Kim je res napovedal, da se je spet pripravljen pogajati, vendar to še ne pomeni, da namerava privoliti v denuklearizacijo ali ustaviti jedrske poskuse. Moratorij za izdelavo orožja za množično uničevanje je pravzaprav pogoj, ki so ga ZDA določile za vrnitev za pogajalsko mizo, Pjongjang pa je v zameno zahteval mirovna zagotovila Washingtona, ker se je korejska vojna končala samo z ustavitvijo ognja, ne pa tudi z mirovnim sporazumom.
Za Kim Džong Ila so poskusi z atomsko bombo precej močnejše orožje kakor same jedrske konice, ki so po mnenju strokovnjakov tehnološko še vedno zelo zaostale, severnokorejski projektili pa bi jih težko dostavili do zares oddaljenega cilja. Američani se močno bojijo že tega, da bi Pjongjang razkril jedrsko tehnologijo terorističnim organizacijam, in prav to je najmočnejši adut, ki ga Kim uporablja na velikem geopolitičnem prizorišču.
Težko bi tudi trdili, da bo usoda Moamerja Gadafija vplivala na denuklearizacijo Severne Koreje. Na začetku vojaškega posega proti libijskemu diktatorju je Kim domnevno izjavil, da si Zahod tega ne bi drznil storiti, če se polkovnik ne bi odpovedal atomski bombi.