Ostre polemike zaradi Tereze Kesovije

Pevka, ki se je po izbruhu vojne zaobljubila, da nikoli več ne bo stopila pred črnogorsko občinstvo, je storila prav to.

Objavljeno
03. oktober 2011 17.45
Posodobljeno
04. oktober 2011 08.05
Branko Jokić, Podgorica
Branko Jokić, Podgorica
Podgorica – Hrvaška pevka Tereza Kesovija je prejšnji teden nastopila v črnogorski prestolnici. To je storila kljub temu, da je pred dvajsetimi leti javno obljubila, da nikoli ne bo obiskala Črne gore, ker so ji tamkajšnji rezervisti med vojno v devetdesetih letih zažgali rojstno hišo v Konavlih.

Tereza je zato še pred koncertom na velikem odru Črnogorskega narodnega gledališča v Podgorici izjavila, da »to ni bila vojska, ampak množica podivjanih norcev z odpetimi srajcami in mastnimi lasmi,« nato pa pojasnila, zakaj jim je oprostila: »Mislim, da je preteklo dovolj časa, v svetu je bilo veliko vojn, dvajset let pa je dolgo obdobje, zakaj bi torej živeli v preteklosti? Ta koncert je po svoje zelo pomemben. Slikovito bi lahko povedala, da je to pravzaprav dejanje sprave ter lepo in plemenito odpuščanje

V medijih pa so se pojavila nasprotujoča si mnenja. Medtem ko so nekateri hvalili njeno dejanje, so jo številni tudi obsojali. Prepričani so namreč, da jo je v »odpuščanje« premamil denar. Vlada Črne gore in Prva banka, katere večinski delničar je družina nekdanjega predsednika in premiera Mila Đukanovića, sta za koncert menda namenili 30.000 evrov, zanimiv pa je podatek, da je bilo v prosti prodaji vsega 75 od skupaj 400 vstopnic. Skoraj vsi mediji so koncert pospremili z objavo zelo ostrega javnega pisma, ki ga je Kesoviji napisal nekdanji vodja Liberalne zveze Slavko Perović.

Ta je hrvaški pevki sporočil, da črnogorska vlada ni nikakršna vlada, ampak »mafija, ki je nastala iz tajne policije vojnega zločinca Slobodana Miloševića«. »Milo Đukanović je bil in ostal njegov zvesti sluga in dobro plačani podložnik. Bil je zagrizen vojni hujskač in soorganizator zločinskega pohoda na Hrvaško. Sedanji predsednik Črne gore Filip Vujanović je bil takrat policijski minister, nato pa minister za pravosodje! Tudi on je hujskal ljudi k vojni, med katero bi uničili vašo domovino Hrvaško in jo zasužnjili pod Miloševićem!« je še zapisal ustanovitelj Liberalne zveze Črne gore, stranke, ki se je takrat glasno uprla vojni in napadu na Dubrovnik.

Ob ugotovitvi, da se pevka vsega tega dobro zaveda, je ostro obsodil njeno odločitev, da nastopi v Podgorici: »Prepričan sem, da to počnete zaradi denarja, zato vaš koncert ni bil nikakršno spravno dejanje med Črno goro in Hrvaško! Sramovati bi se morali, Tereza Kesovija, če sploh lahko občutite sram, o čemer dvomim. Sicer nikoli ne bi kovali v zvezde očitnega vojnega zločinca Mila Đukanovića, krvnika vaše domovine ... Vaš koncert, gospa Kesovija, je bil navaden javni posmeh vsem žrtvam junaške domovinske vojne!«

Na svojem prvem koncertu pred črnogorsko publiko po letu 1989 je Tereza Kesovija nastopila ob spremljavi črnogorskega simfoničnega orkestra, ki ga je vodil hrvaški dirigent Alan Bjelinski, v občinstvu pa so sedeli številni predstavniki črnogorske politične elite, vključno s predsednikom države Filipom Vujanovićem in predsednikom skupščine Rankom Krivokapićem.