Priseljevanje je bilo v ospredju volilne kampanje
Porast skrajne desnice v zibelki evropske socialdemokracije in eni izmed najbolj liberalnih držav na stari celini večina analitikov pojasnjuje kot posledico migrantske krize, med katero je Švedska sprejela največ migrantov na prebivalca od vseh evropskih držav. Nekateri opazovalci poudarjajo, da je težava starejša in da politika odprtih vrat nikoli ni imela večinske podpore volivcev. Težave z integracijo priseljencev, naraščanje stopnje kriminala in pritiski, ki jih je priseljevanje ustvarilo na javne storitve, so bili med najbolj izpostavljenimi temami volilne kampanje.
Švedski demokrati so pred zgodovinskim uspehom
Stranka, ki si obeta najmanj drugo mesto na jutrišnjih volitvah, je preslikava evropske skrajne desnice, seveda z lokalno identiteto. Švedski demokrati niso nastali z migrantsko krizo, ampak eksponentno širijo volilno podporo od leta 2005, ko je vodenje stranke prevzel karizmatični Jimmie Åkesson. Na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2014 so nasledniki švedskih neonacistov s skoraj 13 odstotki glasov postali tretja največja stranka v parlamentu. V nedeljo jim ankete obetajo znatno višjo podporo, nekatere celo zmago.
Podpora tradicionalnim strankam je v upadu
Na podlagi izida volitev bo država dobila novo vlado, ki bo nasledila manjšinsko koalicijo Socialdemokratov (SD) in Zelenih, ki je pod vodstvom premiera Stefana Löfvena na Švedskem vladala zadnja štiri leta. Po seštevku zadnjih javnomnenjskih anket Socialdemokrati, največja stranka v državi od leta 1914, ostajajo v rahli prednosti pred skrajnimi desničarji, medtem ko se njihovi koalicijski partnerji borijo za obstanek v parlamentu. V krizi ni samo socialdemokracija, ampak tudi tradicionalna desnica: konservativni Zmerni stranki se na volitvah obeta najslabši rezultat v zadnjih 16 letih.