New York - Zadnja anketa ameriške tiskovne agencije AP, ki so jo izvedli med 31. julijem in 4. avgustom, kaže, da uživa demokratski predsedniški kandidat Barack Obama 47 odstotkov podpore med registriranimi volivci, republikanski kandidat John McCain pa 41 odstotkov.
Obama si je solidno prednost pred McCainom pridelal s pomočjo mladih, žensk in manjšin. McCain vodi med belci za 10 odstotkov, pri moških pa sta si kandidata skoraj izenačena. Pri ženskah Obama vodi za 13 odstotkov, pri mlajših od 35 let za 30 odstotkov in pri različnih manjšinah, kot so temnopolti, prebivalci latinskoameriškega porekla in drugi pa demokrat vodi za 55 odstotkov.
Bo Nader znova kradel demokratske glasove?
Anketa je bila opravljena, potem ko se je Obama vrnil s turneje po Evropi in Bližnjem vzhodu. Tako Obama kot McCain se ubadata s kandidatoma, ki jima lahko ukradeta glasove. Obamov žulj je neodvisni kandidat Ralph Nader, ki je leta 2000 pomagal torpedirati kandidaturo demokrata Ala Gora.
Morda nevarnejši za McCaina, kot je Nader za Obamo, pa je kandidat svobodnjaške stranke, nekdanji republikanski kongresnik iz Georgie Bob Barr. Barr se je proslavil konec 90. let kot eden najbolj zagrizenih nasprotnikov demokratskega predsednika Billa Clintona.
Obama in McCain nadaljujeta prepire o energetski politiki
Barack Obama in John McCain sta v sredo nadaljevala medsebojne napade glede energetske politike. Oba sta ponavljala že znana stališča in napade, le v različnih krajih.
McCain je v sredo objavil oglas, s katerim se želi izogniti usodi demokrata Jimmyja Carterja leta 1980, ko je njegov republikanski nasprotnik Ronald Reagan postavil kratko in jasno vprašanje volivcem: "Ali vam je danes bolje kot pred štirimi leti?". Negativni odgovor je Reagana popeljal do zmage.
Mccain je v oglasu priznal, da gre danes Američanom slabše kot pred štirimi leti in se predstavlja kot politik, ki bo zagotovil potrebne spremembe. S tem je posredno kritiziral Busha in obenem skušal ukrasti Obami geslo "sprememb". McCain trdi, da je za spremembe, vendar ima tudi izkušnje, da jih izpelje.
To je sicer skušala storiti tudi senatorka Hillary Clinton v času boja za demokratsko nominacijo, vendar je izgubila proti Obami. Tiskovni predstavnik Obamove kampanje Bill Burton je sporočil, da ne moreš biti agent sprememb, če tvojo kampanjo vodijo washingtonski lobisti in zagovarjaš enako napačno smer kot sedanji predsednik zadnjih osem let.
McCain za 45 novih jedrskih elektrarn, Obama tudi za alternativne vire energije
McCain je v torek obiskal jedrsko elektrarno v Detroitu in ponovil, da bo za razliko od Obame za rešitev energetske krize uporabil vsa sredstva. Med drugim želi, da ZDA do leta 2023 zgradijo 45 novih jedrskih elektrarn, želi odpreti obalna območja za izkoriščanje nafte, zagovarja pa tudi večjo energetsko učinkovitost avtomobilov.
Obama je svoj energetski načrt predstavil v ponedeljek, pri čemer se je malce približal McCainu glede vrtanja za nafto ob obali. Glede jedrskih elektrarn tudi ni načeloma povsem proti gradnji novih, vendar le ob zagotovilu varnosti. Bistvo Obamovega načrta je, da bi z vlaganji v alternativne vire energije ZDA v 10 letih rešili odvisnosti od tuje nafte.