Moskva/Bruselj/LuxembourgPariz - Strokovnjaki opozarjajo, da pobijanje divjih ptic ni rešitev za problem ptičje gripe. Vzroke za širjenje te bolezni je treba namreč iskati v načinih intenzivne reje perutnine, so na današnjem srečanju o ptičji gripi v Bonnu poudarili predstavniki devetih mednarodnih organizacij, med njimi štirih agencij ZN. Ob tem so obsodili paniko, ki jo glede ptičje gripe širijo mediji.
Na Madžarskem so našli kakih 9000 poginulih divjih in domačih ptic. Veterinarji so na 950 mrtvih pticah opravili teste za ptičjo gripo, rezultati pa so bili negativn. Gre za 2000 divjih ptic in 7000 domačih.
Preizkuse za virus ptičje gripe so opravili tudi na Portugalskem, in sicer pri 17 mrtvih pticah selivkah, ki so jih našli na neki plaži kakih 100 kilometrov severno od prestolnice Lizbona. Rezultati testiranj bodo predvidoma znani še danes.
EU pred novimi ukrepi
Evropska unija bo v torek sprejela dodatne ukrepe za boj proti širjenju ptičje gripe. Kot je ob robu zasedanja kmetijskih ministrov povezave v Luksemburgu napovedal komisar za zdravje Markos Kiprianu, bo Evropska komisija predlagala začasno splošno prepoved na uvoz živih ptic, predvsem gre za pernate domače ljubljenčke, v EU, formalno pa bo potrjena tudi prepoved uvoza žive perutnine, ptic in perja s Hrvaške.
Slovenija je na zasedanju predstavila nacionalne ukrepe za boj proti širjenju ptičje gripe, ki so bili po besedah državnega sekretarja na kmetijskem ministrstvu Francija Buta ocenjeni kot "ustrezni in primerljivi". "Komisija je slovenske ukrepe ocenila kot ustrezne oziroma primerljive, v primerjavi z nekaterimi državami celo za ostrejše," je poudaril But, ki je v odsotnosti kmetijske ministrice Marije Lukačič zastopal državo.
Prepoved za uvoz ptic s Hrvaške
Hrvaške veterinarske oblasti so Evropsko komisijo obvestile, da so virus ptičje gripe tipa H5 odkrile na vzorcih divjih labodov, ki so jih našli mrtve v občini Zdenci v Virovitičko-Podravski županiji v bližini jezera Grudnjak. Na to območje je pred nekaj dnevi priletelo približno 1500 labodov, kakšnih 15 mrtvih pa so odkrili delavci z ribogojnice.
Hrvaške oblasti so vzele vzorce s šestih mrtvih živali in po viroloških testih osamile virus ptičje gripe vrste H5, o čemer so obvestile veterinarske uprave sosednjih držav, Svetovno organizacijo za zdravje živali (OIE) in EU. Evropska komisija je Zagrebu ponudila storitve referenčnega laboratorija povezave v Weybridgeu v Veliki Britaniji za nadaljnje teste, rezultati katerih bodo znani ta teden, najverjetneje že danes ali v torek.
Slovenija je zaradi primera na Hrvaškem zelo zaskrbljena, zato je pospešeno uvedla sicer na evropski ravni že dogovorjene ukrepe o ločevanju domače perjadi in divjih ptic, še posebej selivk, ki naj bi bolezen domnevno prenašale - gre predvsem za prepoved reje na prostem v določenih delih države.
Novo žarišče ptičje gripe
V Rusiji so odkrili novo žarišče ptičje gripe. Protitelesa ptičje gripe so odkrili v 59 mrtvih pticah v regiji Altaj na jugu Sibirije, na območju pa so že uvedli karanteno. Bolezen so doslej tako odkrili že v sedmih ruskih regijah.
V Ottawi začetek konference o ptičji gripi
Ministri za zdravje in vodilni predstavniki mednarodnih organizacij so danes v kanadski prestolnici Ottawa začeli dvodnevno srečanje o globalni strategiji proti ptičji gripi. Udeleženci se bodo v razpravi osredotočili na izmenjavo informacij in na načine, kako pomagati revnejšim državam pri soočanju z grožnjo epidemije te bolezni.
Namen konference je tudi pomoč državam, ki so večinoma ruralne in revne, zlasti državam jugovzhodne Azije. Kanada je namreč pred kratkih začela petletni projekt za izboljšanje sposobnosti javnih zdravstvenih sistemov v jugovzhodni Aziji in na Kitajskem za zgodnje odkrivanje in učinkovit odziv na kužne bolezni, kot je ptičja gripa. Sredstva za ta projekt so med drugim zagotovile tudi ZDA.
Visoki predstavniki več kot 30 držav, ki se udeležujejo konference, se bodo posvetili tudi vprašanju, kako se odzvati na možno epidemijo smrtonosne bolezni. Strokovnjaki so namreč zaskrbljeni, da bi virus ptičje gripe mutiral in postal nevaren tudi za ljudi.
Udeleženci konference se bodo med drugim posvetili tudi naslednjim temam: možnostim prenašanja virusa z živali na ljudi, izboljšanju odkrivanja in boja proti virusu v posameznih državah, izboljšani koordinaciji nadzora rizičnih faktorjev in razvoju protivirusnih zdravil in cepiv.