Peking – Londonske olimpijske igre so osvojile zlato kolajno po številu gledalcev, ki so spremljali športnike po televiziji, če pa ocenjujemo splošni vtis, so bile igre v Pekingu boljše. Tako vsaj pravijo rezultati anket, ki so jih ta teden objavili kitajski mediji.
Več kot 67 odstotkov naključno izbranih udeležencev anket iz 15 kitajskih mest in pokrajin je izjavilo, da se londonske olimpijske igre »ne morejo kosati« s tistimi pred štirimi leti. Čeprav so bili številni Kitajci navdušeni nad ustvarjalno in humano otvoritveno slovesnostjo na olimpijskem stadionu, so jih motili izbruhi rasnih predsodkov.
Nestrpnost do Kitajcev je bila očitna, trdijo kitajski mediji, ko je nekaj izjemnih športnikov doseglo nepričakovano dobre rezultate, denimo šestnajstletna plavalka Ye Shiwen, ki je postavila nov svetovni rekord. Organizatorji so takoj posumili, da je bila pod vplivom poživil.
Več kot 85 odstotkov vprašanih je izjavilo, da je bilo na londonskih olimpijskih igrah mogoče čutiti protikitajsko razpoloženje. Kitajce je motilo tudi to, da so zahodni mediji na dolgo in široko razpravljali o upravičenosti »državnega športa«, kakor pravijo strogemu kitajskemu sistemu vzgoje olimpijskih prvakov.
Več kot 84 odstotkov udeležencev ankete je izjavilo, da število osvojenih zlatih kolajn dokazuje, da se moč države krepi. Kitajska je tokrat osvojila 38 zlatih kolajn, kar je 13 manj kakor v Pekingu, zato je kitajski olimpijski odbor že napovedal, da je »treba še veliko storiti do Ria«.
Kitajci so se nečesa vendarle naučili, ko so spremljali olimpijske igre v Londonu. »Najpomembneje je, da se javno mnenje zdaj bolj posveča temu, kar je dobro za športnike, kakor pa temu, ali bodo zmagali na tekmovanju,« ugotavlja Ren Hai, profesor na športni univerzi v Pekingu. Ren poziva k reformi državnega športnega sistema in trdi, da je mogoče združevati oba pristopa, saj bi bolj množično ukvarjanje s športom na najnižji ravni in športni menedžment na vrhunski ravni lahko zagotovila še boljše rezultate.