Parlament o Hamasovi vladi

Palestinski parlament bo glasoval o novi vladi mandatarja Ismaila Hanije, ki pričakuje zaupnico parlamenta. Upa le, da predsednik Abas ne bo izpodbijal legitimnosti Hamasove vlade.

Objavljeno
27. marec 2006 19.29
Palestinski premier Ismail Hanija
Gaza – Palestinski parlament bo glasoval o novi vladi mandatarja Ismaila Hanije, ki je v nedeljo dejal, da pričakuje zaupnico parlamenta, saj Hamasovi poslanci zasedajo 74 od 132 poslanskih sedežev. Obenem je nekatere palestinske stranke, ki jih ni želel imenovati, obtožil, da skušajo zaostriti odnose med Hamasom in palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom in izrazil upanje, da Abas ne bo izpodbijal legitimnosti vlade pod vodstvom Hamasa.

Abas namerava spoštovati demokratični proces

Abas je v soboto napovedal, da bo Hamasovo vlado pozorno spremljal. Napovedal je, da ne bo blokiral parlamentarne zaupnice, kljub dvomom v politični program nove vlade, saj želi "spoštovati demokratični proces" in dati novi vladi "priložnost, da prevzame svoje odgovornosti". V izjavi za javnost je Abas vlado pozval, naj ščiti palestinske "politične dosežke in se izogiba, da bi izraelski vladi dajala izgovore", s katerimi bi lahko kršili podpisane sporazume in "vsiljevali enostranske dogovore in meje".

V pogovoru za petkovo izdajo izraelskega dnevnika Haaretz pa je Abas ocenil, da je kljub Hamasovi zmagi na parlamentarnih volitvah, mirovni dogovor med Izraelci in Palestinci mogoče doseči v letu dni.

Hamas pripravljen na pogovore z bližnjevzhodno četverico

Hamas je pripravljeno na pogovore z bližnjevzhodno četverico (ZN, EU, ZDA in Rusija) o končanju spora z Izraelom, je med današnjim zasedanjem parlamenta povedal palestinski mandatar Ismail Hanija. Predsednik parlamenta Aziz Duvejk pa je napovedal, da bo parlament o zaupnici Hamasovi vladi glasoval šele v torek, saj želi o tem razpravljati veliko poslancev.

"Naša vlada bo pripravljena na dialog z bližnjevzhodno četverico o poteh do konca konflikta ter vzpostavitve miru v regiji,"je Hanija dejal palestinskim poslancem."Vlada bo naredila vse za dosego pravičnega miru v regiji, konec okupacije in obnovitev naših pravic. Nikoli nismo podpirali vojne, terorizma in prelivanja krvi. Izraelska okupacija je bila tista, ki se je zatekla k vsem oblikam terorizma proti našim ljudem, jih pregnala iz domovine, ga oblegala in izstradala,"je še dodal mandatar.

Poleg tega je Hanija ZDA pozval, naj še enkrat premislijo svojo politiko do nove palestinske vlade."Verjamemo v nujnost spremembe ameriške politike do Palestincev. ZDA bi se morale izkazati kot poštene in odgovorne ter prenehati podpirati okupacijo in njeno politiko dvojnih meril, da bi tako dosegli mir, stabilnost in blaginjo v regiji,"je dejal Hanija.

Že pred tem je Hanija v svojem govoru mednarodno skupnost pozval, naj ne kaznuje palestinskega naroda, ker je na volitvah glasoval za Hamas. "Palestinski narod ne sme biti kaznovan, ker je izkoristil svojo pravico, da je na svobodnih in demokratičnih volitvah izbral svoje voditelje," je poudaril Hanija.

Na te pozive se je medtem že odzvala Evropska unija. V imenu EU je njena komisarka za zunanje odnose EU Benita Ferrero-Waldner zagotovila, da ne bo obrnila hrbta palestinskemu narodu, vendar mora za to novo palestinsko vodstvo mir v regiji dosegati z miroljubnimi ukrepi."Tisti, ki bodo sestavljali nove palestinske oblasti, nosijo odgovornost, da bodo izbirali dobre odločitve v interesu svojega ljudstva," je dejala komisarka.

Palestinski parlament je danes začel izredno zasedanje, ki poteka v Ramali, mandatar za sestavo nove vlade Ismail Hanija pa jo spremlja preko videokonferenčne povezave iz Gaze. Izvolitev 24-članske Hamasove vlade ni vprašljiva, saj ima gibanje v parlamentu 74 od 132 poslancev. Hamas je na palestinskih parlamentarnih volitvah 25. januarja močno premagal dotlej vladajoče gibanje Fatah.


Evropa bi morala zaščititi evropske interese v regiji

Hanija bo parlament na današnji seji seznanil tudi s strankinimi stališči glede političnih, gospodarskih in varnostnih zadev. Na nedeljski novinarski konferenci v Gazi je Hanija izpostavil tudi Hamasovo zavezo, da brani pravice Palestincev, vključno z njihovo pravico, da se branijo pred dejanji Izraelcev, in zavezo, da bo vzpodbujal enotnost med palestinskimi strankami.

Med pogovorom je Hanija tudi dejal, da mora Evropska unija nadaljevati s pomočjo Palestincem, da zaščiti svoje strateške interese v regiji. "Zaščita strateških interesov zahteva pozitivno obravnavo demokratične izbire palestinskega ljudstva. Evropa ne sme ustaviti pomoči palestinskemu ljudstvu, če želi zaščititi evropske interese v regiji," je razložil Hanija.

Na vprašanje, ali bo njegova vlada priznala Izrael in spoštovala mednarodne sporazume, ki jih je podpisala palestinska oblast, je Hanija odgovoril, da so jasno povedali, da bodo v svojem političnem programu dogovore obravnavali "z realizmom in na osnovi interesov palestinskega ljudstva".

Na potezi je Izrael

"Vprašanje ni v popuščanju," je dejal in poudaril, da so Palestinci že preveč popuščali. "Žoga je zdaj na izraelski strani. Bo Izrael priznal pravice Palestincev? Bo priznal palestinsko državo z jasno določenimi mejami? Vprašati morate Izrael in ne nas," je dejal Hanija in dodal, da so pripravljeni spoštovati dolgoročno premirje, če bodo izpolnjeni pogoji, kot so konec okupacije, izpustitev zapornikov in vrnitev palestinskih beguncev.

Eden od ministrov že obupal

Še pred glasovanjem v palestinskem parlamentu, je Hanija že izgubil prvega ministrskega kandidata. Kandidat za ministra za turizem Tanas Abu Eita, edini krščanski minister v Hamasovi vladi, je odstopil le nekaj ur po Abasovem soglasju, da parlament lahko odloča o novi vladi. Eita ni želel takoj pojasniti razlogov za svoj odstop, po navedbah neimenovanih Hamasovih virov, pa za odstop krivi tako lokalne kot mednarodne pritiske pod vodstvom ZDA.