Valencia – Papež Benedikt XVI., ki je prispel na dvodnevni obisk v špansko Valencio, se je že ob prihodu postavil v bran tradicionalni družini in njeni vlogi v družbi. "Izpostaviti želim osrednjo vlogo družine, temelječe na zakonu, za Cerkev in za družbo," je dejal ob prihodu na letališče, kjer ga je pričakal španski kraljevi par, kralj Juan Carlos in kraljica Sofia, ter premier Jose Luis Zapatero.
Kot je dejal papež, je družina "enkratna ustanova v božjem načrtu", zato Cerkev ne sme kloniti v obrambi njene temeljne vloge. Na vprašanje o istospolnih zakonskih zvezah pa je odgovoril, da sta "v skladu s človekovo naravo moški in ženska ustvarjena drug za drugega in za prihodnost človeštva".
"Ogrožena je prihodnost kulture in družbe"
Med svojim tretjim pastoralnim potovanjem v tujino se je papež sešel tudi s španskimi škofi, ki jih je pozval k pogumnemu boju zoper "hitro sekularizacijo" Španije. "Ravnati, kot da Bog ne obstaja ali odrivati vero izključno v zasebno življenje, uničuje resnico o človeku in ogroža prihodnost kulture in družbe," je zapisal v pisnem dokumentu, ki ga je v katedrali v Valencii predal zbranim škofom. V dokumentu je papež ocenil, da hitra sekularizacija Španije škodi "cerkvenemu življenju in veri preprostih ljudi". Kljub temu pa je prepričan, da bodo globoke krščanske korenine Španiji omogočile premostitev teh težav.
Molil za žrtve železniške nesreče
Z letališča se je Benedikt XVI. odpravil proti postaji podzemne železnice, kjer se je v ponedeljek zgodila huda nesreča, ki je zahtevala 42 življenj. Na postaji Jesus je papež molil za žrtve skupaj z njihovimi svojci.
Španska politika in Vatikan “si nista na ti”
Benedikt XVI. naj bi v Španiji, kamor prihaja na zaključek devetdnevnega kongresa o družini, sicer skušal zmanjšati vedno večji razkol med Cerkvijo in španskimi oblastmi, ki z liberalnimi reformami po mnenju Vatikana spodkopavajo družino kot temeljno vrednoto krščanske družbe. O ravnanju oblasti naj bi se nocoj pogovarjal tudi z Zapaterom.
Cerkev najbolj motijo ukinitev obveznega verskega pouka v španskih šolah, legalizacija porok istospolno usmerjenih partnerjev in njihove pravice do posvojitve otrok, odobritev raziskav izvornih celic ter nasprotujoča si stališča Vatikana in Madrida glede kloniranja človeka za terapevtske namene. Španija je poroke istospolno usmerjenih legalizirala lani kot prva pretežno katoliška država.
V zadnjih letih se je vpliv Cerkve v tradicionalno katoliški Španiji občutno zmanjšal, tako da se med katoličane šteje le še polovica mladih med 15. in 24. letom. Pred desetimi leti je bila ta številka še 77 odstotkov.