palestinske oblasti so napad označile za " krvavi pokol".

Olmert: Izrael si prizadeva za mirovna pogajanja

Izraelski premier Ehud Olmert je na današnjem srečanju z britanskim premierom Tonyjem Blairom v Londonu povedal, da si Izrael "na vso moč prizadeva" izpeljati mirovna pogajanja s Palestinci, vendar pa po njegovih besedah še vedno ostaja možnost enostranske določitve meja med Izraelom in palestinskim ozemljem.

"Za ustanovitev palestinske države smo se pripravljeni umakniti z večine zasedenih ozemelj", je izjavil Olmert, ki pa je dodal, "da Palestinci zaradi napadov na Izrael zamujajo veliko priložnost". Po njegovih besedah Izrael radodarno ponuja kompromis, spremembo obnašanja in stališč, kar predstavlja veliko priložnost za napredek obeh strani.

Do Olmertovega obiska v Veliki Britaniji je prišlo v okviru njegove prve evropske turneje, odkar je po zmagi na marčevskih parlamentarnih volitvah nastopil položaj. Po obisku v Londonu ga pričakujejo še v Franciji, obiskal pa naj bi tudi Nemčijo.