Po svetu pozdravili Obamovo zmago

Številni svetovni voditelji so ponoči čestitali Baracku Obami za zmago na predsedniških volitvah v ZDA. Zmago so označili kot začetek novega obdobja, mnogi pa so pozvali tudi k novemu zavezništvu z ZDA.

Objavljeno
05. november 2008 11.27
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana
El.M./Ma.J./STA
El.M./Ma.J./STA
Washington - Številni svetovni voditelji so ponoči čestitali Baracku Obami za zmago na predsedniških volitvah v ZDA. Zmago so označili kot začetek novega obdobja, mnogi pa so pozvali tudi k novemu zavezništvu z ZDA. Več zgodovinski zmagi Obame ...

Obami čestital tudi Türk, Janša in Pahor

 

Predsednik Republike Slovenije Danilo Türk je danes zgodaj zjutraj v imenu RS in v svojem imenu čestital novoizvoljenemu predsedniku ZDA Baracku Obami. V čestitki je predsednik Türk med drugim izrazil zadovoljstvo nad odličnimi in prijateljskimi odnosi med obema državama. Poudaril je, da skupne vrednote, zavzemanje za medsebojno razumevanje med narodi in kulturami ter zavzemanje za temeljne svoboščine in človekove pravice zanj predstavljajo trden temelj za nadaljnje sodelovanje.

 

"Soočanje z izzivi sodobnega sveta, ki postajajo vse bolj globalni, zahteva medsebojno razumevanje, zaupanje in partnerstvo. Veselim se sodelovanja z vami v prizadevanjih za še tesnejše odnose med državama in za konstruktivno sodelovanje pri obravnavi svetovnih izzivov. Želim vam veliko uspehov pri opravljanju dela predsednika Združenih držav Amerike," je še zapisal predsednik Türk.

 

Türk je izvolitev Obame komentiral tudi pozneje ob robu slovesnosti ob 60. obletnici zavoda Hrastovec-Trate- Menil je, da so ameriški volivci s tem, ko so s prepričljivo večino podprli kandidata, ki obljublja velike spremembe, naredili pomemben korak.

Novoizvoljeni predsednik ZDA daje upanje, da bo do sprememb tudi dejansko prišlo. Te spremembe pa bodo možne, če bo pri njih sodelovalo zelo veliko ljudi tako v ZDA kot globalno, saj svet potrebuje transformacijo na mnogih področjih.

Türk je poudaril nujnost spremembe na področjih varovanja okolja, regulacije globalnega finančnega sistema, reševanja kriznih vprašanj, soočanja z globalnimi varnostnimi problemi in zagotavljanja človekovih pravic. "Znotraj tega tudi Slovenijo čakajo velike spremembe. Tudi mi bomo morali najti našo opredelitev, kaj je tisto, kar moramo spremeniti," je še dodal.


 

Janša: Vizija in pogum potrebna bolj kot kdaj koli

 

Novemu ameriškemu predsedniku pa je čestital tudi slovenski premier Janez Janša, ki je zapisal: "V času, ko se soočamo z resnimi in kompleksnimi izzivi svetovnemu gospodarstvu ter z novimi oblikami globalnih groženj, sta vizija in pogum potrebna bolj kot kdaj koli. Predsednik Združenih držav Amerike nosi pri tem še posebno odgovornost, ki presega nacionalne okvire in ima vpliv na celoten svet. Verjamemo, da se lahko z okrepljenim sodelovanjem med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike soočamo s sodobnimi izzivi tako v korist transatlantskega zavezništva kot tudi celotnega sveta."


Pahor: Izvolitev pomeni upanje ne le za Ameriko ampak za cel svet

 

Tudi predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor je čestital novoizvoljenemu predsedniku ZDA in mu zaželel uspešen mandat. V čestitki je med drugim zapisal, da njegova izvolitev pomeni upanje ne le za Ameriko ampak za cel svet. Izrazil je željo po nadaljnjem uspešnem sodelovanju med obema državama in upanje, da bo Obama kot novi ameriški predsednik uspešno nadaljeval pot sprememb.


V stranki Zares so mnenja, da so bile z družbenoekonomskega vidika za ZDA to zagotovo zgodovinske volitve, od katerih javnost pričakuje pot za izhod iz gospodarske krize. "Volilni rezultati so pokazali, da volivci verjamejo, da bo Obama primernejši voditelj za to težko nalogo," so v odzivu na izid ameriških volitev v Zaresu. Ob tem so izrazili mnenje, da "je Obama velik privrženec multilateralizma, kar pomeni, da so prihodnji obeti za tesno sodelovanje med vsemi državami EU in ZDA dobri". Prepričljiva zmaga Obame po njihovem pomeni začetek novega zgodovinskega poglavja za ZDA in svet.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je torkovo izvolitev demokrata Baracka Obame za predsednika ZDA označil kot prelomen dogodek za svet in ZDA, saj kaže, da so Američani z izvolitvijo prvega Afroameričana za predsednika presegli predsodke, ki so dolga leta negativno pogojevali ameriško družbo.

Izvolitev prvega Afroameričana na ta položaj kaže "na visoko zrelost in tudi visoko stopnjo demokratičnosti ameriških volivcev". "S tega vidika gre za prelomen dogodek, ki kaže, da so Američani presegli predsodke, ki so dolga leta negativno pogojevali ameriško družbo," je v izjavi za javnost v sedmih točkah zapisal minister Rupel.

Minister Rupel je ob tem še izrazil osebno veselje, da je bil senator Joe Biden izvoljen za podpredsednika ZDA. Kot je poudaril, se je Biden posebej angažiral za sprejem Slovenije v zvezo Nato in Slovenijo dobro pozna, kar je za našo državo vsekakor pomembna spodbuda. Dodal je še, da ima Obama tudi sicer v svoji ekipi veliko nekdanjih sodelavcev bivšega ameriškega predsednika Billa Clintona, s katerimi je v času, ko je bil veleposlanik v Washingtonu, dobro sodeloval.

Tudi prvakinja LDS Katarina Kresal je poudarila, da je zmaga Obame zelo dobro znamenje za ZDA in za ves svet. "V časih težke gospodarske krize je zelo pomembno, da so na tako odločilnih in odgovornih mestih ljudje, ki zbujajo zaupanje in znajo navdušiti množice za napredne ideje," je v sporočilu za javnost zapisala Kresalova. Dodala je še, da je Evropa tako izrazito naklonjena Obami, da tudi v odnosih ZDA z EU in s Slovenijo pričakuje pomembne skupne premike.

Generalni sekretar Desusa Pavel Brglez je ocenil, da je bil Obamov volilni program med Američani očitno dobro sprejet in jasen. "Volivci so tako odločili, oni pa imajo vedno prav," je dejal Brglez in dodal, da je posebnost tokratnega izida ta, da je bila med rezultatoma obeh kandidatov velika razlika. "To je dobro, saj je bil Obama očitno prepoznaven," je še dejal.

Tudi v SLS so ocenili, da so ameriški volivci največ glasov namenili kandidatu, za katerega so menili, da je sposoben prevzeti krmilo in odgovornost za eno najvplivnejših držav sveta. "V Obami so državljani ZDA prepoznali osebo, ki bi lahko bila z novo politiko sprememb kos vsem nacionalnim in svetovnim izzivom," so zapisali. Menijo tudi, da je treba odnose med ZDA in EU v prihodnje še okrepiti ter da bo Obama nadaljeval prijateljske odnose med ZDA in Slovenijo.

Prvak SNS Zmago Jelinčič pa je ocenil, da ostaja zunanja politika ZDA bolj ali manj enaka, ne glede na to, kdo je predsednik. "Interes ZDA se ne menja, ne glede na to, ali je predsednik demokrat ali republikanec. Dejstvo je, da je ZDA v interesu nestabilna Evropa in da bodo na tem področju še naprej delali v to smer," je dejal Jelinčič.

Barroso: Prelomna točka za ZDA in svet

Izvolitev Baracka Obame za ameriškega predsednika je "prelomna točka za ZDA, lahko pa tudi za ves svet", je danes v Bruslju ocenil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Po njegovem bo treba trenutno krizo obrniti v novo priložnost, pri čemer se je zavzel za neke vrste 'new deal' (novo ureditev) in nov multilateralizem.

V EU upamo, da se bomo skupaj z Obamo spopadli z resnimi vprašanji, kot so v tem trenutku finančna kriza, gospodarska rast, boj proti podnebnim spremembam, podpora miru in človekovim pravicam. "Čas je za obnovljene zaveze med Evropo in ZDA," je poudaril Barroso.

Ameriške volitve, ki so prinesle prvega predsednika afroameriškega porekla, pomenijo zelo močno sporočilo svetu. Evropa in ves svet sta izkazala veliko zanimanje za volitve v ZDA. Dejstvo, da so volitve opazovali povsod, odseva "soodvisnost globaliziranega sveta". Skupne izzive je treba zdaj reševati skupaj, v duhu odprtosti in medsebojne soodvisnosti.

Barroso je poudaril tudi, da zdaj "res živimo" v zgodovinskem obdobju - v takšnem, v katerem imajo lahko današnje odločitve velik vpliv na prihodnje generacije. Ob tem je ponovno izpostavil upanje, da bosta EU in ZDA "združili sile za blagor sveta".

Solana: Tandem EU-ZDA bo ključen tudi v prihodnje

Zmaga Baracka Obame na ameriških volitvah pomeni spremembo, ki jo svet potrebuje, je danes ocenil visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana. Dejal je, da bo treba v reševanje svetovnih problemov vključiti tudi druge akterje, tandem EU-ZDA pa bo po njegovem ključen tudi v prihodnje. Zmago Obame je Solana označil za "fantastično". Dejal je, da ta zmaga - tako kot tudi vsaka druga - pomeni prenovo in odpira vrata spremembam. Spremembe svet v tem trenutku tudi potrebuje, je poudaril.

 


Obami je čestital tudi predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering. V pismu, ki mu ga je poslal, mu je zaželel obilo uspeha v novi, izzivov polni vlogi, ki jo prevzema v kritičnem trenutku. Po njegovem so rezultati volitev ponovno pokazali izjemno sposobnost prenove, do česar je pogosto prišlo v težkih trenutkih ameriške zgodovine.

 

Pöttering je Obamo tudi povabil v Evropski parlament, kjer bi lahko nastopil denimo aprila prihodnje leto, pred vrhom zveze NATO. Kot je dejal predsednik parlamenta, bi lahko Obama orisal svoj pristop do transatlantskih odnosov in podal vizijo zunanje politike v prihodnjih letih.


Obami čestitke tudi z vrha ZN in Nata


Zmagovalcu predsedniških volitev v ZDA Baracku Obami sta čestitala tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer. Oba sta se ob tem zavzela za krepitev partnerstva znotraj organizacij, ki jih vodita.

"Senatorju Baracki Obami želim najtopleje čestitati," je novinarjem na sedežu ZN v New Yorku povedal Ban. Ob tem je izrazil upanje, da "se lahko veselimo obdobja obnovljenega partnerstva in novega multilateralizma."

Podobno je Obami čestital de Hoop Scheffer. Ob tem je spomnil, da današnji varnostni izzivi zahtevajo še tesnejše sodelovanje in solidarnost med zaveznicami. Zato se veseli vloge, ki jo bodo ZDA na tem področju še naprej igrale tudi pod vodstvom Obame, so sporočili iz Nata.

Sarkozy: Briljantna zmaga Obame

Predsedujoči Evropski uniji, francoski predsednik Nicolas Sarkozy, je zmago Obame označil za briljantno. "S tem, ko so vas izbrali, je ameriški narod izbral spremembe, odprtost in optimizem," je v čestitki Obami zapisal predsednik Francije. Veliko uspeha je novemu predsedniku ZDA zaželel tudi francoski zunanji minister Bernard Kouchner, ki je dodal, da bodo energijo Obame potrebovali pri izgradnji varnejšega sveta.

Njegovo poživljajočo politiko, napredne vrednote in vizijo prihodnosti, je v čestitki potem, ko so bili objavljeni prvi izidi predsedniškega boja med Obamo in Johnom McCainom, med drugim izpostavil britanski premier Gordon Brown. "Poznam Baracka Obamo in povezujejo naju številne vrednote. Oba sva odločena izkazati, da lahko vlada precej pomaga ljudem skozi te težke čase, v katerih se je znašlo svetovno gospodarstvo," je dejal.

Za "zgodovinsko zmago" je Obami, ki se bo kot prvi temnopolti predsednik preselil v Belo hišo, čestitala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. "Bodite prepričani, da se moja vlada popolnoma zaveda pomembnosti in vrednosti našega transatlantskega partnerstva," je še povedala in izrazila upanje, da bo Obama kmalu obiskal Nemčijo. Že pred tem sta se številnim čestitkam pridružila tudi nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier in predsednik Horst Kohler. Ki je izjavil, da lahko Obama računa na Nemčijo kot zaupanja vredno partnerico in dolgoletno prijateljico. "Nemčijo in ZDA združujejo skupne vrednote in prepričanja. To je osnova za tesno sodelovanje," je dodal Kohler.

Rusija pričakuje osvežitev odnosov


"Upamo, da se bo novo ameriško vodstvo kot naš partner odločilo za polno sodelovanje z Rusijo," je med današnjim prvim letnim nagovorom narodu, odkar je prevzel položaj, izjavil ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Ob tem sicer ni navedel imena Baracka Obame.

Svež pristop v ameriško-ruskih odnosih po zmagi Obame pričakuje rusko zunanje ministrstvo. Namestnik ruskega zunanjega ministra Grigori Karasin pravi, da Rusija pričakuje, da bo osvežitev odnosov pripeljala do več idej glede konstruktivnega sodelovanja pri odzivanju na nove izzive in grožnje 21. stoletja. Zamenjava v Beli hiši naj bi pozitivno vplivala na rusko-ameriške odnose, je menil namestnik predsednika sveta federacije, zgornjega doma ruskega parlamenta, Aleksander Toršin. Namestnik zunanjepolitičnega odbora sveta federacije Vasilij Lihačov pa pričakuje boljše sodelovanje med državama pri vprašanjih, kot je načrtovana postavitev delov ameriškega protiraketnega ščita v Evropi in neširjenje orožja za množično uničevanje.

Čestitke prihajajo tudi iz Avstrije, kjer je zvezni kancler Alfred Gusenbauer dejal, da so z Obamo ZDA dobile predsednika, "ki se že od začetka politične kariere zavzema za socialno šibke in družbeno zapostavljene". Zanaša se na to, da bo Obama pri "osrednjih vprašanjih človekovih pravic iskal skupne poteze z Evropo". Najverjetnejši naslednik Gusenbauerja Werner Faymann je dejal, da glede finančne krize in podnebnih sprememb Obama zastopa "socialno in pravično politiko".

Finančno krizo in podnebne spremembe je kot posebej zanimive glede stališča, ki jih bo do njih zavzel novi ameriški predsednik, izpostavil tudi češki premier Mirek Topolanek, ki je prav tako čestital Obami. Obenem je izrazil upanje v tesno sodelovanje z Obamo med predsedovanjem Češke Evropski uniji v prvi polovici leta 2009.

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je izrazil prepričanja, da bo prihod Obame na predsedniški položaj v ZDA označil začetek novega poglavja ne zgolj v življenju državljanov ZDA, temveč tudi v odnosu ZDA do sveta in sveta do ZDA. Premier Ivo Sanader je bil bolj zadržan in dejal, da predsedniških volitev "še ne moremo pravilno oceniti", zagotovo pa bodo "bistveno zaznamovale prihodnja leta ne zgolj ameriške, temveč svetovne politike".

Španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos je izrazil upanje, da se bo Obama srečal s španskim premierom Jose Luisom Rodriguezem Zapaterom in tako končal obdobje hladnih dvostranskih odnosov. Ti so se namreč poslabšali, ko je Zapatero kmalu po izvolitvi marca 2004 iz Iraka umaknil španske sile. Doslej ni bil nikoli sprejet v Beli hiši.

Vatikan: V upanju, da bo Obama sposoben uresničiti velika pričakovanja

Baracku Obami je ob zmagi čestital italijanski predsednik Giorgio Napolitano, ki je zmago označil za velik dan, novo upanje in zaupanje v prizadevanjih za mir in svobodo ter za varnejši in pravičnejši svet. Čestitkam se je pridružila tudi italijanska vlada premiera Silvia Berlusconija, ki upa na nadaljevanje prijateljskih odnosov med Italijo in ZDA.

Na izvolitev novega predsednika ZDA so se odzvali v Vatikanu, kjer je tiskovni predstavnik Federico Lombardi izrazil upanje, da bo Obama sposoben uresničiti velika pričakovanja, ki jih je prinesla njegova zmaga.

Zadovoljstvo ob izvolitvi Obame je izrazil tudi nekdanji poljski predsednik in legendarni voditelj protikomunističnega sindikalnega gibanja Solidarnost Lech Walesa. Slednji tudi upa, da bo Obama znal popeljati državo iz politične in gospodarske krize, ki ogroža tudi Evropo in Poljsko. "Vesel sem zaradi spremembe, ki smo ji priča. Sprememba je potrebna in zato je bil za outsider izbran za spremembo," je povedal Walesa.

Kot navdih za Ukrajino je zmago Obame označila njena premierka Julija Timošenko in menila, da je s tem "nemogoče postalo mogoče". "Prepričana sem, da je vaš talent, kar potrebujemo", da izboljšamo svet, je še dodala Timošenkova.

Gre za novo zgodovinsko obdobje, je v sporočilu zapisal kitajski predsednik Hu Jintao, ki se veseli, da bodo dvostranski odnosi konstruktivnega sodelovanja med ZDA in Kitajsko dosegli novo stopnjo. Japonski premier Taro Aso pa se je zavzel, da si bo z novim ameriškim voditeljem prizadeval za krepitev odnosov.

Mandela: Vsakdo si lahko privošči sanje

Na zmago prvega temnopoltega predsednika ZDA se je v pismu Obami danes odzval tudi prvi temnopolti voditelj Južnoafriške republike Nelson Mandela, ki je menil, da je njegova izvolitev dokazala, da si lahko vsakdo, kjerkoli na svetu, privošči sanje o tem, da bi spremenil svet.

Zgodovinski trenutek tudi za Bližnji vzhod


Zgodovinski trenutek je odmeval tudi na Bližnjem vzhodu. Kot je dejal tiskovni predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Igal Palmor, imajo izraelsko-ameriški odnosi svetlo prihodnost, medtem ko je palestinski predsednik Mahmud Abas čestital novemu ameriškemu voditelju ter ga še pozval k pospešitvi prizadevanj za dosego izraelsko-palestinskega mirovnega dogovora.

Kot "zgodovinski dan" za Bližnji vzhod je Obamovo zmago medtem označil generalni sekretar Arabske lige Amr Musa, ki je dejal, da države v regiji upajo, da se bo izkazal za "poštenega posrednika". Obenem je poudaril pomembnost Obamovega sporočila, da potrebujemo spremembe, kar zdaj vsi tudi pričakujejo od njega.

Kot pozitivno so zmaga Obame nad Johnom McCainom označili v Iranu, kjer je znani iranski poslanec Hamid Reza še povedal: "Obama je obljubil spremembo, kar predstavlja tako priložnost kot preizkušnjo za ZDA. Čakamo na to spremembo." Podobno je menil iranski analitik Saed Lajlaz, ki ob tem upa na novo poglavje v sovražni zgodovini odnosov med Washingtonom in Teheranom.

Zmaga Obame na volitvah je bučno odmevala v številnih ameriških mestih in v državah po vsem svetu, tudi v Keniji, od koder prihaja oče novega ameriškega predsednika. Predsednik Mwai Kibaki je četrtek celo razglasil za nacionalni praznik. V kraju Kogelo, od koder izhaja družina novega ameriškega predsednika, se je več sto ljudi s plesom in petjem odzvalo na zmago Obame.

Pakistanski premier Jusuf Raza Gilani je tudi čestital Obami ob predsedniški zmagi in izrazil upanje za krepitev odnosov med državama. Pakistanski premier še pričakuje, da si bo Obama prizadeval za mir in stabilnost na nemirnem območju v njihovi regiji ter širše.

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je pozval k spremembi strategije ameriške vojne proti terorizmu, ki se je začela po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001. "Vojne proti terorizmu ni mogoče voditi v afganistanskih vaseh. Afganistan je žrtev terorizma," je izjavil Karzaj.

Iraška vlada medtem pričakuje iskreno sodelovanje z novoizvoljenim ameriškim predsednikom pri uresničevanju skupnih interesov obeh držav, ohranjanju miru in stabilnosti ter polne suverenosti Iraka. "Iraška vlada pozdravlja in spoštuje odločitev ameriškega naroda, da izvoli senatorja Baracka Obamo," je v izjavil poudaril tiskovni predstavnik iraške vlade Ali al Dabagh.

Ruud: Zmaga Obame predstavlja prelomni trenutek za enakost

Zmaga Obame predstavlja prelomni trenutek za enakost, je v odzivu menil avstralski premier Kevin Rudd. "Martin Luther King je imel pred 25 leti sanje o Ameriki, kjer moških in ženski ne bi ocenjevali na podlagi barve njihove kože, temveč po njihovem značaju," je novinarjem še povedal Rudd in dodal, da je Ameriki uspelo uresničiti te sanje.

Indonezijski predsednik Susilo Bambang Yudhoyono je prav tako pozdravil izvolitev Obame za novega predsednika ZDA ter izrazil upanje, da bo sprememba v ameriškem vodstvu pripomogla pri reševanju svetovne gospodarske krize.

Južnokorejski predsednik Lee Myung Bak pa je v čestitki Obami ob izvolitvi za predsednika ZDA še izrazil upanje, da se bodo odnosi med ZDA in Južno Korejo še naprej razvijali.

Čestitkam se je pridružil tudi mehiški predsednik Felipe Calderon, ki je Obami čestital ob njegovem "triumfu" ter povabil predsednika ZDA, naj obišče južno sosednjo državo.