Pjongjang/Seul/Tokio - Severna Koreja je ZDA danes ponudila pogovore o načrtih za izstrelitev rakete dolgega dosega. Na ta način bi lahko odložili načrte, ki so povzročili veliko napetosti v mednarodni skupnosti.
Severna Koreja, ki je od leta 1999 spoštovala moratorij na testne izstrelitve, je sicer pojasnila, da moratorij ne velja več, saj je bil vezan na pogovore z ZDA, ki pa trenutno ne potekajo. Šeststranski pogovori o jedrskem programu Severne Koreje so sicer zastali novembra lani, država pa je od tedaj zavračala vrnitev za pogajalsko mizo.
Ameriški ambasador na Japonskem Thomas Scheiffer je po tej ponudbi povedal, da "so odprte vse možnosti", ni pa podrobneje pojasnil, za kaj naj bi šlo. Pred tem je sicer že prišlo do poročanja, da bi ZDA v primeri izstrelitve severnokorejske rakete aktivirale svoj protiraketni ščit, ki bi raketo prestregel.
Kljub pogajalski ponudbi pa je namestnik severnokorejskega veleposlanika pri OZN Han Song Ryol poudaril, da vztrajajo pri pravici do razvoja in testiranja raket. Severna Koreja ima kot suverena država ne le pravico do razvoja, sestave in preizkušanja raket, ampak tudi pravico do njihovega izvoza, je dejal Han Song Ryol, ki se sicer zaveda ameriških strahov in zadržkov v zvezi s korejskimi načrti, ta nasprotovanja in napetosti pa bi po njegovih besedah lahko rešili s pogovori.
ZDA se nočejo pogajati
Washington ponudbo Pjongjanga zavrača. Kot je dejal ameriški veleposlanik pri OZN John Bolton, grožnje z izstrelitvijo medcelinske rakete niso normalen način za iskanje dialoga. "Če pristaneš na deviantno vedenje, enostavno spodbujaš njegovo ponavljanje, česar seveda ne bomo storili," je povedal Bolton.
Bolton sicer nadaljuje pogovore s stalnimi članicami varnostnega sveta o odzivu, prizadevajo pa si za strožji odziv kot leta 1998, ko je Severna Koreja nazadnje izstrelila testno raketo, varnostni svet pa je le podal izjavo za javnost. Vendar je glavno sporočilo, ki ga želijo trenutno poslati, to, da do izstrelitve ne bi smelo priti, je še poudaril.
Ameriški predsednik George Bush je na Dunaju Severni Koreji zagrozil z nadaljnjo mednarodno osamitvijo, če bo raketo res izstrelila. "Normalno je, da so ljudje živčni, kadar netransparentni režimi, ki so naznanili, da imajo jedrsko orožje, izstreljujejo rakete," je dejal Bush po srečanju z evropskimi voditelji.
Odnosi poslabšani tudi na Korejskem polotoku
Po navedbah južnokorejskega časnika Choson Sinbo je izstrelitev rakete sicer možna kadarkoli, tako v časovnem obdobju enega meseca kot enega leta. Severni Koreji naklonjeni časnik tudi piše, " da je posedovanje raket dolgega dosega legitimna pravica, ki pripada suvereni državi, kot je Severna Koreja".
Severna Koreja je zadnji preizkus rakete dolgega dosega izvedla leta 1998 in sprožila mednarodno krizo, saj je raketa preletela japonsko ozemlje. Leta 1999 je nato razglasila moratorij na tovrstne teste. Ob zadnjih poročilih, da se Pjongjang pripravlja na novo izstrelitev, je Japonska opozorila, da bo vsak pristanek preizkusne rakete na japonskem ozemlju razumela kot napad.
Tudi Južna Koreja je večkrat izrazila skrb pred "resnimi posledicami" izstrelitve severnokorejske rakete ter pozvala Pjongjang, naj preizkus odpove. Obenem pa je vladajoča stranka v Južni Koreji posvarila pred prenapihovanjem zadeve v medijih in pred neutemeljenimi ugibanji.
Zaradi nove krize je načrtovani obisk v Severni Koreji odpovedal tudi nekdanji južnokorejski predsednik Kim Dae-jung, Južna Koreja pa je opozorila, da bi izstrelitev lahko imela posledice za humanitarno pomoč, ki jo pošiljajo Pjongjangu.
Severna Koreja trdi, da potrebuje orožje za obrambo pred morebitno ameriško invazijo. Želijo tudi pokazati, da so tehnično bolj pripravljeni kot Iran in da bi zato v zameno za opustitev svojih jedrskih aktivnosti morali dobiti vsaj toliko, kot stalne članice varnostnega sveta OZN in Nemčija ponujajo Iranu.