Islamabad - Severni Pakistan je danes stresel močan popotresni sunek, zaradi katerega so se sprožili novi plazovi, med ljudmi pa je zavladala panika. Poročil o škodi zaradi potresa z močjo 6. stopnje po Richterjevi lestvici z epicentrom v pakistanskem delu Kašmirja še ni, vendar pa je šlo za enega najmočnejših popotresnih sunkov po katastrofalnem potresu 8. oktobra.
Poleg tega je danes požar v šotoru v severozahodnem pakistanskem mestu Balakot poškodoval štiri otroke. V požaru, do katerega je prišlo zaradi kuhanja na odprtem ognju, so bili poškodovani 3-letna deklica in trije njeni bratje in sestre. Ljudi so oblasti zato že pozvale, naj odslej kuhajo na prostem in ne v šotorih.
Pakistan in Indija naj bi v ponedeljek sicer odprla državne meje v Kašmirju, s čimer bi olajšala zagotavljanje pomoči preživelim v rušilnem potresu. Vendar pa je Indija v soboto sporočila, da bo namesto predvidenih petih odprla le en mejni prehod, nadaljnji mejni prehodi pa bi bili lahko odprti v toku tedna. Pakistan je nasprotno izrazil pripravljenost, da odpre vseh pet mejnih prehodov.
Na območjih, ki jih je prizadel potres, še vedno obstaja strah, da bi zaradi pomanjkanja šotorov v prihajajoči zimi in snegu umrlo na tisoče ljudi, število žrtev potresa pa bi lahko povečale tudi smrti zaradi bolezni. Rušilni potres z močjo 7,6 stopnje po Richterjevi lestvici je sicer doslej terjal 80.000 žrtev, največ v Pakistanu.
Gluha ušesa za pozive na pomoč
Pozivi k solidarnosti z žrtvami v Pakistanu niso imeli velikega odziva. Na račun Rdečega križa smo Slovenci nakazali le približno dva milijona tolarjev, a tudi drugje po svetu zbiranje pomoči ni prineslo velikega uspeha, pravi generalni sekretar Rdečega križa Srečko Zajc.
Petkov sestanek predstavnikov humanitarnih organizacij pri zunanjem ministru dr. Dimitriju Ruplu naj bi omogočil usklajeno skupno akcijo Karitasa, Unicefa, RKS in vlade, kakšno, bo znano po 20. novembru.
"Pakistan je že zdaj pozabljena zgodba. Zdi se, da je daleč od srca, a je še kako blizu in pomemben tudi za Slovenijo," meni Zajc. V Rdečem križu zato razmišljajo, da bodo del sredstev, zbranih v tednu solidarnosti, poslali tudi na prizadeta območja. Humanitarna organizacija je tja že poslala odeje in bunde; skupaj z ministrstvom za zunanje zadeve in Upravo za zaščito in reševanje je bila soorganizatorka prvega prevoza z Natovim letalom.