Zagreb - Hrvaška bo plačala dolg Italiji v skladu z Osimskim in Rimskim sporazumom, teh sporazumov pa se ne bo postavljajo pod vprašaj oziroma se jih ne bo revidiralo, je na četrtkovem zasedanju hrvaške vlade dejal hrvaški premier Ivo Sanader.
Sanader se je s temi besedami odzval na sredin protest optantov pred Evropskim parlamentom v Strasbourgu. Kakih 150 protestnikov je med drugim zahtevalo vrnitev premoženja optantom v slovenski in hrvaški Istri ter Dalmaciji, predsednik Unije Istranov, organizacije istrskih italijanskih optantov s sedežem v Trstu, ki je organizirala protest, Massimiliano Lacota, pa je povedal, da zahtevajo pravico za optante in mednarodno arbitražo. Hrvaški premier je potrest optantov postavil v kontekst bližajočih se parlamentarnih volitev v Italiji, obenem pa pozval k ohranitvi hladnokrvnosti."Znamo zaščititi nacionalne interese, nikakršnih pogovorov o spremembah Osimskega in Rimskega sporazuma ne bo,"je poudaril premier.
Kot je spomnil Sanader, je Hrvaška na osnovi teh sporazumov nasledila dolg v višini 35 milijonov dolarjev. A Italija ni želela podati številke žiro računa, na katerega bi Zagreb ta dolg lahko odplačal. V prihodnosti bo Hrvaška po Sanaderjevih besedah razmislila o načinih, kako to uresničiti.
Osimski sporazum med Italijo in takratno Jugoslavijo iz leta 1975 je določil, da bosta SFRJ in Italija sklenili sporazum o odškodnini za imetje, upravičenja in deleže italijanskih fizičnih in pravnih oseb, ki so jih nacionalizirale ali z drugimi ukrepi omejile jugoslovanske oblasti. To sta državi tudi storili z Rimskim sporazumom iz leta 1983, ki določa, da bo SFRJ kot odškodnino za omenjeno imetje italijanski vladi izplačala 110 milijonov ameriških dolarjev.
Slovenija in Hrvaška, ki sta Rimski sporazum po osamosvojitvi nasledili, sta se julija 1996 dogovorili, da bo Slovenija plačala 62 odstotkov, Hrvaška pa 38 odstotkov od omenjenih 110 milijonov dolarjev dolga nekdanje SFRJ po Rimskem sporazumu. Slovenija je to že v celoti nakazala na poseben fiduciarni račun, Hrvaška pa še ne. Čeprav je denar, ki ga je vplačala Slovenija, na voljo, pa Rim teh sredstev nikoli ni niti črpal niti ni sprejel uradne odločitve o tem. Črpanju tega denarja optanti ostro nasprotujejo.