Washington - Novoizvoljeni ameriški predsednik Barack Obama je pozval svoje svetovalce, naj pripravijo načrt oživitve gospodarstva, s pomočjo katerega bi lahko v roku dveh let v ZDA ustvarili 2,5 milijona novih delovnih mest. Obama in njegova ekipa si s tem želijo čim prej spopasti z reševanjem finančne krize.
Obama je pojasnil, da bodo s svetovalci v prihodnjih tednih skušali doreči podrobnosti, v bistvu pa gre za dvoletni načrt, kako na nacionalni ravni oživiti ustvarjanje delovnih mest ter oblikovati temelje za močno in naraščajoče gospodarstvo.
Demokrat Obama, ki je zatrdil, da bo gospodarstvo njegova prednostna naloga, potem ko bo 20. januarja prihodnje leto v Beli hiši nasledil republikanca Georgea Busha, zagotavlja, da naj bi z načrtom do januarja 2011 v ZDA ustvarili 2,5 milijona novih delovnih mest ter gospodarstvo pripravili k okrevanju.
Ameriško gospodarstvo je namreč od začetka letošnjega leta izgubilo 1,2 milijona delovnih mest. Obama pa je v rednem tedenskem radijskem nagovoru opozoril, da bi jih utegnili izgubiti še več milijonov, če ne bodo sprejeli nobenih ukrepov. Kot je še pojasnil Obama, ne gre zgolj za ukrepe za takojšnji izhod iz krize, temveč za vlaganja v dolgoročno prihodnost gospodarstva.
Obama je sicer že napovedal, da si bo prizadeval, da bi se ljudje vrnili k obnovi cest in mostov, posodobitvi šol, vetrnih elektrarn. Pozornost namerava posvetiti tudi razvoju alternativnih virov energije, s katerimi bi ZDA zmanjšale odvisnost od tuje nafte, ameriško gospodarstvo pa bi v prihodnjih letih postalo bolj konkurenčno.
Obama izbral finančnega ministra
Barack Obama je za novega finančnega ministra ZDA izbral predsednika Zveznih rezerv New Yorka Timothyja Geithnerja. Časopis New York Times pa je poročal, da je senatorka Hillary Clinton sprejela položaj državne sekretarke.
Novica o tem, da bo 47-letni Geithner krmaril ameriško finančno barko skozi krizo, je razveselila vlagatelje na Wall Streetu, ki so od navdušenja indeks Dow Jones pognali navzgor za skoraj 500 točk preko psihološke meje 8000 točk. Gospodarski analitiki menijo, da je Geithner odlična izbira, saj naj bi se doslej dokazal kot odličen krizni upravitelj.
Odločitev zankrat neuradna
Odločitev sicer še ni uradna, vendar pa viri blizu Obame trdijo, da je resna. Novi predsednik se tako ni odločil za nekdanjega finančnega ministra v administraciji Bila Clintona Larryja Summersa. Geithner je zasedal visoke položaje v treh administracijah, preden se je leta 2003 preselil na čelo newyorške centralne banke, kjer tesno sodeluje s sedanjim finančnim ministrom Henryjem Paulsonom pri reševanju finančne krize.
Obamova administracija sicer že dobiva prve jasne obrise in vodja manjšine v senatu, republikanec iz Kansasa Mitch McConnell je dejal, da gre za dobre ljudi in da bo Obamova administracija pripravljena začeti z delom.
Clintonova na položaj državne sekretarke
Nekdanja ameriška prva dama Hillary Clinton pa je po poročanju New York Timesa sprejela položaj državne sekretarke, čeprav njen svetovalec Philippe Reines pravi, da pogajanja še potekajo. Njen soprog Bill Clinton naj bi pomagal odstraniti pomembno oviro, ko je privolil v to, da objavi seznam donatorjev za svojo predsedniško knjižnico in dobrodelni sklad.
Obama si je doslej že izbral nekdanjega vodjo senatne večine Toma Daschlea iz Južne Dakote za ministra za zdravstvo ter guvernerko Arizone Janet Napolitano za ministrico za domovinsko varnost. Guvernerka Kansasa Kathleen Sebelius se omenja kot najverjetnejša kandidatka za ministrico za delo, Obama pa naj bi si želel, da sedanji obrambni minister Robert Gates po 20. januarju, ko bo potekala svečana zaprisega novega predsednika ZDA, ostane na položaju vsaj še nekaj mesecev.
Nekdanji namestnik pravosodne ministrice Billa Clintona Eric Holder bo najverjetneje postal prvi temnopolti pravosodni minister v zgodovini ZDA, guverner Nove Mehike Bill Richardson, ki je bil v igri za državnega sekretarja, pa naj bi najverjetneje v kabinetu "zastopal" Latino Američane kot minister za trgovino. Kot kandidat za svetovalca za nacionalno varnost pa se omenja upokojeni general in nekdanji vojaški poveljnik zveze Nato James Jones.