Bruselj - Države članice Evropske unije so danes v Bruslju dosegle politični dogovor o sedmem okvirnem programu, skozi katerega se bodo financirale znanost in raziskave v obdobju prihodnje finančne perspektive 2007-2013. Med raziskavami, ki bodo lahko dobile sredstva iz skupnega proračuna, bodo tudi tiste na izvornih celicah iz človeških zarodkov, so se dogovorili za konkurenčnost pristojni ministri.
Odločitev je bila sicer sprejeta s kvalificirano večino, saj ji je do konca nasprotovalo več držav, in to Avstrija, Poljska, Malta, Slovaška in Litva. Do dogovora je prišlo, ko je pravila za sofinanciranje takih raziskav, ki veljajo že zdaj in upoštevajo tako nacionalno zakonodajo kot najvišje etične standarde, Evropska komisija dopolnila s posebno deklaracijo, ki bo služila kot dodatna varovalka.
Nekatere raziskave so izrecno prepovedane
Kot je razložil komisar za znanost in raziskave Janez Potočnik, deklaracija dejansko povzema že ustaljeno prakso pri sofinanciranju raziskav na izvornih celicah zarodkov. Izrecno so med drugim prepovedane raziskave, katerih cilj je kloniranje človeka v reproduktivne namene ali sprememba genskega zapisa, prav tako pa tudi ustvarjanje človeških zarodkov le za raziskave.
V izjavi se je komisija tudi obvezala, da skladno z že uveljavljeno prakso v potrditev ne bo predložila nobenega projekta raziskave na človeških izvornih celicah, ki vključuje uničenje zarodkov. Čeprav financiranje uničenja zarodkov iz skupnega proračuna ne bo dovoljeno, pa komisiji to ne bo preprečevalo financiranja drugih korakov, ki vključujejo človeške izvorne celice, izhaja iz izjave.
Dogovor je podprla tudi Slovenija
Po predložitvi takšne deklaracije sta na sedmi okvirni program pristali tudi Nemčija in Italija, ki sta sicer sofinanciranju raziskav na izvornih celicah iz človeških zarodkov nasprotovali. Dogovor je danes podprla tudi Slovenija, potem ko je vlada minuli teden po pridobitvi mnenja slovenske komisije za medicinsko etiko ugotovila, da ni primerno, da bi država za sedmi okvirni program predlagala strožje etične standarde, kot jih sama uveljavlja v nacionalni zakonodaji.
Slednja ob določenih pogojih raziskave na izvornih celicah iz zarodkov dovoljuje, čeprav v praksi ni bila izvedena nobena.
"Slovenija je s pristankom na dogovor omogočila pravočasni sprejem programa, katerega cilj je povečevanje konkurenčnosti EU," je dejal državni sekretar z ministrstva za visoko šolstvo in znanost Dušan Lesjak, ki je zastopal državo. Deklaracijo komisije pa je označil za "zelo resno politično zavezo, da bo praksa, ki velja v šestem okvirnem programu, veljala tudi v sedmem".
In kakšna je ta praksa v številkah?
Komisar Potočnik je povedal, da v šestem okvirnem programu EU sofinancira okrog 80 raziskav na izvornih celicah, od tega pa jih le devet vključuje izvorne celice iz človeških zarodkov, pa še te so uporabljene v kombinaciji z drugimi vrstami takih celic. Sicer pa je poudaril, da je vsak od projektov predmet cele vrste preverb.
Koliko denarja bo šlo za raziskave na izvornih celicah iz zarodkov v sedmem okvirnem programu, Potočnik ni mogel napovedati. "Mi bomo npr. razpisali sredstva za zdravljene Alzheimerjeve bolezni, potem pa je od projekta odvisno, na čem bo temeljil," je pojasnil komisar. Sredstva so dejansko zelo nizka, v šestem programu jih je za te raziskave šlo okrog osem milijonov evrov, je še dodal.
Sredstva le za zagotavljanje varnosti in zaščite jedrskih ciklov
Vprašanje sofinanciranja raziskav na izvornih celicah sicer ni bilo edino odprto. Avstrija je imela namreč zadržke glede sofinanciranja raziskav za četrto generacijo jedrskih reaktorjev, kjer pa je Dunaj na koncu sprejel kompromis finskega predsedstva EU, po katerem bodo sredstva usmerjena le na zagotavljanje varnosti in zaščite jedrskih ciklov.
Sicer pa velja dodati še, da bo sedmi okvirni program, ki bo veljal v obdobju nove finančne perspektive 2007-2013, skupaj težak kar 54 milijard evrov.
Po današnjem političnem dogovoru članic mora programu zeleno luč prižgati še Evropski parlament, ki naj bi to storil jeseni, kar bi omogočilo dokončno potrditev pred koncem leta, tako da med šestim in sedmim programov zamika ne bo.