Po Schröderju Schröder

Sredi odločilne bitke pokra za oblast se je nemški kancler Gerhard Schröder odpravil na praznovanje rojstnega dne ruskega prijatelja Vladimirja Putina.

Objavljeno
09. oktober 2005 23.05
Peter Žerjavič
Sredi odločilne bitke pokra za oblast se je nemški kancler Gerhard Schröder odpravil na praznovanje rojstnega dne ruskega prijatelja Vladimirja Putina. »Nisem na poslovilnem obisku,« je v Sankt Peterburgu razpredal samozavestni kancler. Po njegovi vrnitvi v Berlin so politični voditelji sinoči »na osem oči« začeli odločati o konturah bodoče velike koalicije in o vprašanju, kdo bo na njenem vrhu. Ona ali on? Gerhard Schröder ali Angela Merkel?

Schröderjeve delnice ne stojijo najbolje. Če bo sestavljanje koalicije uspešno, bo najbrž presenečenje, če na čelu vlade ne bo Merklove. To, da bi za kanclerko morali izvoliti dovčerajšnjo smrtno politično sovražnico, je za številne socialdemokrate še vedno nepredstavljivo. A cena, ki jo bodo konservativci morali plačati za Schröderjev sestop, bo tudi za nezadovoljneže zagotovo dovolj visoka.

Če bo Merklova postala prva kanclerka v nemški zgodovini, ne bo imela veliko manevrskega prostora. Črno-rdeča vlada bo morala biti močno socialdemokratsko obarvana, saj bi drugače bila SPD na spolzkih tleh. Poleg tega vplivni možje znotraj konservativnega bloka po razmeroma slabem volilnem izkupičku postopoma odstopajo od skrajnih, socialni državi nenaklonjenih rešitev, za kakršne se je zavzemala Merklova. V CDU in zlasti v bavarski CSU je čedalje več glasov za usmeritev, ki ne bo naklonjena le menedžerjem, ampak tudi delojemalcem.

S tem se odpira prostor za uspešnejše sodelovanje s SPD. Tako bi nesojena nemška železna lady, ki je nastopala z avanturističnim tržnoradikalnim programom, kot kanclerka črno-rdeče vlade utegnila postati ukročena, zmerna Angie. V Nemčiji ves politični razred – z izjemo populistične nove levice – prisega na reforme, s katerimi bi državo rešili iz gospodarske krize, zmanjšali brezposelnost in zakrpali velikansko proračunsko luknjo. A glede na razmerje sil (pre)globokih posegov v strukturo socialne države ne bo, nadaljevale se bodo postopne reforme, značilne za sveženj Agenda 2010 kanclerja Schröderja. Zato bo tudi brez njega na čelu vlade še naprej zaznaven duh njegove politike.