New York - Več kot 2000 podjetij je iraški vladi pod vodstvom Sadama Huseina nezakonito izplačalo 1,8 milijarde ameriških dolarjev in tako zlorabilo program Združenih narodov Nafta za hrano, v končnem poročilu ugotavlja komisija, ki je pod vodstvom nekdanjega vodje ameriških zveznih rezerv Paula Volckerja preučevala nepravilnosti. Celotno poročilo naj bi objavili še danes.
Glede na ugotovitve komisije naj bi polovica od 4500 podjetij, ki so v okviru omenjenega programa ZN poslovala z Irakom, Bagdadu plačevala nezakonite dodatke za nakup nafte ali podkupnine za pogodbe o nabavi humanitarne pomoči. Preiskovalci so ugotovili, da so podjetja in posamezniki iz 66 držav plačevali nezakonite podkupnine na različne načine, tisti, ki so plačevali nezakonite dodatke za nakup nafte, pa so prihajali iz 40 držav. V končnem poročilu naj bi objavili tudi poimenski seznam kršiteljev.
Rezultati po enem letu raziskovanja
Poročilo je končno, sicer pa že peto, ki ga je pripravila komisija pod vodstvom Volckerja. Z njim je neodvisna preiskovalna komisija zaključila enoletno preiskavo o nepravilnostih pri izvajanja programa Nafta za hrano. Komisijo je aprila lani ustanovil generalni sekretar ZN Kofi Annan. V končnem poročilu komisija ostro kritizira sekretariat in Varnostni sveta ZN, ker nista nadzirala programa in tako dopustila ustanovitev lažnih podjetij in mednarodnih trgovinskih koncernov, ki so plačevali nezakonite provizije.
Zanke, prikrivanje, neobjektivnost
Poročilo tudi navaja, da francoska nacionalna banka, ki je za program Nafta za hrano vodila depozitni račun, Združenim narodom ni v celoti razkrila njej znanih finančnih razmerij, ki so omogočala nezakonita plačila. V poročilu tudi navajajo, da je Irak, ki je lahko sam izbiral kupce za nafto, v poznih 90. letih minulega stoletja odločil, da ne bo izbiral podjetij iz ZDA, Velike Britanije in Japonske, ker so te države nasprotovale odpravi sankcij proti Iraku. Hkrati je Irak pri pogodbah dajal prednost Franciji, Rusiji in Kitajski, ki so bile naklonjene odpravi sankcij in so tudi stalne članice VS ZN.
Program ZN nafta za hrano, ki je bil vreden 64 milijard ameriških dolarjev, je bil sicer eden od največjih mednarodnih humanitarnih operacij in je trajal od 1996 do 2003.