Rim – Potem ko je papež Benedikt XVI. veleposlanike muslimanskih držav, ki so akreditirani v Vatikanu, in voditelje muslimanske skupnosti v Italiji povabil na ponedeljkov sprejem v svojo poletno rezidenco Castel Gandolfo, so udeležbo potrdili predstavniki Irana, Turčije in Maroka. Srečanje je v Italiji naletelo na pozitivne odzive, manj navdušena pa je jordanska opozicijska Islamska akcijska fronta, ki papeža poziva, naj se opraviči za svoje izjave glede islama. "Papež je proti islamu zagrešil veliko zlo in srečanje z veleposlaniki muslimanskih držav ni dovolj. Mora se jasno opravičiti," je dejal generalni sekretar fronte Zaki Sad Beni Ršeid.
Obžaloval, ni pa se opravičil
Papež je predstavnike muslimanskih držav in islamske skupnosti na srečanje povabil v poskusu sprave, potem ko je muslimane 12. septembra razburil s predavanjem na univerzi v Regensburgu, ko je citiral bizantinskega cesarja Manuela II. iz 14. stoletja: "Pokaži mi, kaj je novega prinesel Mohamed, in videl boš le slabo in nečloveško; vero, ki jo narekuje, pa širi z mečem."
Ob protestih, ki so jih njegove izjave sprožile, je Benedikt XVI. izrazil globoko obžalovanje, ni pa se opravičil. Kot je zatrdil, je le citiral staro besedilo, ki govori o povezavi med islamom in nasiljem, in dodal, da je šlo za citat in ne za njegove besede. Hkrati se je zavzel za resen dialog z islamom, ki ga mora spremljati vzajemno spoštovanje.
Srečanje brez primere
Francoski kardinal in predsednik papeškega sveta za medverski dialog Paul Poupard, ki se bo tudi udeležil sprejema, je menil, da je srečanje, brez primere v zadnjih desetih letih, znamenje dobrodošlice papeževi pobudi za dialog med kulturami in religijami.
"Zelo sem vesel, da je organizirano to srečanje," je dejal predsednik Zveze muslimanskih skupnosti in organizacij v Italiji (UCOII) Mohamed Nur Dachan. Kot dobro priložnost za razjasnitev stvari je srečanje ocenil tudi nekdanji italijanski veleposlanik v Savdski Arabiji Mario Scialoja.
Papež se je poklonil umorjeni redovnici
Papež Benedict XVI. se je poklonil italijanski redovnici, ki so jo v mogadiški bolnišnici, kjer je delala, umorili skupaj z njenim stražarjem. Sestra Leonella Sgorbati naj bi dejanje nasilnežem odpustila, medtem ko je umirala. Nekateri dejanje povezujejo s papeževim govorom, ki je v islamskem svetu povzročil jezo.
Papež je njeno poslanstvo opisal kot pristni krščanski dokaz, ki slavi ljubezen pred sovraštvom in zlim. “Ta redovnica, ki je več let služila revnim in otrokom v Somaliji, je umrla z besedami odpuščanja,” je dejal papež romarjem in zbranim na njegovem nedeljskem nagovoru v svoji poletni rezidenci blizu Rima.