Plameovo razkril namestnik državnega sekretarja

Nekdanji namestnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je potrdil, da je pred tremi leti medijem razkril identiteto tajne agentke obveščevalne agencije Cia Valerie Plame.

Objavljeno
08. september 2006 15.25
Nekdanja tajna agentka ameriške obveščevalne agencije CIA Valerie Plame skupaj z možem Josephom Wilsonom
Washington - Nekdanji namestnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je za današnjo izdajo ameriškega časnika New York Times potrdil, da je pred tremi leti medijem razkril identiteto tajne agentke obveščevalne agencije Cia Valerie Plame. Ob tem je sicer poudaril, da razkritje, ki je v ZDA sprožilo politično in sodno afero, obžaluje.

Afera z razkritjem identitete agentke Plameove je izbruhnila poleti leta 2003. Julija tega leta je nekdanji ameriški veleposlanik Joseph Wilson administracijo ameriškega predsednika Georgea Busha obtožil, da je z namenom upravičiti invazijo na Irak pretiravala z grožnjo, ki naj bi jo predstavljala ta država. Kmalu za temi Wilsonovimi obtožbami je več časnikov objavilo, da je njegova soproga Valerie Plame tajna agentka Cie.

Armitage: To je bila strašna napaka

"To je bila z moje strani strašna napaka," je glede razkritja identitete Plameove za NYT izjavil Armitage. "Ne mine dan, da ne bi imel občutka, da sem razočaral predsednika, državnega sekretarja, sodelavce, svojo družino in Wilsonove," je še povedal.

Ameriški mediji so že pred časom poročali, da naj bi za razkritjem stal Armitage, namestnik nekdanjega ameriškega državnega sekretarja Colina Powella . Med drugim je konec avgusta eden izmed nekdanjih Armitageovih sodelavcev za časnik Washington Post povedal, da je nekdanji namestnik državnega sekretarja pred tožilcem, pristojnim za primer Plame, Patrickom Fitzgeraldom, povedal, da je o identiteti tajne agentke spregovoril z nekim novinarjem, a ob tem zagotovil, da ni vedel, da tega ne bi smel storiti.

Razkritje identitete je v ZDA kaznivo dejanje

Razkritje identitete tajnega agenta, ki velja za državno obrambno skrivnost, je v ZDA kaznivo dejanje. Samega Armitagea zaradi afere Plame niso nikoli preganjali, čeprav ameriško pravosodje že od njenega izbruha znotraj administracije ameriškega predsednika Georgea Busha išče krivca za razkritje. Doslej so zaradi afere obtožili le nekdanjega šefa kabineta ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya Lewisa Libbyja. Slednji ni obtožen razkritja identitete Plameove, temveč laganja preiskovalcem in oviranja preiskave. Sojenje proti Libbyju se bo predvidoma začelo v začetku prihodnjega leta, grozi pa mu 30 let zapora.

Plameova proti Beli hiši


Plameova je medtem julija letos na zveznem sodišču v Washingtonu skupaj z možem Josephom Wilsonom vložila tožbo proti Cheneyju, Libbyju in Bushevem svetovalcu Karlu Roveu ter drugim uradnikom Bele hiše. Nekdanja agentka Cia se je za tožbo odločila, ker meni, da so njeno identiteto izdali zaradi maščevanja njenemu možu in ker so ji uničili kariero.