Alexandria – Odvetniki obsojenega terorista Zacariasa Moussaouija so v četrtek pred poroto v Alexandriji sklenili zagovor na sojenju, na katerem odločajo, ali bo Mussaoui preostanek življenja preživel v zaporu ali ga bodo usmrtili. Obramba je predstavila izjavo zveznih oblasti, ki postavlja na laž Moussaouijevo trditev, da je bil predviden za udeležbo v terorističnih napadih 11. septembra 2001 in nekaj sorodnikov žrtev teh napadov, ki si ne želijo, da bi ga usmrtili.
Pravila, ki jih je določila sodnica Leonie Brinkema pričam v tem zadnjem delu dolgega in mučnega procesa proti edini osebi obsojeni v povezavi z 11. septembrom, ne dovoljujejo, da bi lahko priče poroti priporočile kazen. Tega niso smele početi niti priče tožilstva, za katere je bilo jasno, da si želijo usmrtitve, niti priče obrambe, ki si maščevanja po načelu oko za oko ne želijo.
Duševno bolan ali “goden” za usmrtitev?
Nobenega dvoma ni, da si Moussaoui želi, da bi bil obsojen na smrtno kazen, razlogi za to pa so najverjetneje le v njegovi glavi. Moussaouija so pregledati tako psihiatri tožilstva kot obrambe in po pričakovanju seveda prišli do povsem nasprotnih sklepov. Psihiatri obrambe so znanstveno dokazovali, da je Moussaoui duševno neuravnovešen, psihiatri tožilstva pa, da ni duševno bolan in je usmrtitev mogoča.
Zanikal, si premislil, priznal...
Moussaouija so aretirali avgusta leta 2001 med urjenjem za pilota. Najprej je zanikal, da bi bil terorist, kasneje je želel to priznati, potem je priznanje umaknil, vmes je zmerjal sodnico in svoje odvetnike, nakar je lani le priznal, da je terorist. Porota je v prvem delu procesa odločila, da ga lahko obsodijo tudi na smrtno kazen, ker po aretaciji ni povedal vsega, kar je vedel in tako povzročil smrt nedolžnih.
Ni dokazov, da bi si Moussaoui želel škodovati
Tožilstvu na sodnem procesu najprej ni šlo najbolje od rok, nakar je Moussaoui 27. marca priznal, da je bil predviden za udeležbo v napadih 11. septembra, ko naj bi skupaj z Richardom Reidom treščil ugrabljeno letalo v Belo hišo. Obramba je želela Reida, ki so ga aretirali konec leta 2001 po ponesrečenem poskusu napada na letalo z bombo v čevlju, zaslišati, vendar je dobila le potrjeno izjavo, da ni nobenih dokazov, da bi Moussaoui govoril resnico v svojo škodo.
Moussaoui je Reida sicer poznal, saj ga je imenoval v svoji oporoki, zaradi česar je še bolj neverjetno, da bi skupaj načrtovala napad. Odločitev je v rokah porote, čeprav so nekateri sorodniki žrtev 11. septembra že izrazili jezo nad ameriško vlado, ki je od vseh krivcev za tragedijo pred sodišče postavila le "klovna" Moussaouija.