Petraeus predaja poveljstvo po tem, ko je vodil uresničevanje za mnoge sporne strategije ameriškega predsednika Georgea Busha v Iraku, ki je vključevala občutno povečanje števila ameriških vojakov in je bistveno doprinesla k zajezitvi krvavega nasilja v tej državi.
Uradne slovesnosti ob predaji poveljstva nad trenutno 146.000 vojaki iz rok Petraeusa v roke Odierna se bodo udeležili visoki politični in vojaški predstavniki ZDA in Iraka, med drugim ameriški obrambni minister Robert Gates, ki je v ponedeljek nenapovedano prispel v Bagdad. Petraeusa sedaj čaka položaj poveljnika centralnega poveljstva, odgovornega za ameriške sile od Afriškega roga do Srednje Azije, kamor spadata tudi Afganistan in Irak.
Ko je Petraeus februarja lani, skoraj štiri leta po strmoglavljenju režima Sadama Huseina, prevzel poveljstvo nad ameriškimi vojaki v Iraku, je tam divjala popolna državljanska vojna. Od konca lanskega leta se je nasilje pomembno zmanjšalo in doseglo štiriletni minimum, za kar naj bi imele velike zasluge prav Petraeusove strategije.
Tudi Gates je zasluge za uspeh tujih sil v Iraku v ponedeljek pripisal Petraeusovi "briljantni strategiji" in njeni implementaciji s strani ameriških vojakov in poveljnikov na terenu. "Mislim, da je odigral zgodovinsko vlogo," je dejal minister.
Petraeus je sicer nadziral povečanje števila ameriških vojakov v Iraku, a njegov nekdanji namestnik Odierno je bil tisti, ki je to decembra 2006 prvič predlagal sprva skeptičnemu Pentagonu. Od decembra 2006 do marca 2008 je nato kot poveljnik korpusa izvajal strategijo okrepitve, zaradi česar je po mnenju Gatesa pravi človek za Petraeusovega naslednika.
Odierno je izvajal natančno izdelan bojni pohod proti iraškim upornikom, ki je vključeval hitro povečanje števila ameriških vojakov v Bagdadu, pregon pripadnikov teroristične mreže Al Kaida iz njihovih zatočišč v okolici prestolnice ter napade na šiitske skrajneže. Ko je po 15 mesecih zapustil Irak, so bile ravni nasilja občutno nižje.
Ameriške sile v Iraku so po besedah Gatesa trenutno "v tranziciji", ko se število ameriških vojakov zmanjšuje, število iraških provinc, nadzor v katerih so že prevzeli Iračani, pa povečuje. "Izziv za Odierna bo, kako skupaj z Iračani ohraniti te zmage, ki smo jih že dosegli, in jih kljub zmanjševanju števila ameriških sil še razširimo," je ocenil Gates.