Po preiskavi še nacionalne preiskave

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je obravnavala skrivne aktivnosti Cie v Evropi. Evropski komisar za pravosodje je države EU pozval, naj delovanje Cie preiščejo še same.

Objavljeno
27. junij 2006 17.52
Ameriška Centralna obveščevalna agencija ima mrežo tajnih zaporov v najmanj 25 državah po svetu
Strasbourg - Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (PS SE) je obravnavala in glasovala o poročilu posebnega poročevalca Dicka Martyja o domnevnih skrivnih zaporih ameriške centralne obveščevalne službe (Cia) na območju držav članic SE. Martyjevo poročilo je bilo tudi osrednja točka redne poletne plenarne seje PS SE, razprave pa sta se udeležila tudi evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini in generalni sekretar SE Terry Davis.

Frattini je pozval k obširnim in natančnim nacionalnim preiskavam poročil, v katerih je zapisano, da so na tleh večih evropskih držav pristajala letala Cie s terorističnimi osumljenci. Preiskave naj bi namreč pokazale, na katerih evropskih teritorijih so ameriški agenti dejansko pristajali, ter če so bile pri tem kršene človekove pravice domnevnih teroristov.

Marsikaj bo še treba vzeti pod drobnogled

Frattini je svoje predlog podal potem, ko je evropska vodilna organizacija za varstvo človekovih pravic izglasovala, naj se preiskave dogodkov nadaljujejo, ter pozvala k varovanju človekovih pravic osumljencev, pri čemer bi bilo treba podrobneje raziskati, ali so bile njihove pravice že kršene.

Kot je dejal Frattini, so letala Cie dejansko pristajala v Evropi, še vedno pa se ne ve natančno v katerih državah, niti to ne, ali so posamezne vlade vedele in sodelovale pri delovanju ameriških agentov. Na vrsti so nacionalne vlade, ki naj preverijo in raziščejo, kaj dejansko se je dogajalo na njihovem teritoriju, je dejal Frattini.

Uvod v razpravo odprl videoposnetek

V razpravi je sodelovalo tudi 14 skupin za varstvo človekovih pravic iz ZDA in Evrope. Prikazale so videoposnetek pričanja dveh moških, ki sta kot teroristična osumljenca preživela tajno prijetje, tajno zadrževanje in mučenje.

Spomnimo, da je Marty svoje zadnje poročilo predstavil 7. junija, v njem pa je zapisal, da so letala Cie pristajala v Romuniji in na Poljskem, kjer naj bi obstajali tudi omenjeni tajni zapori. Po njegovem mnenju je bilo v to "pajkovo mrežo" Cie vključenih še najmanj 14 držav. Še posebej je izpostavil Švedsko, BiH, Veliko Britanijo, Italijo, Makedonijo, Nemčijo in Turčijo, ki naj bi na različne načine sodelovale s Cio pri transportu terorističnih osumljencev. Kot je dodal, so "druge države to ignorirale oziroma niso želele vedeti za to". Vse v poročilu omenjene države so obtožbe ostro zanikale.

Martyjeva preiskava, ki jo uradno vodi kot poročevalec odbora za pravne zadeve in človekove pravice pri PS SE, se je začela novembra lani. Preiskavo je sprožil, potem ko je izbruhnila afera o skrivnih zaporih za teroristične osumljence v Evropi, ki naj bi jih imela Cia in v katerih naj bi zapornike tudi mučili. Če bi se to res dogajalo na ozemlju članic SE, bi to pomenilo neposredno kršitev Evropske konvencije o človekovih pravicah.