Odločilni udarec za republikance?

Po knjigi Boba Woodwarda "State of denial" je republikanska stranka v ZDA pred kongresnimi volitvami dobila nov, morda odločilen udarec, ki jo lahko stane večine v enem ali obeh domovih kongresa.

Objavljeno
04. oktober 2006 10.49
Mark Foley
Washington - Po knjigi Boba Woodwarda "State of denial" je republikanska stranka v ZDA pred kongresnimi volitvami 7. novembra konec tedna dobila nov, morda odločilen udarec, ki jo lahko stane večine v enem ali obeh domovih kongresa, napoveduje pa tudi težave za dve zadnji leti drugega mandata predsednika Georgea Busha. Izbruhnil je namreč politični škandal, v katerem se republikanski kongresni voditelji otepajo obtožb o prikrivanju neprimernega dopisovanja kongresnika Marka Foleyja z mladoletniki v kongresu.

Foley je v petek nenadoma odstopil s položaja potem, ko je televizija ABC objavila prve prepise elektronskih sporočil med Foleyjem in enim od kongresnih kurirjev. Gre za srednješolce, ki v kongresu opravljajo kurirska in administrativna dela ter se ob tem seznanjajo z delovanjem ameriškega političnega sistema. Od petka naprej je prišlo na dan še več podrobnosti o Foleyjevem dopisovanju z mladimi fanti, med katerimi so na primer želje po skupnem slačenju, popivanju in drugih dejavnosti, ki mejijo na pedofilijo. Ob tem pa je morda največja ironija, da je prav Foley pomagal pripraviti zakon o zaščiti otrok pred pedofilijo.

Republikansko vodstvo kongresa se je po izbruhu škandala nemudoma oddaljilo od Foleyja in predsednik predstavniškega doma Dennis Hastert je njegovo dopisovanje označil za odvratno, vendar se je tudi sam znašel v političnem vrtincu, ki ga po volitvah lahko stane položaja. Foley se je po odstopu zatekel na kliniko za zdravljenje alkoholizma, medtem ko so ameriški zvezni preiskovalni urad FBI, floridska policija in etični odbor v predstavniškem domu sprožili preiskavo o kongresniku.

Na udaru je tudi Hastert. Ta še vedno zanika, da bi vedel za Foleyjevo početje, razen enega sporočila, v katerem je fanta iz Louisiane prosil za fotografijo. Na konzervativnem radijskem programu Rusha Limbaugha je dejal, da so Foleyja pred letom dni soočili in ga pozvali, naj tega več ne počne, Foley pa da je obljubil, da ne bo. Vendar je v torek vodja republikanske večine John Boener zatrdil, da je Hastert vedel več in bi moral ukrepati.

Hastertov odstop je zahteval tudi časopis Washington Times ter nekaj konzervativnih javnih osebnosti, na njegovo stran pa se je postavil predsednik Bush. Hastert je skušal krivdo za škandal zvaliti na demokrate, kar mu za zdaj ni uspelo. Voditeljica demokratov Nancy Pelosi je dejala, da je njihovih nasprotnikov strah, saj se zavedajo lastne odgovornosti, ker Foleyjevega početja niso prijavili nikomur. Tiskovni predstavnik Bele hiše Tony Snow je v ponedeljek skušal škandal odpraviti z besedami o "nagajivih" pismih in za to sprožil plaz kritik.

Sicer je republikansko strategijo ohraniti večino v obeh domovih kongresa s poudarjanjem nacionalne varnosti pred dnevi najprej zamajal Bob Woodward s knjigo "State of denial", v kateri utemeljuje, da je administracija zavajala javnost glede Iraka. Predstavniki administracije so proti Woodwardu, ki je bil s svojima prvima knjigama o Bushevih vojnah pri njih sprva zelo priljubljen, sedaj sprožili javno kampanjo z obtožbami, da piše puhlice. Afera s Foleyjem pa je sodu izbila dno in republikance lahko reši le kakšen nov odmeven dogodek.