Plemenitenje v Iranu edina alternativa ruskemu načrtu?

Nevladna mednarodna organizacija ICG predlaga, da bi Iran svoj uran plemenitil na svojem ozemlju, vendar ne prej kot čez pet do sedem let.

Objavljeno
23. februar 2006 22.59
Predsednik mednarodne nevladne organizacije ICG Gareth Evans
Bruselj/Teheran - Organizacija International Crisis Group (ICG) predlaga alternativno rešitev ruskemu načrtu za plemenitenje iranskega urana v Rusiji, po katerem bi Iran svoj uran plemenitil na svojem ozemlju, vendar ne prej kot čez pet do sedem let. Vplivna organizacija s sedežem v Bruslju v danes objavljenem poročilu ocenjuje, da je ta rešitev "bolj zapeljiva" od ruskega načrta, ki ne predvideva plemenitenja urana v Iranu.

Moskva, ki ima podporo EU, predlaga plemenitenje iranskega urana v Rusiji, vendar Teheran vztraja pri plemenitenju manjših količin urana na iranskem ozemlju, tudi če bi pristal na ruski predlog.

Če ruski načrt ne bo sprejet, kar se zdi zelo verjetno, bo zadnja diplomatska možnost "načrt odloženega in omejenega plemenitenja", meni ICG. V skladu s tem načrtom v treh fazah bi mednarodna skupnost Iranu nedvoumno priznala pravico do plemenitenja urana na svojem ozemlju, Teheran pa bi v zameno pristal na odložitev začetka programa plemenitenja za pet do sedem let, omejitev njegovega obsega in strog nadzor.

V prvi fazi, ki bi trajala dve do tri leta, bi bile vse dejavnosti plemenitenja ustavljene, iranske jedrske objekte pa bi nadzorovala Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA). Na drugi strani bi EU vzpostavila trgovinske odnose s Teheranom, evropskim podjetjem pa bi omogočila sodelovanje pri gradnji jedrskih elektrarn v Iranu.

V drugi fazi, ki bi trajala od tri do štiri leta, njen cilj pa bi bil izgradnja zaupanja, bi IAEA tako dolgo izvajala strog nadzor, da bi lahko z gotovostjo trdila, da v Iranu ni več skritih jedrskih dejavnosti ali materiala. Iran bi v tem obdobju lahko pod nadzorom IAEA začel z omejenim plemenitenjem urana v znanstvene namene.

V zadnji fazi bi Iran začel z "normalno proizvodnjo", seveda pod nadzorom IAEA. "Sprti strani bosta dejali, da gre načrt predaleč, vendar je z ustreznimi korenčki (z ameriške strani) in palicami (s strani EU) uspeh možen," je menil predstavnik ICG Robert Malley.

Kirijenko si bo ogledal jedrsko elektrarno Bušer, ki jo gradi Rusija

Sicer pa je vodja ruske agencije za jedrsko energijo Rosatom Sergej Kirijenko danes pripotoval v Teheran, kjer se bo s predstavniki Irana ponovno pogovarjal o ruskem predlogu o bogatenju urana za Iran na ruskih tleh. Kirijenko se bo z iransko stranjo predvidoma prvič srečal v soboto popoldne, med svojim obiskom v Iranu pa bo obiskal tudi jedrsko elektrarno Bušer, ki jo gradi Rusija, je povedal Kirijenkov tiskovni predstavnik Sergej Novikov.

Kirijenko sicer ne zavrača možnosti nagrad Iranu, če bo spor glede iranskega jedrskega programa uspešno rešen. "Če bo to vprašanje uspešno rešeno, bomo lahko izboljšali sodelovanje pri gradnji letal, transportu in nekaterih drugih industrijskih panogah, kjer še obstaja velik potencial," je dejal Kirijenko.

Iran in Rusija sta se sicer v začetku tega tedna že sestala na pogajanjih o omenjenem ruskem predlogu, po mnenju mnogih še zadnji možnosti za mirno rešitev spora glede iranskega jedrskega programa, vendar pa se je srečanje v Moskvi končalo brez vidnejšega napredka.

"Naša delegacija si bo vsekakor še naprej prizadevala, da bi našli diplomatsko in politično pot iz obstoječe situacije," je pred odhodom Kirijenka v Teheran povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Iranski zunanji minister Manušer Motaki pa je v četrtek izjavil, da uradni Teheran ruskega predloga ne izključuje, obenem pa pojasnil, da so na mizi še štiri odprta vprašanja: kje in kdaj bi bogatenje potekalo ter katere države in podjetja bi sodelovali pri tem projektu.