»Ofenziva ISIL-a utrdila enotnost Iraka«

»Sprožili smo protiofenzivo, prevzeli pobudo in vrnili udarec,« pravi iraški premier Nuri al Maliki.

Objavljeno
18. junij 2014 15.32
Posodobljeno
18. junij 2014 16.00
IRAQ-SECURITY/REFINERY
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bagdad − Pripadniki skrajne sunitske milice Islamska država Irak in Levant (ISIL) v svoji ofenzivi ne popuščajo. Danes so napadli največjo naftno rafinerijo v Iraku, za katero so se vneli srditi spopadi z iraškimi varnostnimi silami.

Pripadniki ISIL-a so zgodaj davi, okoli četrte ure zjutraj po lokalnem času, napadli rafinerijo pri kraju Baidži v provinci Salahedin, ki leži približno 200 kilometrov severno od Bagdada. Predstavnik varnostnih sil je pozneje sporočil, da je vojska napad odbila, pri čemer je po njegovih besedah umrlo 40 napadalcev. Žrtev med iraškimi silami po pisanju AFP ni omenil.

Rafinerijo, ki na dan proizvede približno 300.000 sodčkov nafte izključno za domače potrebe − zagotavlja jih 50-odstotno −, so zaradi zmanjšanega povpraševanja po nafti, ker zadnje dni z njo niso več oskrbovali mest, ki so jih zavzeli skrajneži, zaprli že v torek, večino zaposlenih pa evakuirali.

Iraške varnostne sile so nekaj uspeha zabeležile tudi v mestu Tal Afar, kjer so med srditimi spopadi zavzele še nekaj četrti. Po drugi strani pa so pripadniki sunitske milice napredovali drugod po državi, predvsem v provinci Kirkuk.

Premier odstavil več poveljnikov varnostnih sil

Medtem je iraški premier Nuri al Maliki odpustil več poveljnikov vojske, ki ni uspela zaustaviti napredovanja ISIL-a oziroma se mu pravzaprav še ni zares postavila po robu. Številni pripadniki policije in vojske so namreč še pred prihodom ISIL-a zapustili svoje položaje in pobegnili, mnogi med njimi pa so se napadalcem tudi pridružili.

Zaradi ofenzive so se v torek zvečer v Bagdadu za zaprtimi vrati sestali visoki sunitski in šiitski politiki, ki so Iračane pozvali k enotnosti v boju proti teroristom. Poleg tega je iraški premier al Maliki danes sporočil, da je njegova vlada, potem ko je vojska zaradi ofenzive ISIL-a doživela hud pretres, znova prevzela pobudo. Izguba velikega kosa ozemlja − pripadniki ISIL-a so namreč v zadnjih dneh zavzeli obsežen del večinsko sunitskega ozemlja, ki se razteza proti Bagdadu − je po njegovih besedah utrdila narodno enotnost. »Sprožili smo protiofenzivo, prevzeli pobudo in vrnili udarec,« je dejal al Maliki.

Iran Iraku ponuja pomoč

Iranski predsednik Hasan Rohani pa je danes zagotovil, da bo Teheran storil vse, kar je v njegovi moči, za zaščito sunitskih svetih krajev v Iraku − Karbale, Nadžafa, Kadhimije in Samare. »Opozarjamo velike sile in njihove lakaje ter teroriste, da bo velik iranski narod storil vse za njihovo zaščito,« je dejal po pisanju STA. Rohani je sicer iraški vladi že v soboto ponudil pomoč v boju proti skrajnežem, a Bagdad Teherana za pomoč še ni zaprosil.

ZDA, ki razmišljajo o letalskih napadih proti sunitski milici, pa so v Irak že včeraj poslale 275-člansko vojaško misijo, ki bo skrbela za varnost ameriškega veleposlaništva in konzularnih predstavništev ter njihovega osebja. Številne druge države medtem razmišljajo o evakuaciji svojih državljanov, iše AFP.