Celovec - Naslednik Jörga Haiderja na čelu Zavezništva za prihodnost Avstrije (BZÖ) Stefan Petzner bo pri vprašanju dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem nadaljeval politiko pokojnega Haiderja. Tako glede tega kot tudi glede tujcev nasploh ne namerava popustiti "niti za milimeter", je zatrdil Petzner.
"Vprašanje dvojezičnih tabel spada, tako kot tudi vprašanje tujcev, med temelje," je prepričan Petzner, ki je v imenu stranke odločno zagotovil: "Ostajamo pri tem, kar govorimo: zaščititi moramo svojo kulturo, ne potrebujemo nobenih mošej z minareti."
Populistični Haider je bil glede tujcev zelo oster. V tednih pred smrtjo je avstrijsko in tujo javnost med drugim razburil s predlogom, da bi prosilce za azil opremili z elektronskimi zapestnicami, in z vzpostavitvijo posebnega zavoda za prosilce za azil, ki so domnevno zagrešili kaznivo dejanje, na odročni planini na avstrijskem Koroškem. V Sloveniji je bil znan po nasprotovanju dvojezičnim krajevnim napisom na avstrijskem Koroškem. Ignoriral je odločitve ustavnega sodišča ter zavrnil več kompromisnih predlogov za rešitev tega problema.
Haiderja ne bo posnemal
Kljub temu, da očitno ostaja zvest Haiderjevi dediščini, pa Petzner hkrati poudarja, da pokojnega deželnega glavarja avstrijske Koroške in svojega predhodnika na čelu BZÖ ne bo in ga nikoli ni posnemal "Nisem kot Jörg Haider. Imam svoj lasten slog, imam svojo lastno naravo in svoje lastne besede."
Glede ciljev BZÖ je Petzner povsem jasen: na zvezni ravni ostati nad desetimi odstotki, na deželni ravni pa biti jasna "številka ena". Za slednje bo sicer poskrbel predvsem Gerhard Dörfler, ki ga je BZÖ predlagal za novega deželnega glavarja in bo na prihajajočih deželnih volitvah ter volitvah v občinske svete nastopil kot prvi kandidat na listi BZÖ.
Ugibanja o morebitni združitvi BZÖ s svobodnjaki (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheja je Petzner odločno zavrnil. "Ko se je pojavilo vprašanje ponovne združitve, mi je notranji glas rekel 'ne'. In že nekaj dni kasneje se je izkazalo, da je tako prav," je dejal Petzner. Kot je pojasnil, je namreč Strache pristopil do nekaterih članov BZÖ z "nemoralno ponudbo", naj po Haiderjevi smrti prestopijo v njegovo stranko.
Iz Nedela: »Pazili bomo na tvojo Koroško!«
»Hvala, ker si bil!«, »Jörgi, nikoli te ne bomo pozabili!«. Takšnih in podobnih zadnjih pozdravov v avtomobilski nesreči preminulemu koroškemu deželnemu glavarju Jörgu Haiderju je v knjigi žalosti v celovški mestni hiši na stotine, v takšnem slogu so se od njega v soboto poslovili tisoči. Pogrebnih slovesnosti v središču Celovca so se med drugimi udeležili tudi avstrijski predsednik Heinz Fischer, kancler Alfred Gusenbauer, njegov verjetni naslednik Werner Faymann z voditelji ljudske stranke Josefom Pröllom, Wilhelmom Moltererjem in Wolfgangom Schüsslom, drugi avstrijski deželni glavarji ter voditelja italijanskih pokrajin Furlanije - Julijske krajine in Benečije. Med množico, prevladujoče oblečeno v tradicionalna koroška oblačila, je bilo tudi nekaj članov avstrijskih in evropskih desničarskih skupin, od osebnih prijateljev pa je bil najbolj znan sin libijskega voditelja Saif Gadafi.
Za krsto, pokrito z rdečimi vrtnicami, je od deželnega parlamenta do Novega trga v prvi vrsti stopala družina, žena Claudia s hčerama, 90-letna mati Dorothea, sestra Ursula Haubner. Na govorniškem odru pa so se zvrstili ugledni državni in koroški voditelji, od katerih so prvi omenjali tudi nasprotujoča čustva, ki jih je vzbujal pokojni glavar, drugi pa le njegovo izjemnost, karizmo in dosežke. »Pazili bomo na tvojo Koroško!« je Haiderjev strankarski prijatelj Uwe Scheuch spomnil na leto 1991, ko je Haider s to prošnjo odstopil s svojega položaja, čeprav seveda ni poudarjal, da je to moral narediti zaradi hvale na račun nacistične delavske politike. Tudi naslednik na položaju deželnega glavarja Gerhard Dörfler ni omenjal njegovih pronacističnih izjav, ki so tako pogosto pretresale Avstrijo in Evropo, ampak dejstvo, da je koroško vlado približal ljudem kot še nihče pred njimi. Navzoči na žalni slovesnosti so mu hvaležnost pokazali z objokanimi očmi in resnično žalostnimi obrazi.
Politiki z zveznega političnega odra, ki so se udeležili pogrebnih slovesnosti, pa so opozarjali tudi na nasprotja, ki jih je vzbujal koroški deželni glavar. Socialdemokratski kancler Avstrije je tako pozival k spravi tistega, kar v življenju ni bilo spravljeno, in omenil, da je Haider navdušil številne ljudi, a je tudi vzbujal močna nasprotovanja, nikogar ni pustil hladnega ne v pozitivnem ne v negativnem smislu. Tudi mnogi koroški Slovenci so glavarju zamerili, da je manjšinska vprašanja izkoriščal za svoje politične cilje in ni uresničil njihovih ustavnih pravic, med pogrebnimi slovesnostmi v celovški stolnici pa je imel škof Alois Schwarz kot gesto do njih na dnevnem redu molitev Oče naš tudi v slovenščini.
Dolgoletni koroški škof Egon Kapellari, ki je skupaj z apostolskim nuncijem Edmondom Farhatom tudi sodeloval pri cerkvenih slovesnostih, pa je povedal, da je prenehalo biti nemirno srce, in res so mnoge pretresla odkritja v tednu po Haiderjevi avtomobilski nesreči. Najprej so sporočili, da je koroški deželni glavar vozil z najmanj 140 kilometri na uro na cesti, kjer velja omejitev sedemdeset in kmalu celo petdeset kilometrov na uro, potem pa so v njegovi krvi našli še 1,8 promila alkohola. Avstrijski časopisi so tudi izvrtali, da je glavar v uri pred svojo smrtjo v nekem gejevskem lokalu z neimenovanim mladim moškim izpraznil steklenico vodke.
Vsaj pri tistih, ki so se v soboto udeležili javnega slovesa v celovškem središču, pa je bilo videti, da glavarju ničesar ne zamerijo. Pogrebne slovesnosti so potekale dostojanstveno in mirno.
Iz Nedela!