Po izgredih v Londonu: kuhalo se je več let

Londončani, izvorni in priseljeni, so bili zaradi izgredov šokirani, prizadeti in razžaloščeni.

Objavljeno
14. avgust 2011 08.58
Posodobljeno
14. avgust 2011 09.05
Iva Gruden, Nedelo
Iva Gruden, Nedelo

»Grozno je videti ulice, ki so bile nekoč mirne in polne življenja, goreti,« je dogajanje komentirala Alenka Gobec, ki v Londonu živi štiri leta in v podjetju skrbi za stike z javnostjo.

S fantom sva ponoči zaprla vsa okna, saj zaradi nenehnega ropotanja helikopterjev in policijskih siren nisva mogla zaspati,« se spominja Ana Čehovin, zaposlena v centru za molekularno mikrobiologijo in infekcije na Imperial Collegeu London.

Mnenja, kdo so glavni krivci in kaj je glavni vzrok za razdejanje, so različna. Mediji so poročali senzacionalistično in povzročali moralno paniko, je ocenil Joeth Waites iz organizacije UK Youth Climate Coalition, ter napadalce označili za oportunistične posnemovalce, ki se obnašajo kot tatovi.

A marsikdo dodaja, da so stvari precej bolj kompleksne od tega opisa: gre za pomanjkanje morale, slabo vzgojo, životarjenje na socialni podpori in okoriščanje s črnim trgom. »Očitno je, da ima Anglija globoke družbene probleme, ki se jim niti ena dosedanja vlada ni zares posvetila. Zaradi hude finančne krize so rezali proračun ravno tam, kjer denar najbolj potrebujejo. Brezposelnost in slaba volja naraščata, in kar se je kuhalo zadnjih nekaj let, je zdaj eksplodiralo,« je dodala Ana Čehovin.

Po mnenju fotografinje Adele Nistoro je dogajanje simptom globokih družbenih problemov, ki nastanejo, ko družba pred ljudi, izobraževanje in moralne vrednote postavi posel in potrošništvo, zato napadalcev ne obsoja. Michelle Knight, pravnica, se z njo deloma strinja, a dodaja, da nasilje in razdejanje prav gotovo nista način za izražanje nezadovoljstva. »Večina nas meni, da to brezumno nasilje nima nič z ubojem Marka Duggana, ampak je samo izgovor za množično ropanje. Res je, da mladi tukaj nimajo priložnosti in da je brezposelnost visoka, vendar kraja tenisk in plazemskih televizorjev tega ne bo rešila. Še dobro, da imamo britanski črni humor, ki v teh dneh pride še kako prav,« pravi njena prijateljica Alenka Gobec.

Dogodki so imeli nedvomno velik vpliv na Londončane, v zraku se je čutil strah. Po izgredih je veliko ljudi pomagalo oškodovanim lastnikom trgovin in žrtvam nasilja, tudi finančno, prebivalci so ostro obsodili napade.