Obama obiskal nekdanje utrdbe sužnjev

Ameriški predsednik Barack Obama je na obisku v Gani, ki jo je izbral predvsem zaradi njene izrazito demokratične politike. Ganci so tako prvič v zgodovini gostili svetovnega voditelja z zahodnoafriškimi koreninami.

Objavljeno
11. julij 2009 11.32
Š. Ro.,Ka.L./STA
Š. Ro.,Ka.L./STA
Akra - Ameriški predsednik Barack Obama je prvič v času njegovega predsedovanja obiskal deželo podsaharske Afrike. Gano so v kabinetu predsednika izbrali predvsem zaradi njenih izrazito demokratičnih smernic. Obisk se bo zapisal v zgodovino, saj je deželo prvič obiskal eden najbolj znanih svetovnih voditeljev, ki ima zahodnoafriške korenine.

Ameriški predsednik je zgodaj davi prispel v Gano, kar je njegov prvi obisk v podsaharski Afriki v vlogi predsednika ZDA. Obama se je srečal z ganskim predsednikom Johnom Atto Millsom, nato pa je nagovoril tudi parlament.

 

Obama je ob začetku obiska poudaril demokratičen razvoj Gane. "Verjamemo, da je lahko Gana poseben model uspeha na celotnem afriškem kontinentu," je po srečanju z Johnom Atto Millsom dejal ameriški predsednik. Po njunem srečanju se je iz zvočnikov zaslišala tudi reggae pesem, ki jo je ena izmed ganskih glasbenih skupin pripravila Obami v čast.

 

Obama je nato nagovoril ganski parlament. V govoru je spomnil na svoje afriške korenine. "V sebi imam afriško kri. Zgodovina moje lastne družine obsega triumfe in tragedije afriške zgodovine," je dejal ameriški predsednik. Ob tem je dodal, da je Washington afriške države predolgo dojemal zgolj kot pokrovitelje in ne kot partnerje. Čas je, da to spremenimo, je povedal.

 

Dotaknil se je tudi korupcije na afriškem kontinentu. Kot je dejal, se morajo afriški voditelji boriti proti korupciji in okrepiti demokracijo. "Prihodnost Afrike je v rokah Afričanov," je dejal ameriški predsednik in opozoril, da "nobena država ne bo ustvarila bogastva, če bodo njeni voditelji izkoriščali gospodarstvo, da bi sami obogateli".


Gana, ki je leta 1957 razglasila neodvisnost, je ena redkih držav podsaharske Afrike, ki je doživela mirno spremembo oblasti. Analitiki ocenjujejo, da je Obama za prvi obisk podsaharske Afrike Gano izbral prav zaradi spoštovanja demokratičnih načel.

 

Obamo in njegovo ženo Michelle so na letališču v Akri pozdravili s tradicionalnim plesom in bobni. "Dobrodošel doma," pa je zapisalo več ganskih časopisov, ki Obamo zaradi njegovih kenijskih korenih slavijo kot "sina Afrike". Obamov oče je bil Kenijec, predniki Michelle Obama pa so bili afriški sužnji, ki so jih prepeljali v ZDA.


Ganci so z navdušenjem pričakali Obamo, v času obiska so državo preplavile ameriške zastave. Navdušenje nad prvim temnopoltim ameriškim predsednikom je zajelo tudi sosednje afriške dežele.


Vseeno so imeli Ganci le malo možnosti, da v živo vidijo predsednika, saj se Obama ni izpostavljal večjim množicam, v času obiska pa so v Gani tudi močno poostrili varnostne ukrepe.

 

Predsedniški par je obiskal tudi nekdanjo utrdbo sužnjev Cape Coast na obali Gane, od koder so v preteklosti v Ameriko prevažali sužnje. Obama je po obisku utrdbe dejal, da je srečen, ker lahko skupaj z ganskim ljudstvom praznuje izjemen napredek, ki je bil storjen za odpravo suženjstva in pridobitev državljanskih pravic. Ob tem je še dodal, da je zgodovino - čeprav je žalostna - moč premagati.

 

Obamo in ženo Michelle sta spremljali tudi hčerki Malia in Sasha. Kot je dejal ameriški predsednik, njegovi hčerki odraščata srečno, ob tem pa je izrazil upanje, da sta ob obisku utrdbe začutili, da se morata boriti proti zatiranju in krutosti.

 

Obama je v Gano prispel iz Italije, kjer se je v L'Aquili udeležil tridnevnega vrha voditeljev sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije (G8), v Vatikanu pa ga je v petek prvič sprejel tudi papež Benedikt XVI.