Objavili dokaze o smrti vodje Tamilskih tigrov

Šrilanški voditelj Mahinda Rajapaksa je v govoru pred šrilanškim parlamentom dan potem, ko je vojska sporočila, da je voditelj upornikov Velupillai Prabhakaran ubit, razglasil državo za osvobojeno Tamilskih tigrov.

Objavljeno
19. maj 2009 10.58
Ti. K./STA
Ti. K./STA
Colombo - Šrilanški voditelj Mahinda Rajapaksa je razglasil državo za osvobojeno Tamilskih tigrov. To je oznanil v govoru pred šrilanškim parlamentom, dan potem, ko je vojska sporočila, da je voditelj upornikov Velupillai Prabhakaran ubit.

Povedal je, da je to zelo pomemben dan tako za Šrilanko kot tudi za preostali svet. "Danes nam je uspelo osvoboditi celotno državo iz klešč terorizma. Porazili smo eno izmed najbolj nevarnih terorističnih skupin na svetu," je dejal Rajapaksa.

Predsednik je svoj govor v parlamentu začel v jeziku Sinhala, potem pa je prešel v jezik tamilske manjšine in s tem simbolično obeležil konec etničnega in verskega razlikovanja. "Za naš konflikt moramo najti rešitev doma, mora pa biti sprejemljiva za vse družbene skupnosti," je še dodal.

Predstavnik za javnost šrilanške vojske je povedal, da oblasti še niso identificirale trupla, ki naj bi bilo med zelo opečenimi trupli upornikov, da pa bodo to storili čim prej. Po poročanju BBC uporniški tigri zunaj meja Šrilanke še vedno zanikajo smrt svojega vodje. "Naš vodja je živ in na varnem ter še naprej vodi prizadevanja za dostojanstvo in svobodo tamilskega naroda," je dejal predstavnik Osvobodilnih tigrov tamilskega Eelama (LTTE) za mednarodne odnose Selvarasa Pathmanathan. Poveljnik šrilanške vojske general Sarath Fonseka je nato obljubil, da bo vojska še danes predstavila dokaz o njegovi smrti z objavo fotografij njegovega trupla. To je tudi storila in na državni televiziji objavila video posnetek trupla Prabhakarana, na kateri je bil viden tudi njegov obraz.

 

Del njegovega čela je bil prekrit z modro krpo, glava pa je počivala na od krvi umazanem časopisnem papirju. Obraz je bil nedotaknjen, s široko odprtimi očmi, in je bil močno podoben obrazu vodje tamilskih tigrov. Posnetek je prikazoval tudi njegovo razpoznavno ploščico z oznako '0.01' in njegovo osebno izkaznico tamilskih tigrov.


Tamilski tigri so sicer že v nedeljo napovedali konec spopadov, kljub temu pa so nekatere skupine upornikov v ponedeljek nadaljevale z napadi.

 

Tamilski tigri so se 37 let bojevali za neodvisnost, ta najdlje trajajoča državljanska vojna v Aziji pa je zahtevala več kot 70.000 življenj. Še pred dvema letoma so pripadniki LTTE nadzorovali skoraj tretjino Šrilanke in so vzpostavili dobro delujočo paradržavo s svojimi sodišči, šolami in drugimi ustanovami.

 

Toda šrilanški predsednik Mahinda Rajapakse je proti upornikom sprožil obsežno vojaško ofenzivo in jih sprva pregnal z vzhodnega dela otoka, nato še s severa, tako da so nazadnje ostali ujeti na majhnem kosu ozemlja ob severovzhodni obali.

 

Mnogi sicer dvomijo, da bo poraz tamilskih tigrov prinesel mir na otok, saj se bodo uporniki verjetno zatekli h gverilski taktiki, ki so jo učinkovito uporabljali že v preteklosti. Tigri so v preteklosti izvedli tudi več samomorilskih napadov.

 

Pripadnica tamilskih tigrov je tako leta 1991 ubila nekdanjega indijskega premiera Rajiva Gandhija, ker je leta 1987 v Šrilanko napotil indijske mirovnike. Tigri so bili odgovorni tudi za atentat na šrilanškega predsednika Ranasingheja Premadaso leta 1993 in bombni napad na centralno banko, v katerem je bilo ubitih 90 ljudi.

 

Mednarodna skupnost je obsojala tamilske upornike zaradi samomorilskih napadov in uporabe otrok vojakov, a je kljub temu podprla mirovna pogajanja, ki so od leta 2002 potekala pod pokroviteljstvom Norveške. Pogajanja so propadla, mirovni proces pa se je končal leta 2008, ko je predsednik Rajapakse odstopil od krhke prekinitve ognja.