Irene »le« tropska nevihta, deževja bo za 12 ur

V obupnem vremenu umrla dva otroka, dva rešena iz morja v Virginiji.

Objavljeno
28. avgust 2011 07.25
Posodobljeno
28. avgust 2011 07.25
Mi. S.
Mi. S.

NEW YORK – Si lahko v New Yorku oddahnejo? Verjetno še ne, a jih je zagotovo razveselila vest, da se je orkan spremenil v tropsko nevihto, ki se giblje s hitrostjo 104 km/h.

Hudson poplavlja

Irene je bila še ob 13. uri po srednjeevropskem času brez milosti. Še kakih 60 kilometrov jo je ločilo do centra New Yorka. Reka Hudson je poplavila dele Manhattna, ki so jih ljudje zapustili že v petek in soboto. Po zadnjih informacijah, tako pravijo ameriški vremenoslovci, bo New York prizadelo kar 12-urno deževje.

Dogajanje na CNN.com:

 

Brez elektrike je več kot dva milijona domov, doslej poročajo o 10 smrtnih žrtvah.

Orkan Irene je zadel ob kopno, vendar je rahlo spremenil smer. Vsi se sprašujejo, ali bo orkan kmalu postal tropska nevihta. Iz centra za nadzor orkanov to za zdaj zavračajo in trdijo, da je Irene še vedno orkan prve stopnje.

Valovi visoki šest metrov

So pa valovi, visoki skoraj šest metrov, prebili jezove na Long Beachu, tako da mesto ne bo ušlo poplavam Tudi Filadelfiji se ne godi najbolje, nastale so že poplave, nevihta pa še traja.

V dveh nuklearkah ugasnili reaktorji

Zaradi orkana se je ponoči po evropskem času izklopil jedrski reaktor elektrarne Calvert Cliffs, saj naj bi aluminijski delec prišel v stik z reaktorjem številka ena, zaradi česar se je samodejno izključil. Tiskovni predstavnik nuklearke je že pomiril javnost, da je reaktor pod nadzorom in povsem varen. Drugi reaktor je stabilen in dela na vso moč.

Tudi v nuklearki Oyster Creek v New Jerseyju so izklopljeni vsi reaktorji, vzrok pa še ni znan.

Mesto duhov

New York je postal mesto duhov. Mesto, ki nikoli ne spi, je popolnoma zaprto. Ne delujejo letališča, podzemna železnica, zaprti so tuneli, mostovi, pristanišča, marine.

Kljub ukazu o evakuaciji je nekaj prebivalcev New Yorka ostalo doma, zato je župan mesta Michael Bloomberg še enkrat opozoril vse, naj opozorila vzamejo smrtno resno: tisti, ki se niso umaknili, naj ostanejo tam, kjer so. Doslej so iz obalnih predelov mesta umaknili 370.000 prebivalcev.

Novi ukrepi za tiste, ki niso želeli zapustiti svojih domov

Novinar angleškega Telegrapha poroča o novih ukrepih, ki so jih očitno sprejeli po katastrofalnem orkanu Katrina: meščane v New Yorku, ki niso želeli zapustiti domov, so obiskali gasilci, ki jim na roke zapisujejo številke zdravstvenega zavarovanja. Takšen ukrep je bil sprejet predvsem zaradi lažje identifikacije v primeru smrti.

Za Queens in Brooklyn izdano opozorilo o tornadih

Poplave grozijo Severni Karolini, Virginiji in Marylandu. Kot pa da vse to še ni dovolj, so se v Delawaru in Marylandu začeli pojavljati tornadi, meteorologi opozarjajo, da so tudi razmere v samem mestu New York zelo ugodne za nastanek tornadov. Nekateri strokovnjaki opozarjajo tudi, da bi lahko mesto zadel poplavni val, visok tri do štiri metre.

Newyorški okrožji Brooklyn in Queens se bosta morda tako vpisali v zgodovino kot prvi v tem mestu, za kateri je bilo izdano opozorilo o nevarnosti tornadov.

Dolgih 72 ur

Ameriški predsednik Barack Obama, ki vodi štab za izredne razmere, je dejal, da območje čaka zelo dolgih 72 ur. Oko orkana naj bi mesto New York doseglo ob 16. uri po srednjeevropskem času.

»Veliko družin bo prizadetih. Trenutno me najbolj skrbijo poplave in izpadi električne energije,« je po sestanku na sedežu državne agencije za izredne razmere dejal predsednik Obama.

Pošast med orkani

Irene je prvi orkan, ki je zadel kopno celinskega dela ZDA od leta 2008 – prišel je skoraj točno šest let po tem, ko je Katrina popolnoma uničila New Orleans 29. avgusta leta 2005.

Je prava pošast med tovrstnimi vremenskimi pojavi, saj ima premer okoli 840 kilometrov, kar je skoraj tretjina celotne ameriške vzhodne obale.

Poglejte si nekaj videoposnetkov silovite moči narave: