Ovse: Belorusija naj preneha preganjati protestnike

Ovse je pozvala beloruske oblasti, naj končajo pregon opozicijskih protestnikov in izpustijo ljudi, ki so jih aretirali med demonstracijami.

Objavljeno
24. marec 2006 15.05
Policijsko nasilje v Belorusiji
Minsk/Bruselj - Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je danes pozvala beloruske oblasti, naj končajo preganjanje predstavnikov opozicije ter izpustijo na prostost ljudi, ki so jih aretirali med demonstracijami po nedeljskih predsedniških volitvah.
Potem ko je beloruska policija v noči na petek prekinila demonstracije opozicije, ki so že peti dan potekale na osrednjem trgu v Minsku, so protestniki, ki so jih prijeli, danes že morali pred sodišče. Iz preiskovalnega zapora na jugozahodu beloruske prestolnice so na več sodišč odpeljali trije avtobusi z aretiranimi privrženci opozicije.

Glavni kandidat beloruske opozicije na volitvah Aleksander Milinkevič izrazil upanje, da sodba za prijete demonstrante ne bo prestroga. Evropo pa je pozval, naj bo "bolj zaprta" in odločnejša do oblasti v Minsku. "Moralna in finančna podpora Zahoda je ključnega pomena," je dejal Milinkevič. Ob tem je opozoril, da Zahod ne ve, kako ravnati v odnosu do diktature.

Lavrov: Ovse odgovoren za napetosti

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je opazovalno misijo Ovse danes obtožil hujskaštva v zvezi z beloruskimi volitvami. Lavrov pa po drugi strani poudarja, da so opazovalci Ovse odgovorni za napetosti med predvolilno kampanjo v Belorusiji. "Že precej pred volitvami je urad za demokratične institucije in človekove pravice (Odihr) sporočil, da bodo volitve nelegitimne, poleg tega pa so bili opazovalci Ovse pristranski v svojih ocenah volitev in so tako hujskali prebivalstvo," je v Moskvi dejal Lavrov.

"Nesprejemljivo je, da so ljudje priprti, ker so želeli le doseči spoštovanje njihove pravice do zbiranja na javnih mestih ter na miren način izraziti svoje mnenje," je v sporočilu za javnost zapisal trenutno predsedujoči Ovse, belgijski zunanji minister Karel de Gucht.

Tudi poljski zunanji minister Pawel Dobrowolski je ocenil, da je represija beloruske policije do protestnikov v Minsku, med katerimi so bili tudi poljski državljani, nesprejemljiva. "Gre za nesprejemljiva dejanja, ki pa so običajna za ta režim," je dejal in ob tem zahteval, naj beloruske oblasti izpustijo na prostost vse priprte demonstrante.

Policija prekinila demonstracije

Beloruska policija je v noči na petek prekinila demonstracije opozicije, ki so že peti dan potekale na osrednjem trgu v Minsku. Kakih 200 do 300 protestnikov proti zmagi sedanjega beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka na nedeljskih predsedniških volitvah so prijeli in prepeljali v preiskovalni zapor notranjega ministrstva.

Opozicijskega voditelja Aleksandra Milinkeviča sicer niso aretirali, naj bi pa prijeli poljskega veleposlanika v Belorusiji, Mariusza Maskewicza, ki se je že pred dnevi pridružil protestnikom proti avtoritarnemu režimu Lukašenka. "Državni aparat je znova pokazal svoj pravi obraz, vendar pa je to začetek njihovega konca ," se je odzval Milinkevič na akcijo policije.

Milinkevič je sicer še pred tem že v četrtek zvečer pozval k velikim demonstracijam po vsej državi, ki naj bi potekale to soboto, hkrati pa je napovedal tudi vzpostavitev zavezništva demokratičnih sil, ki naj bi vključeval vsa opozicijska gibanja in organizacije za človekove pravice. Izrazil je sicer upanje, da Lukašenkove oblasti ne bodo skušale za vsako ceno prekiniti teh demonstracij in da ne bo prišlo do nasilja.

Akcija policije se je začela okoli 3. ure ponoči, ko je na trg, kjer so imeli protestniki postavljene šotore, vdrlo preko sto policistov, opremljenih za boj proti izgrednikom. Demonstrante so sicer sprva opozorili, naj se razidejo, ker pa tega niso storili, je policija uporabila silo.

Kmalu po končani akciji so na trg že prispeli komunalni delavci, ki so hitro pospravili šotore in kar je ostalo za protestniki po petih dneh in nočeh po nedeljskih volitvah. Zdaj je na trgu že vse tako, kot da demonstracije niso potekale.

Na akcijo beloruskih oblasti proti protestnikom so se že ostro odzvali v Washingtonu. "Obsojamo vsa dejanja beloruske vlade, ki so namenjena kratenju pravic njihovih lastnih državljanov do svobodnega izražanja mnenj na miren način ," je dejala tiskovna predstavnica State Departmenta Janelle Hironimus.

Vrh EU napovedal sankcije proti Belorusiji

Voditelji Evropske unije so v Bruslju napovedali uvedbo sankcij oziroma "restriktivnih ukrepov" proti Belorusiji, saj ugotavljajo, da tamkajšnje predsedniške volitve minulo nedeljo niso potekale skladno z demokratičnimi standardi. "Na celini odprtih in demokratičnih družb je Belorusija žalostna izjema," v osnutku izjave z vrha ugotavljajo voditelji EU.

EU bo zato v sodelovanju z mednarodnimi partnerji, še posebej ZDA, uvedla " restriktivne ukrepe proti vsem, ki so politično in administrativno odgovorni za kršitve mednarodnih standardov za volitve", prav tako izhaja iz osnutka izjave.

Šefi vlad oziroma držav ob tem beloruske oblasti pozivajo, naj ljudstvu omogočijo pravico do izražanja mnenj in svobodo zbiranja. Vsi posamezniki, ki so bili aretirani zaradi izražanja svojih političnih pravic, morajo biti takoj izpuščeni, je tudi zapisano v izjavi, s katero EU svoje mednarodne partnerje, še posebej beloruske sosede, poziva, naj do Minska zavzamejo enak pristop.

Obenem pa voditelji v osnutku pozdravljajo "znake upanja, ki sta jih pokazali demokratična opozicija in civilna družba v Belorusiji". Njihova prizadevanja, da v izjemno težkih okoliščinah zagovarjajo demokracijo, si zaslužijo priznanje in podporo, v izjavi poudarjajo voditelji.