Obuditev katalonskega zanosa?

Nacionalni praznik: Danes naj bi se na ulicah povezalo vsaj 400.000 ljudi

Objavljeno
11. september 2019 06.01
Posodobljeno
11. september 2019 08.56
Na ulicah Barcelone letos pričakujejo manj ljudi kot prejšnja leta.
Foto Reuters
V Kataloniji je danes nacionalni­ praznik – 11. septembra 1714 je Barcelona padla pod špansko nadoblast – in vnovična priložnost, da Katalonci nekoliko opozorijo nase. Predvsem independentisti so napovedali, da bodo preplavili ulice, po pisanju Katalonske tiskovne agencije naj bi jih pri civilnodružbeni organizaciji Assemblea Nacional Catalana (Nacionalna skupščina Katalonije, ANC) šlo na ulice najmanj 400.000: kar je, seveda, malo v primerjavi z letom 2012, ko se je 11. septembra v Barceloni in drugih mestih povezalo vsaj milijon zagovornikov neodvisne Katalonije.


Fiasko


Vemo, da se je po fiasku po razglasitvi neodvisnosti oktobra 2017 – ko so mnogi politični voditelji prebegnili v eksil, nekatere pa so spravili za zapahe – Katalonija pogreznila v »osamosvojitveno« krizo, zaradi česar se mnogi nekdanji goreči zagovorniki samostojnosti danes o tej temi nočejo niti pogovarjati. Razočaranje da je preveliko, ker je bilo preveč političnega diletantstva ob nemalo naivnosti …

Zanos je po tistem pošel, danes ga bodo poskusili med ljudmi povečati pri ANC, kjer so prostovoljci rezervirali kar 1200 avtobusov in pripravili 250.000 spominskih majic. Slogan tokrat­nih manifestacij, v Barceloni naj bi zbrani izoblikovali veliko, z neba vidno zvezdo, je »objektivna neodvisnost«, s čimer ciljajo na razsodbe obtoženim voditeljem; pričakovati jih je v prihajajočih tednih, zato je družbene in politične napetosti čedalje več, kajti zagrožene kazni so resnično visoke.


Barcelona in Madrid


Kot je brati, zaradi razkolov v independentistični politiki tokrat v prvih VIP-vrstah ne bo njenih politikov, saj jih pri ANC, ki organizira veliko manifestacijo, niso povabili, medtem so tudi unionistični voditelji, pričakovano, zavrnili povabilo. Tako kot se zdi sprta katalonska politika, ki jo vodi Quim Torra, je politična kriza tudi v Španiji, kjer Pedro Sánchez že mesece poskuša sestaviti vlado (še vedno je v slepi ulici ...). V odnosih med Barcelono in Madridom sta drug drugemu veliko breme, paradoksalno morda zato, ker sta premalo skrajno na okopih. Oba potrebujeta svojega ­»Rajoya« ...