Pahor o Hrvaški: bolje premislek kot nekonsistentno stališče

Po napovedih Zagreba, da bo stališče do mediacije o vprašanju slovensko-hrvaške meje sprejel do ponedeljka, je premier Borut Pahor za dejal, da je morda dobro, da si je Hrvaška vzela nekaj več časa za premislek o predlogu.

Objavljeno
02. marec 2009 11.30
Tj.L./Ti.B./Ti. K.STA
Tj.L./Ti.B./Ti. K.STA
Zagreb/Ljubljana - Po današnjih napovedih Zagreba, da bo stališče do mediacije o vprašanju slovensko-hrvaške meje sprejel do ponedeljka, je premier Borut Pahor za dejal, da je morda dobro, da si je Hrvaška vzela nekaj več časa za premislek o predlogu komisarja za širitev Ollija Rehna.

 

Da je Hrvaška za teden dni prestavila odločitev o predlogu Evropske komisije, je mogoče dobro s tega vidika, da si bo Hrvaška vzela potreben čas za premislek in bo sprejela neko konsistentno stališče, ki bo verjetno povezano tudi s pričakovanji Evropske komisije, je v oddaji Studio ob 17-ih menil Pahor.

 

Kot je spomnil, je slovenska vlada na četrtkovi seji sprejela načelno odločitev, da podpira pobudo Evropske komisije za mediacijo. O modalitetah mediacije niso govorili, ker je to po njegovih besedah potrebno uskladiti tudi znotraj slovenske politike. Temu bo namenjen tudi torkov neformalni sestanek predsednikov parlamentarnih strank, ki bo v glavnem namenjen urejanju odnosov s sosednjo Hrvaško, je napovedal premier Pahor.

 

"Pričakujemo, da se bo enako načelno glede mediacije odločila tudi hrvaška vlada. In mi je žal, da se to ni odločila danes, ker smo izgubili še teden dni časa, da bi že začeli iskati modalitete te mediacije," je še povedal Pahor. Opozoril je tudi, da sta državi sicer vzpostavili mešani komisiji, ki naj bi določili pravne okvire za reševanje vprašanja meje, vendar pa nista bili uspešni.

 

Pahor sicer pričakuje, da bo Hrvaška v tem tednu premislila svoja stališča. "Čas teče," je opozoril in pojasnil, da je tudi iz tega razloga v nedeljo predsedujočemu EU, češkemu premieru Mireku Topolaneku predlagal, da prestavi medvladno pristopno konferenco Hrvaške z EU, predvideno konec marca, v kolikor v kratkem ne bo prišlo z obeh strani do kakega dogovora, "ki bi lahko pomenil začetek odpravljanja zadržkov Slovenije v pogajanjih Hrvaške z EU".


Dotaknil se je tudi predloga Franceta Bučarja, da bi mejo v Istri morali določiti na podlagi referenduma med lokalnimi prebivalci. Pahor je opozoril, da je državni zbor v zadnji izjavi določil, da je izhodišče Slovenije za določitev meje stanje na dan osamosvojitve, torej 25. junija 1991. "Tako, da predlog Bučarja zelo odstopa od stališča DZ," je menil Pahor.



Hrvaška o mediaciji čez teden dni

Hrvaški časnik Novi list je objavil zemljevid iz leta 1983, po katerem leva obala reke Mure pri Hotizi pripada takratni Socialistični republiki Hrvaški. Zemljevid je izdala Geodetska uprava občine Lendava, redaktor zemljevida je bil Vili Kos, za izvedbo pa je bila odgovorna Marija Hočevar, natisnilo pa jo je podjetje Delo. V časniku se tudi sprašujejo, ali je ta slovenski zemljevid del dokumentacije, ki ga je Hrvaška predložila Uniji v toku pogajanj, in zaradi katere Slovenija blokira hrvaško nadaljevanje pristopnih pogajanj z EU.

Evropski komisar za širitev Olli Rehn hrvaškega odgovora na pobudo Bruslja o mediaciji v sporu med Hrvaško in Slovenijo ne bo dobil ta teden, je danes v Zagrebu dejal hrvaški premier Ivo Sanader. V pogovoru za Hrvaški radio je pojasnil, da še ni jasnih stališč glede misije mediacijske komisije, ki naj bi je vodil Martti Ahtisaari.

Sanader: Rehn ne bo dobil odgovora o mediaciji ta teden

Pred gostovanjem v redni mesečni oddaji Hrvaškega radia "Kako vlada vlada", se je Sanader udeležil srečanja s predstavniki parlamentarnih strank v Zagrebu, na katerem so sklenili, da bo posebna delovna skupina do prihodnjega ponedeljka pripravila besedilo odgovora na predlog Evropske komisije o urejanju vprašanja meje s Slovenijo z mediacijo.

 

Kot je ponovil v oddaji, Hrvaška vztraja, da se vprašanje meje ostro in jasno loči od hrvaških pogajanj z Evropsko unijo. Vnovič je dejal, da Hrvaška ne more sprejeti dvojnih meril, potem ko je Slovenija z odprtim vprašanjem meje s Hrvaško vstopila v Evropsko unijo.

 

Sanader je tudi ponovil, da pozdravlja vključevanje Evropske komisije v urejanje odprtih vprašanj s Slovenijo in da Hrvaška ne bo kupovala članstva v nobenem zavezništvu s svojim ozemljem. Ni pa želel jasno povedati, ali bo Hrvaška sprejela predlog Evropske komisije, da mejni spor s Slovenijo ureja tričlanska skupina, ki naj bi jo vodil Martti Ahtisaari.

 

Dodal je le, da se bodo o mandatu Ahtissarijeve skupine še pogovarjali ter da so danes razpravljali o aktualnih odnosih s Slovenijo v luči slovenske decembrske blokade hrvaških pogajanj z EU in dodatne blokade še enega poglavja prejšnji teden.

 

Srečanja se je udeležil tudi hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je novinarjem povedal, da glede vsebine odgovora Bruslju na srečanju ni bilo veliko pripomb, bilo pa jih je nekaj in da jih bodo strokovnjaki do prihodnjega ponedeljka poskusili vključiti v dokument. Pripravila ga bo delovna skupina, v kateri so med drugim zunanji minister Gordan Jandroković in pravosodni minister Ivan Šimonović ter akademik Davorin Rudolf.

 

Tudi predstavnik opozicije, predsednik Hrvaške narodne stranke (HNS) Radimir Čačić je novinarjem potrdil, da ni bilo večjih nesoglasij glede napovedanega dokumenta. Kot je poudaril, so stranke pripravljene sprejeti mediacijo le v primeru, da bo pripeljala do rešitev spora o meji s Slovenijo na sodišču.


Slovenska vlada je minuli četrtek že sprejela načelno soglasje k temu predlogu evropskega komisarja Ollija Rehna. Hrvaška odgovora še ni dala, je pa doslej do predloga izražala zadržanost in vztrajala pri reševanju vprašanja meje pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.

Žbogar: Mi bi vendarle želeli, da gremo čim prej naprej

Slovenski zunanji minister Žbogar je današnje sporočilo iz Zagreba komentiral, da si je hrvaška stran "vzela še en dan za razmislek" in da "mi to lahko samo razumemo". "To ni enostavna odločitev; v kolikor potrebujejo več časa, je prav, da si ga vzamejo in imajo potem enotno stališče," je menil minister.

 

Spomnil je, da je Slovenija prejšnji teden načelno podprla pobudo za mediacijo in jo tudi posredovala evropskemu komisarju za širitev Olliju Rehnu. "Upamo, da bo tudi hrvaška stran lahko v ponedeljek sprejela takšno odločitev. Mi bi vendarle želeli, da gremo čim prej naprej in se začnemo čim prej pogovarjati o modalitetah mediacije, tako da bi mediacija tudi začela z delom," je menil.

 

Na vprašanje, ali je mogoč dogovor do medvladne pristopne konference za Hrvaško, ki je napovedana za 27. marec, in ali je ta konferenca sploh smiselna, je minister odgovoril, da bi se že sedaj moral udeležiti sestanka v Bruslju glede mediacije, vendar je to srečanje sedaj prestavljeno na drugi teden. "Je pa zelo malo časa, da bi se uskladili do konca meseca, tako da je verjetno ta konferenca konec marca resnično prezgodaj," je menil Žbogar in ocenil, da "bomo težko v roku dveh tednov dosegli soglasje in uskladili vse modalitete".