Podaljšali mirovno misijo v Sudanu

Varnostni svet OZN je vse bolj odločen, da je potrebno v Darfur poslati mirovnike OZN, oblasti v Kartumu pa tej možnosti še vedno niso naklonjene.

Objavljeno
25. marec 2006 14.04
Sudanski vojak varuje humanitarno pomoč
New York/Kartum - Varnostni svet OZN (VS ZN) je v petek soglasno podaljšal mandat mirovni misiji OZN v Sudanu (UNMIS), ki skrbi za uresničevanje mirovnega sporazuma med severom in jugom države. VS ZN je mandat podaljšal do 24. septembra letos, vendar z namenom, da misijo takrat še podaljša. Resolucija VS ZN generalnega sekretarja Kofija Annana poziva, naj pospeši načrtovanje prehoda z mirovne misije Afriške unije (AMIS) v sudanski pokrajini Darfur na mirovno operacijo OZN. Pozivajo ga tudi k razmisleku, kako bi lahko UNMIS na področju logistike, komunikacij in mobilnosti pomagal misiji AU v Darfurju.

OZN se zavzema za mirovno misijo v Darfurju

VS ZN ugotavlja, da položaj v Sudanu še naprej predstavlja grožnjo mednarodnemu miru in varnosti, in strogo obsoja dejavnosti milic in oboroženih skupin, kakršna je Gospodova odporniška armada (LRA), ki iz Ugande prestopa mejo in v Sudanu pobija civiliste ter nasploh krši človekove pravice.

Annan je dobil rok do 24. aprila, da VS ZN predloži različne možnosti za mirovno operacijo OZN v Darfurju. Do tega roka naj bi Annan prav tako predložil priporočila, kako lahko stopijo na rep nezakonitim oboroženim skupinam, kakršna je LRA. Predlog resolucije so pripravile ZDA, kot je to pred dnevi napovedal ameriški veleposlanik John Bolton. Za napotitev mirovne misije v Darfur pa je potrebno rešiti še nekaj drugih vprašanj, med drugim to, kaki čim prej z mirovnim sporazumom končati mirovna pogajanja med uporniki iz Darfurja in sudansko vlado.

Po besedah diplomatov v New Yorku so se pogajanja v nigerijski Abuji izrodila v zavlačevanje in pobiranje dnevnic brez napredka, osrednji cilj vpletenih strani pa je izogibanje žalitve AU. Podsekretar za mirovne operacije OZN Jean-Marie Guehenno je prepričan, da je vlak za mirovno misijo OZN v Darfurju že odpeljal s postaje. Velika ovira sicer ostaja nasprotovanje sudanske vlade, ki noče misije OZN, dokler se v Abuji ne dogovorijo o miru.

Guehenno je priznal, da lahko do mirovne misije OZN pride le s privoljenjem Kartum, obenem pa namignil, da bo ta ovira sčasoma odpravljena.

Sudan zavrnil namestitev misije OZN v Darfurju

Sudan je spet zavrnil pošiljanje mirovne misije OZN v Darfur. " Zavračamo pošiljanje dodatnih vojakov v Darfur," je na pripravljalnem sestanku zunanjih ministrov arabskih držav pred arabskim vrhom, ki bo potekal naslednji teden v Kartumu, povedal sudanski zunanji minister Lam Akol Ajavin.

Svet AU za mir in varnost se je 10. marca načeloma odločil, da obdrži svoje enote v Darfurju do 30. septembra, nakar naj bi prišlo do prenosa misije na OZN. Sudanska vlada je takrat načeloma pristala na namestitev mirovnih sil OZN v Darfurju, vendar šele po tem, ko bo Kartum dosegel mirovni sporazum z uporniki v Darfurju, o katerem se pogajajo v nigerijski prestolnici.